Мобілізація, комунальні тарифи та пенсії: зміни з червня 2024 року, про які варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 червня 2024 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць літа.


Підвищення тарифів на світло


З 1 червня діятиме новий тариф на електроенергію. Єдина фіксована ціна для індивідуальних і колективних побутових споживачів складатиме 4,32 грн/кВт*год.

Така ціна на електроенергію діятиме до 30 квітня 2025 року.

Водночас протягом опалювального періоду з 1 жовтня 2024 року до 30 квітня 2025 року передбачений пільговий тариф для споживачів, які використовують електроопалювальні установки, — 2,64 грн/кВт*год. Ця вартість діятиме при споживанні ними в цей період до 2 000 кВт*год електроенергії на місяць.

«Нічний тариф», якщо встановлений двозонний лічильник, становитиме 2,16 грн/кВт*год.

«Нас чекає масштабна реконструкція, яка потребує величезних сил і коштів. Увесь цей час триває ремонтна кампанія на обʼєктах генерації, розподілу і передачі.

На жаль, розуміємо, що обстріли обʼєктів енергетики з боку ворога будуть продовжуватись, і маємо залучити всі можливі ресурси», — пояснив міністр енергетики Герман Галущенко.

У Міненерго навели приклад, що за середнього щомісячного використання електроенергії обсягом 170 кВт*год плата за світло зросте на 285 гривень.


Перерахунок пенсій


Пенсійний фонд України проведе плановий перерахунок пенсій деяким категоріям пенсіонерів.

Про це йдеться у відповідному календарі перерахунку пенсій. Зокрема, у червні 2024 року підвищені пенсії виплатять для пенсіонерів, які працюють.

Зауважимо, що перерахунок виплат стосувався тільки тих пенсіонерів, які мають понад 24 місяці стажу після попереднього перерахунку або досягнення права на отримання пенсії за віком. Розмір збільшення пенсії визначався для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від тривалості страхового стажу і заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

Виплата підвищених пенсій відбудеться у червні 2024 року (з урахуванням підвищення за квітень та травень). Адже перерахунок провели після того, як до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування надійшли відомості про сплату ЄСВ за I квартал. Такі звіти подавали по травень.

Крім того, у червні 2024 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 та 80 років. Умова — наявна пенсія не має бути вищою за 10 340,35 гривні.

Нагадаємо, вікову надбавку виплачують у наступних розмірах:

  • тим, кому виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 гривень;
  • тим, кому виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — до 456 гривень;
  • тим, кому виповнилося 80 років та більше, — до 570 гривень.

Органи Пенсійного фонду здійснюють такий перерахунок автоматично, без звернення пенсіонерів. 


Мобілізаційні зміни


У червні має з’явитися повноцінна версія електронного військово-облікового документа, фактично, електронного військового квитка, який матиме ту ж саму юридичну силу, що і звичайний паперовий документ. Цей документ відображатиметься у застосунках «Резерв+» та «Дія».

Його можна буде пред’являти представникам ТЦК, поліції та прикордонної служби, втім він буде дійсний лише за наявності QR-коду для швидкої перевірки даних.

У червні планують запровадити онлайн-рекрутинг у застосунку «Резерв+». Українці зможуть переглядати там актуальні вакансії в Збройних силах України й подавати заявку на спеціальність, яка зацікавила.


НМТ для випускників


У червні випускники шкіл складатимуть Національний мультипредметний тест для вступу до закладів вищої освіти.

Основна сесія триває з 14 травня до 24 червня. Обов'язковими предметами на НМТ будуть українська мова (без літератури), історія України та математика. Четвертий предмет обирає сам випускник.

Додаткова сесія триватиме з 11 по 19 червня. На неї можуть зареєструватися ті, хто пропустив основну з поважної причини.


Уряд дозволив робити щеплення в приміщенні аптек


З початку червня аптеки, які мають ліцензію не лише на продаж лікарських засобів, але й на ведення медичної практики, зможуть проводити профілактичні щеплення безпосередньо в приміщенні аптек.

Для цього вони мають відкрити там спеціально обладнані кабінети.

Вакцинувати матимуть право фармацевти, які пройшли спеціалізовані курси з вакцинації, а також з надання першої невідкладної допомоги.


Допомога переселенцям в червні


У червні продовжать виплачувати допомогу переселенцям із вразливих категорій — людям з інвалідністю, сім'ям із дітьми, малозабезпеченим, непрацездатним тощо.

Є також нововведення — з червня розпочнуть виплачувати допомогу людям, які евакуюються із Сумської та Харківської областей.

Також у червні вводять нову допомогу переселенцям - субсидія на оренду житла. З її прийняттям сім'ї переселенців платитимуть близько 20-30% від суми орендної плати, а решту компенсує держава.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.06.2024 2004
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2562
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1209
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1134
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2314
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3761
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2755 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

997

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

843

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

793

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

739
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10476
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1326
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

370
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5472
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1181
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2979
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

571
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

417 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

855
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

747
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

796