Мешканці Івано-Франківська вчаться заощаджувати і не продукувати сміття

 

 

900 сімей з Івано-Франківська взяли участь у шведській програмі "Стале господарство".

 

Мешканка Івано-Франківська нашила собі полотняних мішечків, з якими вона ходить до супермаркетів. Інші сортують сміття, папір, органічні відходи та принципово не купують товарів у пластику. 900 сімей з Івано-Франківська взяли участь у шведській програмі "Стале господарство".

 

Учасниці програми дуже задоволені: за два роки, жартують, заощадили тисячі кіловатів, кілограмів, кілометрів та грошей, пише ВВС Україна.

 

"Проект працює з метою економії ресурсів. Це придумали колись на початку 90-х років у Швеції. І вони спершу самі почали це робити. А потім почали приєднуватися інші країни. Україна є 23-ю країною (Проект розпочався 2012 року, а закінчився наприкінці 2014 року. – Ред.). У світі десь понад 2 мільйони людей саме зараз, разом з нами, роблять те ж саме", – розповідає Галина Гупан, координатор українсько-шведської програми "Стале господарство".

 

Ірина Микитюк з Івано-Франківська розповідає, що була вражена тим, скільки води марнується на звичайне миття посуду. За одну хвилину із крана витікає три літри води, каже пані Микитюк.

 

"Ми з'ясували це експериментальним методом. Випускали воду і засікали, скільки за хвилину рідини пішло, чистої питної води. Дуже шкода цієї води, звичайно, тому що на землі є дуже малі запаси і хочеться, щоб дітям і внукам вона залишилася чистою", – говорить Ірина, учасниця проекту.

 

Ірина ділиться досвідом: аби почати заощаджувати, слід дослідити свій стиль життя. Електроенергію у її домівці також заощаджують кількома методами і не лише за допомогою енергоощадних лампочок. Тут принципово немає штор на вікнах, щоби більше потрапляло природного світла. На підвіконнях – жодних високих рослин, чисті вікна та плафони.

 

"Ми тепер просто вимикаємо з мережі усе повністю. Раніше у нас постійно був включений телевізор, комп'ютер. Так що одночасно і те, і те включено. І діти сиділи, і бігали, і світло в усіх кімнатах було. Тепер ми це все обмежили. І живеться нормально, жодного дискомфорту, і ще й гроші економимо!" – розповідає жінка. У шведській програмі вона працює вже рік. І каже, що результати відчутні: "За споживання електроенергії ми платили 86 гривень за місяць. А зараз – 45, і це – максимум!"

 

У сім'ї Оксани Іванюк за підсумками програми привчилися сортувати сміття. Так, зазначає жінка, можна зменшувати кількість сміття не лише у баку, а й на звалищі.

 

"Ми почали відсортовувати папір, який відвозимо до батьків і який вони спалюють. Пластик тепер викидаємо у спеціальні контейнери, а харчові відходи відвозимо до батьків на дачу, складаємо в бочку і робиться такий "компост", який можемо використовувати для удобрення рослин, городів. Тобто воно не пропадає. А раніше в нас було сміття багато. Ми щодня пакет приблизно вагою 7-8 кілограмів викидали у сміттярку в загальний бак, а зараз – втричі менше", – каже жінка. 

 

Підрахувавши заощаджені кошти, учасниці програми були вражені результатами. Приміром, півтори тисячі гривень на рік вони раніше витрачали лише на купівлю целофанових пакетів, які потім перетворювалися на сміття.

 

"Ми проаналізували і дійшли висновку, що тричі на тиждень наша сім'я йшла до магазину і купувала там сміття. Тому що, принісши пакети, практично всі ми викидаємо в смітник", – каже жінка.

 

Аби не брати целофанових пакетів, Оксана Іванюк нашила три десятки полотняних торбинок. Кілька штук завжди має у своїй сумці і ходить з ними до магазинів.

 

"У мене завжди в сумці лежать полотняні сумочки, в які я складаю крупи, овочі й фрукти. Практично все, окрім м'яса і риби", – пояснює учасниця проекту.

 

"Я не користуюся миючими засобами для посуди, а використовую суху гірчицю і звичайну харчову соду. Ми рахували, що в середньому статистична сім’я використовує 4 літри миючої рідини на рік. Я не використовую засоби для чищення кухні, газової плити, туалету та ванни. У мене є звичайне господарське мило, яким мию все, що потрібно", – розповідає пані Оксана про свої секрети.

 

Тепер шведська програма зробила нове коло: ті, хто її завершили, мають свої групи і навчають інших господинь заощадити. Окрім цього, в рамках програми навчають, як правильно купувати речі, планувати покупки та заощаджувати на продуктах, а не на харчуванні.


22.02.2015 461 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

13328
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1503
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1094
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2121
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3652
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1380

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1779

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

554

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1183

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1346
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

603
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24293
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

535
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

505
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

655
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1544
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

710
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7329
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

656
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1700 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

648
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

556