Марія Бойко про нову посаду, електронні черги, стан медицини та реформу Міністерства

 

 

Цього року при Івано-Франківській міській раді створили спеціалізоване управління охорони здоров’я. До цього управлінські функції в медичній галузі міста виконувала центральна лікарня. Що тепер зміниться і яких реформ чекати – про це поспілкувались з керівником новоствореного управління Марією Бойко.

 

- Раніше міська рада функціонувала без профільного медичного управління. Що змінилося в медицині міста після його появи?

 

Справді, медична управа в нашому місті функціонувала до 1998 року, після чого її функції та завдання були передані міській лікарні, яка стала називатися центральна міська клінічна лікарня. Проте склалась, певною мірою, парадоксальна ситуація, коли один із закладів Івано-Франківська керував іншими закладами охорони здоров’я міста. Тобто рівноправність відносин була порушена.

Мушу сказати, що станом на сьогодні в кожній області, місті чи районі України є управління охорони здоров’я, які визначають основні напрями розвитку лікарень і поліклінік та й медичної галузі в цілому, вирішують забезпечення потреб лікарень в медичному обладнанні, в розвитку медичних технологій. В такий спосіб управління забезпечує рівноправні  і  рівноцінні умови розвитку кожної із медичних установ.

 

- У якому стані медицина міста зараз?

Насправді медицина міста Івано-Франківська сьогодні достойно представлена різнопрофільними закладами. В місті працює 5 дорослих поліклінік, де надаються і діагностичні, і лікувальні, і профілактичні послуги. Маємо дитячу і дорослу стоматологічні поліклініки. Для дітей медична допомога надається з дитячого відділення міського пологового будинку, міською дитячою лікарнею та дитячою поліклінікою, де консультують і лікують досвідчені вузькопрофільні спеціалісти, та 8-ми її філіалами, де переважно лікарі-педіатри забезпечують динамічне спостереження за станом здоров’я наших малюків.

В міській лікарні № 1 надається кваліфікована хірургічна і травматологічна допомога, лікуються терапевтичні та неврологічні хворі. Жінки можуть отримати консультацію та лікування в трьох жіночих консультаціях, міському пологовому будинку. В центральній міській клінічній лікарні надається  різнопланова медична допомога: кардіологічна, неврологічна, терапевтична, діють центри мікрохірургії ока, ЛОР-органів, розвинута хірургічна та урологічна допомога.

На цей час розвивається швидкими темпами відділення екстреної допомоги. Зовсім нещодавно особливого розвитку набула кардіохірургічна допомога - мешканці міста і області мають можливість не лише отримати швидку і кваліфіковану допомогу при інфарктах міокарда, інших захворюваннях, які потребують стентування, кардіостимуляції, тощо. А цього року, спільно з фахівцями інституту серцево-судинної хірургії, в області вже виконано близько десятка операцій на відкритому серці. В цілому, якщо порівнювати медицину міста,  то змушена визнати: за останні 10 років вона постійно рухається вперед, впроваджуються нові перспективні технології, новітнє обладнання, багато лікарі проходять навчання за кордоном, отримують кілька суміжних спеціальностей.

 

- Ми очікуємо найбільш серйозні медичні реформи в Україні з часів незалежності. Чи справді потребує галузь таких рішучих втручань?

Медицина держави є заручником старої та неефективної  системи управління - тоді, коли усе фінансування, виділене державою на медичну допомогу, насправді йде на утримання приміщення лікарні чи поліклініки, оплату за енергоносії, виплату заробітної плати працівникам. Ці витрати складають практично 85-90% державних коштів. Решта 10-15% використовуються на безпосереднє надання медичної допомоги – тобто вартість забезпечення медикаментами хворої людини в лікарні може складати лише 5-15 гривень, харчуванням - приблизно 6-18 гривень! Таку систему не цікавить пацієнт, його здоров’я, результат і спосіб лікування, тривалість життя людини, вкінці-кінців.

Медицина України сьогодні загнана в глухий кут, вихід з якого один - радикальна зміна системи фінансування медичної послуги, де в центрі надання медичної допомоги стане здорова чи хвора людина, тобто пацієнт! Це має бути дуже складна і дуже важлива реформа, де відповідальність за здоров’я буде нести сама людина, а відповідальність за якісне лікування - лікар. Ось уже з десяток років ми чуємо про сімейного лікаря. І усі ніби ми "за" сімейну медицину, але й усі боїмося, як вона буде працювати, коли, як? Саме цей рік міністерство охорони здоров’я визначило роком первинної медичної допомоги або роком сімейної медицини. Планується, що уже з липня 2017 року державні гроші будуть йти не на утримання вікон-дверей-обладнання-персоналу, а на профілактику чи лікування пацієнта, який уклав угоду із своїм сімейним лікарем чи лікарем-терапевтом поліклініки, проведення найбільш необхідних лабораторних досліджень, діагностичних процедур.

З другого боку, мусимо визнати, що медицина в Україні вже щонайменше 30-40 років не є безкоштовною. Безкоштовною вона не є в жодній країні світу! Медицина - це найскладніша галузь народного господарства, адже це і наука, і освіта, і фінанси, і будівництво, і енергетика, і харчування, і медичні технології, і телекомунікації. Все це неможливе без вкладання коштів, адже найдорожчим для медицини є здоров’я людини. Як можна говорити про здорового українця, вкладаючи лише 10-15 гривень в профілактику захворювань та лікування різних хвороб?!

Тому сьогодні міністерство чітко повинно визначити кількість медичних послуг, які будуть безкоштовними для усіх громадян, і чітко визначити медичні послуги, які потребуватимуть певної доплати при лікуванні чи обстеженні. Так чинять в усьому світі, й українці також мають визнати, що без часткової оплати окремих медичних послуг, наша медицина не має шансів на розвиток.

 

- Вже зовсім скоро у місті повинна стартувати "електронна реєстратура" у лікувальних закладах. Розкажіть про це детальніше, коли франківці нарешті зможуть потрапити до лікаря не вистоюючи довгу чергу у коридорі?

Справді, є такий задум: Івано-Франківської міською радою підписано меморандум про співпрацю в галузі впровадження ІТ-розробок в наших медичних закладах. Наприклад, немає жодного іванофранківця, який би не стояв-сидів у чергах в наших поліклініках - довго, нудно і нетерпляче. Кожен пацієнт повинен отримати від лікаря і увагу, і спілкування, і рецепт, і пораду. А держава на це виділила лише 10-12 хвилин!

З розвитком ІТ-технологій ми розуміємо, що час - найцінніше, що має людина. А скільки ми його гаємо вистоюючи чергу. Ми ганимо державну поліклініку, де втрачаємо свій час, і хвалимо приватну, де прийом лікаря відбувається чітко за графіком. Тому чи не доцільніше було б записатися на прийом до лікаря, кому в який спосіб зручно - по телефону, через термінал в поліклініці, через смартфон, через веб-сайт? Прийти на вказану годину або перенести візит до лікаря на зручний час. Не стояти в черзі, а отримати чітку і якісну консультацію, і рекомендації для діагностики чи лікування. Окрім того, буде можливість обрати - так, саме обрати - свого сімейного лікаря або того фахівця, якого рекомендував сімейний лікар, і записатися на прийом до такого спеціаліста. Тут є також ще один важливий момент: пацієнт буде обирати хорошого лікаря, а лікарі будуть намагатися не просто відпрацювати свій час, а стати хорошим спеціалістом, щоб мати добру медичну практику. Нові сучасні технології дають також можливість аналізувати динаміку лабораторних показників, своєчасно за допомогою смс чи повідомленням на електронну пошту, нагадати час і дату наступного візиту до лікаря і - що важливо - створити особисту електронну картку пацієнта, так як в усіх європейських країнах.

Цей проект має стартувати, насамперед, в усіх поліклініках – уже з липня цього року. А з наступного року, можливо, у стаціонарах, на базі платформи E-health, розробленої міністерством охорони здоров’я.

 

- Які плани, що зміниться в медицині міста найближчим часом?

Про плани коротко: "електронна реєстратура", "електронна картка", створення госпітальної ради Івано-Франківського госпітального округу для визначення стратегії і напрямів розвитку, модернізація закладів і обладнання, адже не лише медична допомога має бути якісною, а й умови її надання мають бути комфортними для пацієнта. В особливому ракурсі міської влади, міського голови Руслана Марцінківа, управління охорони здоров’я - дитинство і надання пологової допомоги. Найближчим часом очікуємо реконструкцію і капітальні ремонти дитячої лікарні та дитячої поліклініки, створення нової і сучасної ефективної лабораторії в міському клінічному пологовому будинку, встановлення нового мамографа у міській поліклініці № 5 міста, розвиток кардіохірургічної допомоги, в тому числі й за рахунок державних гарантій.

 

- Чи готове місто до медичної реформи міністерства?

Думаю, всі втомились від слів і відсутності конкретної справи. Усі іванофранківці, молоді і старшого віку, міська влада й управління, лікарі та медсестри розуміють, що зміни невідворотні. Так, вони будуть складними, нелегкими. Медична допомога буде надаватися на абсолютно інших умовах, ніж тепер. Сімейний лікар стане центром надання медичної допомоги, він буде і спостерігати, і лікувати, і направляти в інші заклади. І це безкоштовно! Повинні змінитися "правила гри" - плата за лабораторне та діагностичне обстеження, додаткову консультацію повинні мати конкретну ціну й оплачуватися закладу за певними рахунками, а не бути "подякою" лікареві.

Але саме такі зміни змусять кожного українця, кожного франківця замислитись, що нічого важливішого за здоров’я немає, що здоров’я – це відповідальність пацієнта на 85% і лікаря лише на 15%, що стосунки лікар-пацієнт мають бути прозорими, чесними і гідними для обох.


22.06.2017 2736 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2596
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1233
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1144
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2340
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3773
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2780 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1012

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

850

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

802

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

747
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

39
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10486
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

393
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5483
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1194
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2993
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

587
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

432 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

864
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

754
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

805