Малі вогняні містерії

 

 

З вогнем трапилася та ж історія, що й з вовками. У давні часи вовки були грізними ворогами наших предків. А тепер ми граємося з білими і пухнастими кімнатними нащадками хижих «лісовіх баронів». Вогонь також за давніх часів лякав печерну людність. Адже у палео- та неолітичних лісових пожежах іноді гинули цілі племена. Але тепер вогонь тішить нас, потріскуючи у коминах. Для остаточного символічного підкорення вогняної стихії люди створили особливу культуру паління, де масштаби пекучої плазми зменшено до крихітного згущення жару на кінці сигари або папіроси.

...Маленький вівтарик бога Агні палає у кратері моєї люльки. Червонуватий відблиск на пропеченій деревині, ніби пасмо вогнища під кам’яною стелою тої печери, де мій віддалений предок ховався від небезпек доісторичної ночі. Таємничо відблискує жаростійкий лак – секрет англійської фірми. В її майстерні з вишневого кореня вирізьблено чубук для мого мікровівтарика. Дресирований вогонь чемно перетворює тютюн на дим і попел. На сірий попел і сірий дим.

Паління - давня містерія, філософська втіха чоловічого світу. Курячи, ми – попри інше – керуємо вогнем. Ми розпалюємо його диханням і притишуємо павзою. А, може, все навпаки, і це пекучий посланець могутнього Агні грається нами? І коли ми вже не сподіваємося на добру затяжку, він накидується на останній тютюновий листочок у файкових надрах. Над кратером люльки раптом закручується сива спіраль і нам залишається лише підіграти посланцеві Агні: затягнутися й прополоскати горло гіркувато-медв’яним димом.

Якщо люлька дає нам відчуття влади над вогнем, то сигара – це на вісімдесят відсотків союзник вогняної стихії. Вже за кілька хвилин від початку паління навіть найтовща сигара опиняється під владою Агні. Вона м’якшає, смоляніє і серединний лист прогорає до половини її довжини. Вогонь котиться центральним тонелем, випаленим у сигарі. Вогонь несе нам присмаки сухої землі, м’яти, чорного перцю, анісу, шкіри і маринаду. Це горить нікарагуанська сигара Oliva Master Blends. Одна з найвишуканіших з родини Robusto. Спочатку в її вогняній еволюції домінують пряні, ватряні та листяні відтінки. Коли Oliva Master Blends вигорає на третину своєї довжини, смак міцнішає, до нього додаються м’ятний та нафталіновий присмаки, такі тонки й делікатні, що лише справжній дегустатор спроможний відчути ці божественні нюанси згарної містерії.

На останній третині сигарної еволюції смакова симфонія досягає справжньої досконалості. «Шкіряний» відтінок стає домінуючим і гарячим. Через нього до тіла заходить пристрасть. У танцях вогнів Агні шлюбиться з якоюсь сексуальною аватарою небезпечної Калі. А потім міць сигари стає відчутною на рівні таємничих вібрацій організму. Ваші очі потроху звикають бачити інші світи, а ваша дівчина раптом починає ревнувати вас до сигари. Тут мала вогняна містерія досягає метафізичних глибин. Це вже не паління – це вільна хвиля насолоди котиться через людське буття, на мить примирюючи вас зі всіма прикрощами долі.

Але це не остання стадія ритуалу. Остання стадія – попіл. Ніде ви не побачите такої чаклунської гри відтінків сірого кольору, як на кінчику дорогої сигари. З-під помаранчевого вогняного гала попіл виходить темним і злим, але швидко холоне, світлішає і добрішає. Він стає легким, немов останній прихисток матерії перед зникненням, він підкоряється невидимим стихіям повітря, він мандрований і сільфідний. Попел вулканчиком лягає на дно попільнички. Він тихо прощається з останнім димком і залишається у попільничці крихітним осередком печалі. Спогадом про роскіш сигари, якою він був лише годину тому, гордо й впевнено заповнюючи заглибину у вашому хюмідорі. Й тільки тоді, коли офіціант забирає ван попіл разом із попільничкою і ставить перед вами вульгарно-чисту нову попільничку, вогняна містерія вичерпує себе остаточно.

Й тільки пряний смак ще довго триматиметься під язиком. Й навіть ранком наступного дня ви відчуватимете його. Найостаннішого свідка містерії, якого безжально вб’є ваша зубна щітка.


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2563
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1209
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1134
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2314
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3761
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2755 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

997

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

843

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

793

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

739
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10476
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1327
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

370
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5472
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1181
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2979
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

571
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

417 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

855
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

747
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

796