Коронавірус: вчені знайшли гени, від яких залежить важкість хвороби

Одна з головних загадок пандемії коронавірусу полягає в тому, що одні люди хворіють практично без симптомів, а інші опиняються в реанімації.

Обстеження понад двох тисяч пацієнтів реанімаційних відділень показали, що всі вони мали гени, що можуть посилювати симптоми Covid-19, результати дослідження опублікували в журналі Nature, повідомляє BBC Україна.

Це може пояснити, де саме відбувається збій в імунній системі, та допомогти підібрати нові методи лікування.

А в такому лікуванні, необхідність не відпаде навіть з появою нових вакцин, вважає консультант Королівської лікарні Единбурга, професор Кеннет Бейлі, який очолював Геномний проєкт (Genomicc project).

"Вакцини мають різко знизити захворюваність, однак, найімовірніше, лікарі в усьому світі ще багато років лікуватимуть хворих у відділеннях реанімації, тому необхідно терміново шукати нові методи лікування", - переконаний професор Бейлі.

Агресивні клітини

Під час дослідження вчені вивчили ДНК пацієнтів майже 200 відділень реанімації британських лікарень, які потрапили туди з діагнозом "коронавірус".

Потім геноми цих людей порівняли з геномами здорових, щоб виявити можливі розбіжності й знайшли кілька. Першим з них виявився ген TYK2.

"Цей ген є частиною системи, що робить ваші імунні клітини більш агресивними", - пояснює професор Бейлі.

Але якщо цей ген має дефект, імунна система може перегрітися, і тоді може початися сильне запалення, небезпечне для легенів хворого.

Для стримування таких процесів (наприклад, ревматоїдного артриту) застосовують антизапальні ліки, проте чи допоможуть вони у випадку з коронавірусом, можна з'ясувати під час масштабних клінічних випробувань.

Замало інтерферону?

Генетичні відмінності також виявили в гені DPP9, який важливий при запаленнях, та в гені OAS, що перешкоджає реплікації вірусу.

У пацієнтів відділень реанімації також знайшли варіації гена IFNAR2, що пов'язаний з виробленням інтерферону - потужної антивірусної молекули, яка запускає імунну систему за першої ознаки інфекції.

Вважають: якщо організм виробляє надто мало інтерферону, це дає вірусу перевагу, він встигає швидко розмножитись, і це підсилює хворобу.

Інтерферон можна використовувати для лікування, однак ВООЗ, за результатами клінічних випробувань, дійшла висновку, що він не допомагає хворим у важкій формі.

Проте, як стверджує професор Університету Рокфеллера в Нью-Йорку Жан-Лоран Казанова, який вивчав вплив інтерферону, важливим є момент початку його вживання.

"Гадаю, якщо почати лікування в перші один-два-три-чотири дні з моменту захворювання, інтерферон працюватиме, оскільки він дасть організму молекули, які пацієнт не може виробляти самостійно", - каже професор Казанова.

Коли все погано

За словами генетика з Імперського коледжу Лондона доктора Ванесси Санчо-Шиміцу, нові відкриття в галузі генетики дозволили детально вивчити біологічні механізми захворювання.

"Це гарний приклад надточної медицини, коли ми можемо визначити сам момент, коли щось в організмі пішло не так, - розповіла вона в інтерв'ю ВВС. - Результати цих генетичних досліджень допоможуть нам виявити шляхи подальшого терапевтичного втручання".

При цьому геном не поспішає відкривати всі свої таємниці.

Геномний проєкт і низка інших досліджень вже виявили генні кластери на хромосомі-3, тісно пов'язані з важкими симптомами захворювання, однак біологічне підґрунтя цих процесів поки не з'ясували.

Тому генетики мають намір розширити коло пацієнтів, залучених до дослідження.

"Нам цікаві всі пацієнти, але особливо хотілося б бачити представників етнічних меншин, яких непропорційно багато серед тяжкохворих, - каже професор Бейлі. - До того ж терміново потрібно знайти нові методи лікування цього захворювання. Ми маємо зробити правильний вибір, що саме тестувати першою чергою, адже часу на помилки в нас немає".


13.12.2020 3006 2
Коментарі (2)

За 200 км вільний ЄС 2020.12.13, 14:47

Що таке імперський коледж Лондона і звідки у коледжу можливості дослідження генів і коронавірусу? Ви уявляєте якоб має бути така лабораторія? 

За 200 км вільний ЄС 2020.12.13, 15:00

 Інститут Росліна Единбург в спілці з різними інститутами і лікарнями. Результати не остаточні і потребують ширшого дослідження перед зміною призначення ліків при важкому перебігу Ковіду. Якщо підтвердиться - це буде прорив і можна буде угикнути смертей від "блискавичного запалення", коли фізично здорові некурящі вмирають за декілька днів втративши легені.

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3154
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1262
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1179
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2384
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3803
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2838 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

109

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1037

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

881

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

829
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

117
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10515
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

122
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

441
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5520
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1225
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

625
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

459 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

891
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

776
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

835