Коли дитина ходить на терапію: психологиня з Івано-Франківська пояснила, яких помилок припускаються батьки

Коли дитина починає працювати з психологом, багато батьків очікують швидких результатів і часто розчаровуються.

У цьому процесі важливо розуміти, як саме відбувається робота над емоційним станом дитини, а також — яких помилок слід уникати.

Про це Фіртці розповіла дитяча психологиня Ірина Волощук.

За її словами, одна з найпоширеніших помилок — завищені очікування. Батьки часто вважають, що вже після кількох занять поведінка дитини має суттєво змінитися.

Наприклад, якщо дитина проявляє агресію, апатію, невпевненість або має труднощі в соціалізації, то дорослі хочуть бачити очевидний прогрес після кожного візиту до психолога.

«Перше, що я раджу батькам — відпустити очікування. Якщо ви довіряєте спеціалісту, довіртесь і процесу. Психолог знає, що робить», — пояснює фахівчиня.

Особливо це стосується роботи з молодшими дітьми — дошкільнятами та учнями початкових класів. У таких випадках фахівці рідко говорять із дитиною напряму про її проблеми.

Натомість використовують казки, театр, арттерапію, розповіді та приклади. Це допомагає обережно підійти до складних тем і не викликати захисну реакцію.

Психологиня радить утриматися від таких запитань у присутності дитини, як-от: «Ну що, як наші справи?», «Стає краще?» або зауважень: «Він знову бився». Це може зашкодити терапевтичному процесу.

«Уявіть, що ви віддали дитину на музику чи спорт. Ви ж не очікуєте, що після кожного заняття вона зіграє цілий твір або виконає удар без помилки. Тут так само — потрібен час.

Можливі сплески емоцій або навіть крок назад. Грамотний психолог розуміє ці процеси й може пояснити їх приватно, без дитини», — наголошує фахівчиня.

Утім, Ірина Волощук зазначає, що акцент тут не на дитині. Акцент — на батьках. На їхніх реакціях.

«Дуже цінно, коли ви зустрічаєтеся з психологом і проговорюєте свої реакції: «А як ви реагуєте, коли дитина робить ось так?», «А як — коли вам вчитель щось розповідає?», «А як ви вчите дитину дружбі?» тощо.

І тут важливо бути відвертим. Бо часто ми не знаємо, як саме «вчити». Ми читаємо нотації, моралізуємо, кажемо, як не треба. Але рідко пояснюємо, як треба. Ще рідше ділимося власним досвідом.

І ще рідше — поділяємо почуття дитини. Наприклад, сказати: «Я знаю, як ти себе почуваєш. Мені здається, ти наляканий і почуваєшся невпевнено — тому й агресуєш. Спробуймо з цим розібратися.

А що це за агресія? Кого вона захищає? Може, когось маленького і беззахисного? Поговорімо про це"».

 

 

Фахівчиня наголошує: робота з дитиною — це завжди й робота з її оточенням. Адже дитина живе в середовищі — і це середовище формують реакції батьків, учителів, вихователів.

«Якщо ми не змінюємо ці реакції, ми можемо зруйнувати той тендітний стан дитини, який тільки починає формуватись. Важливо, щоб усі, хто причетні до виховання дитини, мали спільний напрямок», — каже спеціалістка.

Психологиня розповідає, що багато батьків самі формують ті поведінкові стратегії, які хочуть виправити. Наприклад, якщо дитина починає вередувати при зустрічі — можливо, вона просто хоче побути маленькою. І це нормально. Натомість батьки часто кажуть: «Ти вже дорослий — так не можна».

«Спробуйте пограти у гру: ви всі по черзі — маленькі дітки. Потім — дорослі. Потім — старі птахи або хто завгодно. Дайте дитині задовольнити цю потребу. І подивіться на себе: як ви самі формуєте цю потребу?», — радить психологиня.

Спеціалістка порівнює процес змін із вирощуванням рослини:

«Ви посадили її — і щодня дивитесь, чи з’явились корінці. Але якщо постійно витягувати її із землі, аби перевірити — вона не вкоріниться. Дитині потрібен час на адаптацію».

Цей самий принцип стосується й дорослих, які звертаються до психолога: зміни не можуть бути миттєвими. Це не «зробіть щось — і змініться», а шлях внутрішнього розуміння й прийняття.

«Я не виправляю. Я дивлюсь, якого пазлика бракує. Якщо дитина агресує, бо сумує — ми не боремось з агресією, ми працюємо із сумом», — пояснює Ірина Волощук.

Психологиня також дає дітям «секретики дружби»: по-перше — посмішка, по-друге — вміння говорити, по-третє — бачити потреби іншого. Це вміння — основа здорової взаємодії не тільки в школі, а й у житті.

Якщо ж дитина має труднощі в колективі, варто подивитися, як вона взаємодіє вдома. І не завжди причина — у сварках.

«Іноді дитина звикає, що вся увага належить тільки їй — і тоді у соціумі стикається з нерозумінням: інші діти не будуть враховувати лише її почуття. І саме на цьому етапі дитині особливо потрібна допомога — без тиску, але зі спільною підтримкою дорослих».

«Тому я дуже рекомендую не чекати серйозних проблем. Якщо бачите труднощі з адаптацією чи комунікацією — звертайтесь. І це не означає, що ви — погані батьки. Це як налаштування музичного інструменту.

Інструмент не є поганим. Він просто розладнався. Його треба налаштувати. Це — нормальний процес кожної сім’ї», — резюмує Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

619
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3208
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21327
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2108
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

421

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

277

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2272
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

567
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

270
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

890
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

859
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

769
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1266 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2291 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003