Клерикальне майбутнє України

Церковно-політичний ресурс

 

Ще кілька років тому політичні аналітики зауважили новий рівень використання церковного (і ширше – релігійного) ресурсу в українській політиці. Це, у першу чергу, стосувалося візитів Патріарха Кирила в Україну, які розглядалися як безпосередня пропагандистська підтримка Партії регіонів та тодішнього претендента на президентську посаду Віктора Януковича. Вже тоді політичні аналітики відмітили, що реальний вплив конфесійних лідерів на українську політику виявився більшим та грунтовнішим, аніж це уявлялось вітчизняному експертному товариству.

 

Виявилося, що український електорат готовий сприймати оціночні судження церковних ієрархів в якості політичних дороговказів. При доволі низькому відсотку воцерковленості українців (лише 10-12% населення щонеділі відвідують храми і дотримуються постів), біля 43% готові сприймати Церкву як суспільно авторитетного речника та організацію, що має право формувати державну політику.

 

Цей факт змусив і політичних опонентів Януковича звернутись до «церковно-політичного» ресурсу. Юлія Тимошенко у період перед президентськими виборами фактично пішла на своєрідний «конкордат» з Київським Патріархатом. На останньому (й найвідповідальнішому, з точки зору піар-технологій) передвиборному мітингу 5 лютого 2010 року тодішня кандидатка на президентську посаду з’явилася в супроводі ієрархів УПЦ КП. Виступ Тимошенко на Софіївській площі був тематично і стилістично генералізований як квазіцерковна проповідь.

 

Можемо констатувати, що на тлі системної кризи всіх владних інституцій Церква з морального і духовного авторитету перетворилась на діючий політичний ресурс, а у перспективі може стати чинником «паралельної» влади, яка перебиратиме на себе владні функції, що їх втрачатиме деградуюча офіційна політична бінарність «влада-опозиція».

 

 

Шлях до Великого Собору

 

Виступ під час візиту до Москви Варфоломія І у травні минулого року із зверненням до УПЦ КП та УАПЦ «повернутись до материнського лона канонічного Православ’я» стала головним ідеологічним стрижнем «української політики» РПЦ.

 

Пізніше Партіарх Кирил акцентував на словах Варфоломія про те, що «автокефалія переростає у розкольницький «афтокефалізм», який руйнує єдність Православного світу. Ця ідеологема була адресована також українській владі, від якої РПЦ та УПЦ МП чекатимуть дійової підтримки у справі об’єднання та протидії «афтокефалізмові» до того, як збереться т.зв. Великий Православний собор (орієнтовно до 2012 року), а саме: рекомендувати місцевій владі (особливо в тих регіонах, де Київський Патріархат та УАПЦ мають вплив на населення) не йти з цими церквами на компроміси та політичні домовленості, які б посилювали позиції «розкольників», підтримати процеси (включно із судовими) повернення власності УПЦ МП, припинити будь яку офіціалізацію УПЦ КП та УАПЦ, включно з усіма видами допомоги, відмовити у будь-яких видах державної уваги до цих конфесій, не приховувати від громадськості факти неналежної громадської поведінки лідерів УПЦ КП та УАПЦ, зокрема робити надбанням гласності випадки педофілії, розкрадання грошей церковних громад, незаконних забудов, схиляння до корупції держслужбовців та інших правопорушень, які вчинюють клерикальні посадовці з означених конфесій.

 

Лідери РПЦ очікуватимуть від української влади сприяння діяльності  солідарного з Московським Патріархатом Вірного козацтва та молодіжних організацій типу Сестринства милосердя в ім’я Св.Княгині Ольги.

 

МП схвалює підтримку від влади священоначалія Печерської Лаври, Святогорської Лаври, Китаївської пустині, Почаївської Лаври та Корецького монастиря.

 

Нещодавно лідер Київського Патріархату Філарет Денисенко заявив, що до літа 2011 року влада планує ліквідувати УПЦ КП. Не виключено, що це також один з кроків до проведення об’єднюючого Великого Православного собору 2012 року, який може стати відправною точкою для процесу клерикалізації України.

 

 

Клерикалізація у ХХІ столітті

 

Політичні філософи стверджують, що на території колишнього СРСР за двадцять років відбулось переродження влади, яка набула ознак «кланово-дискретної» системи регулювання суспільних процесів. Головною темою нової влади стала тема формування нового «керівного прошарку», який позиціонує себе через неофіційне право на «рішення питань» та на особливий спосіб життя. Фактично в Україні сформована система владної клептократії, яка здійснює (і відтворює) своє буття через регулярне і практично неприкрите напівкримінальне присвоєння матеріальних цінностей.

 

Така деформація і деградація влади без сумніву змушує людей шукати альтернативні структури, на які може спертись суспільство у прагненні справедливості, моральності і розвитку. Одною з таких альтернатив виступає і виступатиме у майбутньому Церква. Тому в Україні можлива клерикалізація політики, коли цілі групи священиків увійдуть до владних структур і при допомозі «цивільних» політиків-симпатиків утворять сильне клерикально-політичне лобі (КПЛ). Подібне спостерігаємо у Польщі і, частково, у Румунії.

 

КПЛ буде діяти як чинник «консервативної революції», коли актуалізується перелік родинно-колективістських цінностей і буде витіснено на маргінес список ліберальних цінностей, зокрема принцип пріоритету інтересів особи над інтересами громади. КПЛ може стати союзником авторитарного лідера (диктатора), якщо той проголосить себе однодумцем клерикальних політиків.

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»


Коментарі (1)

Гога 2011.02.04, 12:27
Наших попів наснажує приклад муслімських імамів. Он єгипетські "брати-мусульмани" вже собі виторгували право бути політичною партією. Чому б у нас не виникла партія "братів-православних"? Купа людей за ними піде, особливо після того як зрозуміють, що нацики ведуть у тупик.
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2527
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1193
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1119
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2300
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3739
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2732 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

977

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

832

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

782

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

734
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10463
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1317
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

351
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5461
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1171
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2964
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

554
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

406 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

847
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

735
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

787