Християнське розуміння милостині в сучасному світі

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.

Християнська мораль чітко наголошує про допомогу потребуючому:

«Хто просить у тебе то дай, а хто хоче позичити в тебе не відвертайсь від нього» (Мт 5:42).

Але часто творити милостиню зі спокійною душею нам заважають факти про шахраїв, які тільки видають себе за бідних та знедолених, а насправді є професійні прохачі, які заробляють на користь злочинного угрупування.

Так у душу закрадаються сумніви та питання допомагати, чи ні?

Адже зароблені важкою працею гроші можуть піти шахраям  на погані справи.

В цьому питанні нам допомагає Дідахе – вчення дванадцятьох апостолів, де сказано:

«Нехай запотіє милостиня твоя в руках твоїх, перш ніж ти взнаєш, кому даєш.»

Цей вислів, який нагадує нам, що повинні добре обдумати, кому допомагати часто підкріплює наш сумнів, адже в сучасному світі  шахраї вдаються до різноманітних хитрощів, аби заволодіти нашими грішми.

Цю думку доповнює Св. Василій Великий, який каже:

«Потрібен досвід, щоб розрізнити істинно того, хто потребує і просить за докором. І хто дає пригніченому бідністю, той дає Господу... а хто позичає всякому мимохідцю, той кидає псові, який докучає своєю безв'язністю.»

Милостиню слід творити обдумано та розважливо. Найкраще допомагати тим, хто дійсно цього потребує.

В тій же Дідахе трішки вище говориться:

«якщо хтось візьме в тебе щось твоє, не вимагай назад, бо Отець хоче, щоб всім було роздано від дарів кожного».

Бачимо, що християнство вчить нас не прив’язуватись до матеріальних речей, а пильнувати свій зв'язок з Богом.

Милостиня -  це прояв християнської любові до ближнього, який перебуває у скрутному становищі.

Справжній християнин розуміє все, що він має не належить йому, а отримано від Бога  і з цього випливає, що даючи милостиню ми даємо не як «господарі», а як  «розпорядники» того, що належить Богу.

Отож, милостиня - це прояв любові до ближнього не на словах, а на ділі.

Звичайно, відверто п’яним людям наша милостиня може піти на шкоду, адже велика ймовірність, що гроші підуть на алкоголь.

Але, можна допомагати не тільки грошима, а і їжею та одягом.

Хоча ми не повинні задавати собі питання, що  буде з нашими грошима, тут важливий сам факт прояву милосердя через милостиню.

Старозавітний цар Соломон наставляє:

«Не відмовляй у благодіянні нужденному, коли рука твоя в силі зробити його» (Притч. 3:27)

Слід розуміти, що величина милостині не так важлива, як намір, з яким ми її творимо. 

У священному Писанні Христос дає чіткі настанови про те, як слід творити милостиню:

«Дивіться, не робіть милостині вашої перед людьми для того, щоб вони бачили вас, інакше не буде вам нагороди від Отця вашого Небесного. Отже, коли чиниш милостиню, не сурми перед собою, як роблять лицеміри в синагогах і на вулицях, щоб прославляли їх люди.

Поправді кажу вам: вони вже отримують свою нагороду. У тебе ж, коли чиниш милостиню, нехай ліва рука твоя не знає, що робить права, щоб милостиня твоя була потайною; і твій Отець, що бачить таємне, віддасть тобі явно» (Мф. 6:1-4).

Отже, як бачимо, основне правило милостині це не показовість, а таємничість.

Саме цього і бракує сучасному суспільству, коли все робиться на показ – для задоволення свого марнославства.

Згадаймо Святителя Миколая Мирлікійського, який дав нам приклад таємного творення милостині.

Безсумнівно бачимо, що творити милостиню потрібно обов’язково, але підходити до цієї справи слід обдумано та виважено.

І навіть, якщо когось обдурять, то варто розуміти, що зі своєї сторони ви зробили справу милосердя, яку належить робити християнину, а той, хто обдурив буде відповідати перед Богом.

Можливо тих декілька гривень і не змінять ситуацію прохача, але для себе можна буде сказати, що виконав заповідь милосердя і залишився християнином.

Потрібно допомагати всім, хто до тебе звертається.


04.03.2024 Роман Тадра 2205
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2511
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1181
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1111
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2290
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3731
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2710 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

969

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

825

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

776

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10454
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1306
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

337
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5450
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1163
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2954
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

541
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

399 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

839
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

726
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

778