Івано-Франківськ – «Місто без роялю». Наразі (фото)

 

 

 

Власне інформація про зібрання 28 січня 2015 року Опікунської ради Івано-Франківської обласної Філармонії та про проект «Подаруй місту рояль» - це інсайд «Фіртки», оскільки офіційне представлення проекту планується на спеціальній прес-конференції в лютому 2015 року…

 

Щоби місто було саме містом, а не населеним пунктом, потрібно виконати певні стандарти. Серед них наявність публічних бібліотек, закладів вищої школи, театру, стадіону, відповідних «середовищ»...

 

А ще у справжньому європейському місті має бути концертний зал. А в ньому – добротний рояль. Інакше не варто сподіватись, що до міста приїде музикант світового рівня. Серед музикантів інших міст, кажуть, навіть у випадку розмови чи згадки про Івано-Франківськ, про наше місто кажуть: «Франківськ? Це місто в якому немає роялю?...» Саме про це серед іншого говорили учасники зібрання Опікунської ради Івано-Франківської обласної Філармонії на своєму зібранні 28 січня.

 

«Дійсно в Івано-Франківську немає поважного солідного концертного роялю і його не вистачає місту. Про це говорять усі артисти та музиканти, які приїжджають у Філармонію з концертами», - розповіла зібранню Опікунської ради представник обласної Філармонії Людмила Лінник-Савка.

 

Тому Громадська Опікунська рада Івано-Франківської обласної Філармонії підтримала акцію збору коштів «Подаруй місту рояль». Акція приурочена до 75-річчя філармонії. Ініціаторами акції стали директор Обласної філармонії Андрій Савка, підприємець і відомий меценат, президент Культурологічної Фундації "Цинамоновий Хрущ" Володимир Швадчак, директор Інституту розвитку міста «Новий Івано-Франківськ» Олег Головенський, ініціатор «Теплого міста» та «Урбан Спейсу» Юрій Филюк. Збори ради відбулись 28 січня у Круглій залі Філармонії.

 

На збори Опікунської ради прийшли постійні відвідувачі та глядачі Філармонії, ті, кому небайдужа доля міста. Серед них ректори франківських вишів Микола Рожко та Євстахій Крижанівський (Ігор Цепенда перебував у відрядженні, але передав свої вітання та підтримку обговорюваним проектам), науковці Володимир Качкан, Володимир Великочий, Ганна Карась, письменники Володимир Єшкілєв, Ольга Деркачова, поет Богдан Томенчук, підприємці Віктор Вінтоняк, Ігор Фріс, юрист Володимир Ковальчук, журналісти Оксана Лісовська, Володимир Гарматюк, Олена Третяк, громадський активіст Віталій Перевізник та інші.

 

…Отже, так сталось, що в Івано-Франківську немає роялю. Тобто, «якісь» роялі є, а от Роялю, концертного інструмента високого рівня немає. Кажуть, що цю проблему намагались вирішити ще з 80-х років минулого століття. Але кожного разу у місцевої влади знаходились більш актуальні проблеми.

 

Зрозуміло, якісний інструмент – річ коштовна. Вартість навіть «укорочених» версій роялю від фірм зі світовим ім’ям починається від ста тисяч євро. Якщо в благополучні роки на рояль не знайшлось коштів, то тепер не варто й сподіватись, що з місцевих бюджетів хтось викрає два або три мільйони гривень на музичний інструмент. Єдина надія – на благодійників.

 

Хоч і в непростий час, колектив Філармонії, підтриманий Опікунською радою, вирішив не йти легким шляхом та запланував придбати найкраще, що можна було вибрати - рояль світового класу, виробництва компанії «Steinway & Sons».

 

На зібранні Опікунської ради керівництво Філармонії розповіло про свої плани, метою яких є «наповнити місто мистецтвом». Придбання роялю є одним з принципових кроків такого наповнення, своєрідною «вершиною піраміди» в царині музичного мистецтва.

 

«Наша основна мета та мотивація – вийти за рамки Філармонії. Ми прагнемо наповнити мистецтвом все місто. Віримо в те, що мешканці нашого міста хочуть розвивати духовність та культурно-мистецький рівень Івано-Франківська та готові підтримати ініціативу. Рояль потрібен не Філармонії, а саме місту. Адже якісний рояль це річ, яка служитиме місту сто-двісті і більше років. Нас вже не буде, а рояль буде радувати івано-франківців та гостей міста», - переконаний директор Філармонії Андрій Савка.

 

Присутні говорили про те, що Івано-Франківськ стоїть на культурному роздоріжжі. Якщо місту негайно не дати потужного культурного імпульсу, казали члени ради, воно може перетворитись на місто-базар, на переповненим трешем та жлобською «культуркою» населений пункт. Отже мова йде не просто про Рояль, й навіть не про якісне забезпечення концертного залу філармонії. Мова йде про черговий шанс, який місто може втратити.

 

«Ідея про те, що потрібно наповнювати місто мистецтвом – це не просто красива фраза, а й концепція розвитку міста», - зазначив письменник Володимир Єшкілєв.

 

Це тим більш важливо, казали «радники», що Івано-Франківськ намагається позиціонувати себе як місто культурно-рекреаційного туризму, як місто для інноваторів та молоді. Така «спеціалізація» вимагає від влади, бізнесу та культурної громадськості єднати зусилля для наповнення міста мистецтвом. Інакше його наповнять цивілізаційним сміттям та перетворять на транзитну помийку.

 

Також в рамках ідеї проекту вникла думка про створення пам’ятника роялю, який являтиме собою невелику композицію. Ідейні ініціатори мають надію, що розміщення пам’ятника в центральній частині міста, приваблюватиме туристів. Крім цього в планах є створення та продаж сувенірної продукції, виручені кошти підуть на закупівлю інструменту.

 

В рамках проекту проведуть ряд заходів та фестивалів. Організатори таким чином надіються зібрати необхідну суму. На бюджетні кошти міста не розраховують у зв’язку із важкою ситуацією в країні.

 

«Слухаючи музику в Філармонії я очищаюсь. Кілька років тому я прийшов в Філармонію, це був концерт Симфонічного оркестру, і так трапилось, що на жаль в концертній залі було менше людей, ніж на сцені. І це було образливо. Адже ці люди заслуговують на неймовірну увагу, пошану та нашу любов, оскільки вони віддаються мистецтву. Зараз ситуація в Філармонії змінилася, вона стала осередком спілкування і мистецтва. Але я хотів би дочекатись того часу, коли потрапити у філармонію було б неймовірним досягненням і задля цього перекуповували квитки. А відтак навколо ідеї наповнення міста мистецтвом ми маємо об’єднатись. Рояль – це не мета, а засіб. Засіб зробити наше місто кращим», - переконаний Володимир Швадчак.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


28.01.2015 2485 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

363
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3660
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1344
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1243
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2471
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3880

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

272

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1111

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

949

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

896
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

198
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10577
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

209
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

521
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5588
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1303
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

692
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

517 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

944
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

824
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

879