Іванофранківцям варто готуватись до подорожчання послуг водопостачання та водовідведення

 

/data/blog/34248/39de1a60df648deeb3140df7a11405a4.jpg

На початку ХХ століття міська влада Станиславова вирішила започаткувати цивілізований спосіб життя, який полягав у створенні загальноміської каналізаційної системи.

З цією метою в одному з віденських банків взяли кредит на загальну суму близько 4 млн. крон. Як це не дивно, та за більш ніж 100 років ситуація повторилася — монополіст на ринку послуг водопостачання та водовідведення КП «Івано-Франківськводоекотехпром» залучає кошти Світового банку на модернізацію мереж.

Західні кредитори вирішили поцікавитись, чи знають жителі міста тарифи і зобов’язали керівництво підприємства провести громадські слухання в рамках проекту «Покращення підзвітності у секторі водопостачання у місті Івано-Франківську», пише газета "Галичина".

Не гірші, але й не кращі

Як показали громадські слухання, іванофранківці не особливо переймаються цією темою, а ще менше розуміють, звідки беруть тарифи на водопостачання та каналізацію. Скористаємося аналітикою Міністерства регіонального розвитку та будівництва. З неї випливає, що в івано-Франківську тариф на водопостачання для населення становить 2,74 грн. за кубічний метр. Найнижчий тариф у Вінниці — 1,66 грн., найвищий в Луганську — 5,58 грн. Наш обласний центр займає 12-те місце з-поміж 27 міст, тобто в 11 містах тарифи нижчі, ніж у нас. В Івано-Франківську тариф на водовідведення становить 1,79 грн. за кубометр. Найнижчий тариф у Сімферополі — 0,79 грн., найвищий у Білій Церкві — 4,04 грн. Івано-Франківськ посідає восьме місце за цим показником. Заради справедливості зазначимо, що в усіх міст різні стартові умови: якщо у Львові немає річок, то собівартість послуг водопостачання у цьому місті буде неминуче більшою, ніж у нас. В цьому сенсі Івано-Франківську пощастило, адже джерелом водопостачання міста є поверхневі води двох гірських річок — Бистриці Солотвинської і Бистриці Надвірнянської — потужністю 90 тис. кубометрів за добу, на яких розташовано два водозабори. Очищення питної води проводять на Черніївському комплексі водоочисних споруд.

Іванофранківці економлять воду

Як повідомив генеральний директор КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Олександр Чеповий, в 2012 році жителі Івано-Франківська використали 10,25 млн. кубометрів води. З 2006 року споживання води зменшилось на чверть. Нескладні арифметичні обчислення показують, що в середньому житель івано-Франківська споживає 41 кубометр води на рік. В цьому сенсі іванофранківці можуть себе вважати справжніми європейцями, адже наші західні сусіди споживають близько 50 кубометрів на рік. Разом з тим чинними в Україні нормативами закріплено місячне споживання на рівні 9,5 кубометра на людину. Ці розрахунки використовують у тому разі, якщо немає лічильника. Очевидно, що відсутність приладу обліку змушує таких громадян платити втроє дорожче за тих, у кого є квартирний лічильник. Основним споживачем води в Івано-Франківську є населення (72,1%), на бюджетні установи припадає 10,8%, інші організації — 7,1%.

Вода «тікає» в пісок

Стан водопровідного та каналізаційного обладнання викликає тривогу: 17% мереж, 26% водогонів, 31% колекторів є застарілими і потребують модернізації. Зношені та аварійні мережі провокують великі втрати води, які в Івано-Франківську становлять 43%. Це втрати як технологічні, так і через неврегульованість стосунків зі споживачами. Наприклад, ДКП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» компенсувало водоканалові втрати, які ставалися при транспортуванні води системами теплопостачання. Після того, як місто позбулося котельні на індустріальній вулиці, 34 і на ринок вийшла «Станіславська енергетична компанія», втрати покривати було нікому, адже дитя ПАТ «Прикарпаттяобленерго» відмовляється це робити. Є неврегульовані ситуації і на побутовому рівні, адже незрозуміло, хто заплатить за воду, яка витекла в підвалі будинку і не пройшла через лічильники споживачів.

Як звести дебет з кредитом?

В Івано-Франківську тарифи на водопостачання покривають затрати на 74%, на водовідведення — на 77%. Як констатує О. Чеповий, собівартість водопостачання — 3,66 грн., а середній тариф дозволяє вторгувати лише 2,87 грн. Подібна до цього ситуація і щодо водовідведення: при собівартості 2,25 грн. водоканал отримує 1,94 грн. Згідно із законодавством, у разі невідповідності тарифів собівартості послуг різницю повинна компенсувати держава. Однак на практиці держава ці кошти не виділяє. З 2002 року Державний бюджет заборгував підприємству 35,4 млн. гривень. У читачів може виникнути запитання: як підприємство може працювати, маючи таку дебіторську заборгованість? Відповідь проста: в структурі тарифу закладено кошти на модернізацію мереж, але підприємство вимушене спрямовувати їх на фінансування поточної діяльності, тобто виплату зарплати, оплату електроенергії, закупівлю реагентів тощо. Очевидно, що така ситуація довго тривати не може і з часом мережі, які не ремонтують, будуть виходити з ладу.

Субвенція — лише для своїх

В модернізації застарілих водогонів могла б посприяти і держава. В бюджеті України на нинішній рік передбачено субвенцію у розмірі 440 млн. гривень на капітальний ремонт систем централізованого водопостачання та водовідведення. Однак на водоканали Івано-Франківської області з цих коштів не передбачили жодної копійки. 200 мільйонів отримає Донецька область, 130 мільйонів — Луганська, 50 — Запорізька, 40 — Дніпропетровська, по 10 — Херсонська та Миколаївська області. Схожа ситуація і з цільовою програмою «Питна вода України», коли з передбачених у Держбюджеті 83,3 млн. гривень на Донецьку область спрямували 42,5 млн. (51%).

Кредитори допоможуть

Нинішнього року «Івано-Франківськводоекотехпром» планує реалізувати низку заходів щодо використання коштів Світового банку. Зокрема, 6,7 млн. доларів витратять на реконструкцію каналізаційно-очисної станції. Крім того, розробляється техніко-економічне обррунтування та тендерна документація на будівництво лінії обробки мулу з використанням біогазу (вартістю 303 тис. доларів). Кредити Світового банку є достатньо вигідними через низькі ставки, які неможливо отримати в комерційних банках. Важливим аспектом є й те, що технічний нагляд та контроль за використанням коштів здійснюють авторитетні європейські компанії. Попри очевидні переваги все ж є побоювання, чи не стануть кредити непомірним тягарем для комунального підприємства. Поки що для хвилювання немає підстав, адже в структурі вартості одного кубометра води на повернення кредитів передбачено 11 копійок.

Прогнози — річ невдячна

Безперечно, що ключовим питанням для пересічних іванофранківців залишається розмір тарифів і те, чи передбачається їх підвищення. В Україні тарифи на водопостачання та водовідведення визначає Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. «Івано-Франківськводоекотехпром» разом з іншими водоканалами країни звернувся в комісію з проханням підвищити тарифи до економічно обррунтованого рівня. Комісія вивчає ці документи і в будь-який час може ухвалити відповідне рішення. Однак питання тарифів в Україні є політичним і без відповідної вказівки згори ніхто не ризикне його вирішити. До речі, в рамках телепроекту «Діалог з країною» Президент Віктор Янукович пообіцяв, що підвищення тарифів не буде.

 

"Паралелі"


10.04.2013 960 4
Коментарі (4)

іванофранківець 2013.04.11, 09:46
Шановні містяни на вас просто хочуть перекласти витрати з погашення кредиту підприємтва. Навіщо покривати чужу безгосподарність.
МІЩАНИН 2013.04.11, 12:59
"Згідно із законодавством, у разі невідповідності тарифів собівартості послуг різницю повинна компенсувати держава. Однак на практиці держава ці кошти не виділяє" А ХТО КОНКРЕТНО (яка чинуша)ВІД ІМЕНІ ДЕРЖАВИ БЛОКУЄ ЦЕ? Пора чиновникам персонально відповідати за те що діється в місті!
Сергій Чирва 2013.04.11, 16:03
У нашому місті сама чиста вода в Україні. А от що довкола неї робиться - це вже якесь болото.
gryc 2013.04.12, 11:56
Якщо не інвестувати в модернізацію поступово, то за якийсь час доведеться тарифи піднімати в рази. Якщо, звичайно, ми хочемо і надалі мати цілодобове водопостачання і воду хорошої якості. У всіх розвинених країнах тариф на стоки вищий, ніж на воду. Так що тарифи треба піднімати і брати той кредит. Але холера, хто ж то слідкуватиме, аби ті кошти не пішли на відкати та інші хабарі?!!!
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

363
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3659
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1344
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1243
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2469
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3880

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

272

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1111

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

949

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

896
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

198
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10577
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

209
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

521
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5588
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1303
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

692
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

517 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

944
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

824
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

879