Ірина Кишакевич про сходження на Монблан: Підкорювати вершини це, як вийти в бій

Відома в Івано-Франківську лікар, активна альпіністка та просто тендітна жінка з сильним характером Ірина Кишакевич розповіла про сходження на найвищу вершину Західної Європи. Нещодавно Ірина підкорила ще одну гору - Монблан, висотою 4810 метрів.

Про пережиті емоції, підготовку, силу волі та чому любить гори - читайте в інтерв'ю Агенції новин «Фіртка».


Ірино, розкажіть про ваш досвід походів в гори, які вершини уже вдалося підкорити?

По горах я ходжу уже три роки, починала з наших Карпат, звичайно була на Говерлі, на Піп Івані та інших карпатських висотах. Далi була уже важча – це був Казбек, найсхідніший п'ятитисячник Кавказу, потiм Альпи, Словенія -  гора Триглав (2 864 м), Африка – Кіліманджаро (5895 м) та Монблан (4810 м). Також незабаром їду в Непал, у Гімалаї.

Як сталось, що Ви захопились горами?

Це точно не було спонтанно. Раніше я була у «Пласті», проводили таборування в горах, ще в школі вчилась в'язати вузлики, карабінчики перещолкувати. Також ще змалечку прищепив мені любов до висоти та гір тато. В мене навіть в дитинстві була стрижка під хлопчика та побиті коліна. Мені це давно подобалося, але не було достатньо часу цим займатися: робота, дисертації, сім’я, діти, а зараз уже є більше можливостей. Також мені подобається, що в гори ходять хороші люди і там немає часу одягати маски. Нема часу на "придумані" ситуації. Там ти справжній. Немає брехні, і це дуже імпонує. Також гори - це знайомства з цікавими людьми, які пройшли свій життєвий шлях, вони завжди неординарні та креативні.

Можете розказати про одне з таких знайомств, як саме надихають люди в подорожах?

В горах ти знайомишся з людьми з різних континентів. До прикладу, в Альпах познайомилася зi старшими чоловіком та жінкою з Австралії, у неї була книжечка-блокнот і він увесь був списаний. У кожній хижині тебе реєструють і ставлять печатки-штампики з відміткою про висоту та назву хижини, коли відкрила цю книжку, то побачила, що вона була вся списана. Штампиків було безліч!

Коли я це побачила, подумала - Боже, оце життя!  І я теж так хочу! І тоді я дала собі слово, що буду ходити в гори до глибокої пенсії, поки зможу ходити. В тій книжечці був засушений едельвейс, який жiнка знайшла. Тоді в Альпах я теж натрапила на цю чарівну квітку. Це неперевершені відчуття!

Чому вирішили підкорити Монблан - це спонтанне рішення, чи мрія?

Похід на Монблан був спланований давно - це був липень, час відпустки. Гора Монблан технічно непроста, по висоті вона нижча ніж гори, в яких я була раніше (Кіліманджаро чи Казбек), але технічно - набагато складніша. Я це знала і до цього сходження дуже готувалась. На цей маршрут я пішла все обдумавши.

Мені порадили хорошого гіда, який власне спеціалізується сходженнями на Монблан. На той момент це мало бути його 101 підняття на цю вершину. Людина знала гору з усіх боків. Щоб підкорити Монблан маршрутів є декілька, зазвичай трекінгові компанії організовують тури за класичним маршрутом, але нам запропонували складніший маршрут на три вершини. Спочатку було страшно, але у цьому вся суть - перебороти себе. Тоді я розуміла, що буде складно та захоплююче. 

 Як саме готувались?

Неможливо відразу підкорити гору, до цього треба ретельно готуватись. Я спортом займаюся постійно, не роблю перерв і напевне, це мене й стимулює. Підйоми вгору вимагають підготовки, тому я займаюсь з тренером - біг, кросфіт, кардіо, заняття на степах. Це вже таке моє життя й інакше я просто не уявляю. Але звісно, коли збираюсь в похід, роблю це систематичніше.

Як відбувалось ваше сходження на найвищу гору Західної Європи?

Сходження триває кілька днів. У моменти акліматизації у нас було кілька чудових днів під час підняття на Монблан. Крім того, існує такий фактор, як "погодне вікно". На Монблані ми здійснили акліматизацію. Горами Франції ми піднялися на найвищу точку Італії - гору Гран-Парадізо. Коли мали підніматись на Монблан погода зіпсувалася, був дощ та лавинна небезпека. Ми могли не здійснити свою мрію, бо вже мали квитки назад, а несприятливу погоду передавали на наступні чотири дні. З подругою львів’янкою, яка за фахом теж лікар, ми змінили квитки, щоб продовжити подорож. В результаті ми двоє та гід піднялися на вершину Монблан.

На вершини завжди виходять вночі – це 1-3 ночі, щоб на вершину піднятись вранці, щоб уже 7-9 година бути на вершині, адже після 10-11 години передбачити погоду неможливо. Перед сходженням ми ночували в хижині на висоті понад 3600 метрів. І ми на штурм гори виходили вночі, це дуже адреналінові емоційні моменти! Вночі усі починають одягатися, як в армії. Потрібно все робити швидко: одягнутися, помитися, поїсти та виходити. На все це всього декілька хвилин часу. У той момент, коли усі починають защіпати куртки, взувати черевики, одягати спорядження, системи - ти розумієш, що виходиш у бій. Це дуже класні відчуття: вловлюєш  переживання кожного, розумієш, що зараз виходиш із хижини і тут починається те, до чого йшов, і ніхто не знає, як буде, бо передбачити  - нереально.  

Ви вже говорили, що гід підготував для вашої групи складніший маршрут, як під час сходження себе мотивували? Не було страшно?

Робити кроки, коли тобі страшно і важко легше, коли є людина, якій ти довіряєш. Сила волі та мотивація - це найбільш вагоме, що дає людині можливість досягнути вершин. Мотивація для кожного різна. Кожен з подорожуючих несе свою мрію до вершини.  

А що мотивує Вас?

В горах я багато чому вчуся, надихаюся. Йде велика "перезагрузка" і ти отримуєш енергію від чистої природи. Поїздки дуже змінюють.

Пам’ятаєте, які відчуття вас переповнювали на вершині?

Кайфові! Відчуття, які переживають альпіністи на вершинах різні – хтось може плакати, кричати, у когось емоційний ступор. Це незабутні, хороші емоції, які ніколи не забуваються.  

 Яке було найважче підняття у гори?

Найперша гора - тоді було найскладніше підніматися. У нас були різні погодні умови: від пекельного сонця, коли лопалась шкіра, до граду, дощу, блискавки. За кілька метрів до вершини злетіла зв’язка і дехто летiв клубком. Всi лишились живі, але було неприємно це бачити, бо розумію, що можу бути на цьому місці. Гори дають ще таке відчуття, що ти є дуже маленькою частинкою, ти ніби можеш багато, але насправді - не можеш. Є сили, які заставляють відчувати, що ти дуже немічний. Природа набагато сильніша за нас. Не можна нею нехтувати, зневажати. Адже не ми володарі, а вона була створена для людей.  

 Незабаром їдете у Непал, що це буде за поїздка?

Це буде базовий табір стартового пункту Еверест, звідки відправляються на вершину Джомолунгма. Ми будемо бачити Еверест і будуть альпіністи, які підкорюватимуть вершину. Еверест – це великий виклик, до якого треба насправді вагомо та свідомо готуватись. Я маю таке у планах, але це не за місяць чи два. Люди готуються роками. Також сходження не є дешевим. Думаю, що побувати на Еверестi - це мрія кожного альпініста і того, хто любить гори. Маю багато друзів альпіністів i ще жоден не сказав, що Гімалаї не подобаються. Від Гімалаїв усі в захопленні.

Це буде дуже цікавий досвід.

 Розмовляла Олександра Бакун


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2577
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1220
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1140
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2322
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3765
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2765 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

999

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

845

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

797

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

742
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10478
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1329
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

381
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5477
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1186
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2985
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

578
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

425 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

858
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

749
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

799