Як сімейні проблеми відображаються на поведінці дитини серед однолітків — пояснює івано-франківська психологиня

Первинною моделлю соціальної взаємодії у дітей є сім’я. Тому проблеми в сім’ї будуть проявлятися у спілкуванні з однолітками. За винятком, якщо дитина має авторитетного дорослого, який проявляє до неї підтримку, повагу, турботу чи любов, тобто гармонізує стан дитини.

З однолітками дитина може повторювати сімейну модель стосунків або займати протилежну позицію тій, яку вона займає вдома. Тобто, в першому випадку дитина може почуватися пригнобленою, а в другому — гнобити інших, — про це журналістці Фіртки розповіла дитяча психологиня Ірина Волощук.

"Також через соціальні зв’язки з однолітками дитина може намагатися компенсувати те, чого їй бракує вдома. Наприклад, найчастіше нав’язливі діти — це діти, котрі почуваються відкинутими вдома".

Першими сигналами може бути різка зміна поведінки дитини: надмірний спокій чи надто гострі реакції, агресивна поведінка, самоприниження чи постійний гумор.

Гумор досить часто сприймають як ознаку позитивного стану людини, але часто саме гумор є захисною реакцією, коли людина проживає складну ситуацію.

Також погіршення навчання можна розглядати як симптом погіршення психологічного стану дитини. Наприклад, відмінники часто можуть мати складні стосунки з батьками. Не всі, а ті, які через оцінки формують сприйняття себе, або ж дуже переживають, коли отримують нижчу оцінку за ту, яку від неї очікують батьки.

"Думаю, що за характером дружби зрозуміти чи є в неї вдома емоційна підтримка. Якщо такої підтримки немає, тоді дитина буде надміру нав’язливою чи відстороненою, може домінувати над іншими (щоб ніхто не побачив її вразливості) або ж виконувати функцію "песика на побігеньках", тобто "заслуговувати любов".

Інколи такі діти ні з ким не дружать, а імітують дружні стосунки: тобто вони проявляють гарне ставлення до інших, але не вірять, що їх справді цінують, і думають, що їх люблять тільки за якусь функцію", — зазначає психологиня.

Ірина Волощук підкреслює, що часто дружба може бути цілющою для дітей з емоційною напругою в сім’ї.

Якщо дитина знаходить друга, який її приймає, розуміє — вона зцілює свої емоції, отримує інший досвід переживання себе.

"Але це у тому випадку, якщо вона не сприймає свого друга як того, що має її врятувати, а бере відповідальність за власний емоційний стан і намагається змінитися зсередини.

Так часто відбувається у студентські роки, коли підліток покидає дім і занурюється у зовсім інше середовище".

Психологиня радить батькам дбати про власний розвиток, працювати з фахівцями щодо своїх травм, читати літературу.

"Бо емоційно незрілі батьки формують емоційно деструктивні сімейні відносини.

Тому найперше — це власний розвиток, робота з психологом стосовно своїх емоційних травм, читання літератури про те, як вибудовувати стосунки з дітьми, як з ними спілкуватися.

А також — перестати виховувати дітей і почати їх розуміти. Для цього потрібно розмовляти, слухати їх і проводити час разом", — додає Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

629
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3238
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21337
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2122
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1603 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2483

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

435

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

874

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2280
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

292
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

571
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1118
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

275
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

894
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

772
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8355
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

448
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1283 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2298 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1006