Як допомагати й не порушити закон: в Івано-Франківську розповіли про нові правила гуманітарної допомоги (ФОТО)

фото: ГО "Захист держави"


25 червня в Івано-Франківську відбувся практичний семінар, присвячений актуальним питанням гуманітарної допомоги, передачі автомобілів ЗСУ та збереження неприбуткового статусу організацій.

Про це пише Фіртка.

За ініціативи громадської організації «Захист Держави» 25 червня в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбувся практичний семінар, присвячений актуальним питанням у сфері гуманітарної допомоги — від особливостей оформлення документів до процедур передачі автомобілів для Збройних Сил України та способів уникнення штрафних санкцій.

Семінар провела Юлія Панура, експертка у сфері гуманітарної допомоги, яка детально розкрила учасникам заходу ключові аспекти правового регулювання волонтерської діяльності та благодійних ініціатив.

Нові правила, нові можливості

Захід об’єднав представників громадських організацій, волонтерських ініціатив, благодійників та фахівців, які безпосередньо працюють із військовими підрозділами й потребують чіткого розуміння правових процедур у своїй діяльності.

«Протягом 2024-го та на початку 2025 року в сфері гуманітарної допомоги відбулися важливі зміни. Зокрема, Кабінет Міністрів врегулював питання перерозподілу гуманітарної допомоги між організаціями-отримувачами — раніше це відбувалося неформально.

Також вперше з’явилася можливість офіційного повернення надлишкової або непридатної допомоги донорам та її вивезення за межі України. Це значно спрощує роботу організацій і знижує ризики порушень», — пояснила Юлія Панура.

Програма семінару включала декілька блоків, серед яких особливості надання допомоги фізичним особам у 2025 році, що передбачає розуміння не тільки бізнес-процесів операцій із гуманітарною допомогою, а і особливостей документообігу, обліку та звітування неприбуткових організацій. Також висвітлено вимоги до обліку допомоги фізичним особам та правила сплати податків.

Окрема увага приділялася питанням, хто є податковим агентом, винятки з оподаткування, законодавчі зміни та рекомендації щодо правильного оформлення актів приймання-передачі, а також особливостям передачі автомобілів для Збройних Сил України та військовослужбовців, включаючи правильне юридичне оформлення передачі авто, документи, які має підготувати громадська організація або фізична особа-набувач гуманітарної допомоги.

Важливі законодавчі зміни

Експертка детально зупинилася на нововведеннях, які істотно полегшили роботу волонтерських організацій та благодійних фондів.

«Наприклад, не існувала процедури перерозподілу гуманітарної допомоги між юридичними особами-отримувачами. Тобто, отримувач – той, хто ввіз, – повинен був цю допомогу завести на склад, обліковувати і передати набувачам, тобто кінцевим споживачам», – пояснила експертка особливості попереднього регулювання.

За словами Юлії Панури, всі зміни суттєво полегшили адміністрування процесів забезпечення  гуманітарною допомогою постраждалих від війни.

«Якщо отримувач не встигав цього зробити, наприклад, через обмежені ресурси, чи великий обсяг допомоги та брак волонтерів, то фактично гуманітарна допомога перебувала в нього на складах, псувалась там без змоги покращити становище нужденних. Зараз ця процедура врегулювана вже на рівні постанов Кабінету Міністрів», – відмітила експертка

Серед інших важливих нововведень експертка відзначила врегулювання процедури повернення гуманітарної допомоги донору у випадках, коли вона виявляється неактуальною для отримувача, а також вирішення питання тимчасового державного обліку гуманітарних автомобілів військовослужбовцями.

«Наприклад, при ввезенні гуманітарного вантажу отримувач переконався, що товари є неактуальними, або вони втрачають свою якість, або з певних причин не можуть бути розподілені. В такому випадку гуманітарна допомога повертається донору.

Тобто, врегулювана процедура вивезення гуманітарного вантажу за межі України. Раніше проблема була в тому, що митниця повинна ідентифікувати, що саме ввезена без гуманітарна допомога вивозиться за кордон і не відбувається порушення митних та податкових правил. Ось в цьому була проблема, але зараз вона вирішена», – відмітила Юлія Панура.

Як правильно передати автомобіль для ЗСУ?

Значна частина семінару була присвячена питанням передачі автомобілів на баланс військових частин або для військовослужбовців, а також особливості страхування, обліку та списання автомобілів.

«З нововведень – вирішено питання постановки гуманітарного авто на тимчасовий державний облік за військовослужбовцем. Тепер військовослужбовець самостійно може зареєструвати таку автівку в сервісному центрі МВС і отримати номери.

Це стало фінальною крапкою в процесі передачі автомобілів військовим для виконання бойових завдань”, – пояснила Юлія Панура.

Чому процедура утилізації — це не дрібниця?

Під час семінару детально розглядалися питання порядку утилізації гуманітарної допомоги неналежної якості, включаючи правильне оформлення актів на списання та утилізацію, алгоритм дій отримувача при виявленні непридатної продукції, необхідність повідомляти владу, а також порядок витрат на утилізацію.

Експертка наголосила на важливості правильного використання гуманітарної допомоги, зазначивши, що відповідальність за неправомірне використання або необліковану допомогу може мати серйозні правові наслідки для організацій та волонтерських спільнот.

Важливо знати не лише як допомагати, а й як не порушити закон

Учасники семінару отримали практичні поради щодо уникнення найпоширеніших помилок під час оформлення документації щодо гуманітарної допомоги, дізналися про найновіші зміни в законодавстві та отримали відповіді на питання, що стосуються їхньої конкретної діяльності в умовах воєнного стану.

«Цей семінар був справді на часі — я дуже давно чекала подібного формату. Ми як благодійна організація працюємо з 2004 року, і хоча маємо чималий досвід, нинішні реалії зовсім інші.

Законодавство постійно змінюється, кількість запитань зростає, а відповіді знайти складно. Часто й податкова не може надати чітке роз’яснення, і доводиться самим шукати інформацію або навіть звертатись до штучного інтелекту, щоб зрозуміти, як діяти правильно», — поділилась представниця благодійної організації «Свій за свого» Лідія Анушкевичус.

За її словами, особливо складним є те, що багато питань залишаються неврегульованими на законодавчому рівні.

«Цих неврегульованих питань дуже багато, тому що раніше ніхто з цим не стикався. Фактично, це законодавство пишеться уже під наші напрацювання, тому що ми працюємо так, як ми відчуваємо, що воно має бути в правовому полі.

Якщо раніше, до повномасштабного вторгнення, у нас благодійна допомога була переважно у вигляді підтримки культурних ініціатив чи фестивалів, то тепер — це масштабна допомога військовим. Тут уже емоцій недостатньо — потрібне чітке знання закону, вміння оформляти документи, вести звітність і уникати помилок, за які можуть бути штрафи.

Тому такі семінари не просто корисні — вони необхідні. І їх має бути більше, у різних регіонах», — Лідія Анушкевичус.

До дискусії долучився і проректор з адміністративно-господарської роботи, помічник ректора ІФНТУНГ Сергій Сивий. Він наголосив на важливості таких навчальних ініціатив, які поєднують правову грамотність із практичною діяльністю волонтерів.

«Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу завжди відкритий до співпраці з громадськими ініціативами. Ми раді підтримати захід, який дає волонтерам конкретні інструменти для правомірної, прозорої та результативної діяльності. У час війни така компетентність – це ще одна форма оборони держави», – зазначив Сергій Сивий.

Семінар став частиною системної роботи громадської організації «Захист Держави» з підтримки волонтерських ініціатив та благодійних організацій, що працюють на підтримку Збройних сил України та цивільного населення в умовах російської агресії.

«Гуманітарна сфера постійно змінюється — законодавство оновлюється, а відповідальність за порушення зростає. Ми проводимо такі заходи, щоб допомогти ОГС уникнути непорозумінь і штрафів, захистити свою діяльність юридично і бути більш ефективними», – відмітила Оксана Криницька, керівниця Івано-Франківського осередку громадської організації «Захист Держави».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

Як проводять мобілізацію на Івано-Франківщині: що треба знати про повістки, ВЛК, штрафи


29.06.2025 281
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

629
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3238
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21338
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2122
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1603 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2483

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

435

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

874

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2280
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

292
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

571
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1118
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

275
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

894
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

772
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8355
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

448
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1283 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2298 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1006