Гриби згаслих народів

 

Мене завжди хвилювало питання: хто мешкав на прикарпатських землях в давні епохи? Хто залишив мегалітичні споруди біля Бубнища? Чию метафізику всотали наші грунти? Нащадками якої мудрості є карпатські мольфари? Ми не знаходимо в наших краях ані античних написів на кам’яних стелах, ані фракійських і гетських графіті в печерах. Свідчення давніх істориків щодо земель, східніших від римської Паннонії туманні, плутані й навдивовиж суперечливі.

 

Тим важливішими є кожна згадка, кожен натяк. Римські історики Тацит і Діон Кассій залишили нам згадки про велике царство правителя бастарнів і даків Буребісти (Буревіста), яке між 55 та 30 роками до нашої ери розрослося від Дністра до Балканських гір і Варни. На березі Дністра, з північно-східного боку Карпат знаходилася літня військова ставка Буребісти. У його військах, згідно римських джерел, було багато кельтів і германців. Можливо ті карпатські мегаліти, які останнім часом притягують увагу науковців, є пам’ятниками доби кельтсько-бастарнського царства, сучасниками походів Цезаря і битви при Акціумі.

 

В ті ж часи вздовж Тиси виникла невелика, але войовнича держава язигів, яких асоціюють то з залишками скіфосарматів, то з протослов’янами. Нащадки кочовиків, язиги під час війн формували кінні підрозділи в допомогу своїм союзникам – свевам. Північніше мешкали роксолани. Десь біля 70 року нашої ери ці народи разом з населенням Карпатського краю опинилися під владою даків. Про державу даків ми знаємо більше, завдяки знаменитій Дакській війні, яку імператор Траян вів у 102-107 роках проти царя дунайських і карпатських народів Декебала. У 113 році на честь перемоги Траяна в Римі була споруджена тріумфальна колона. Вона прикрашена грандіозним кам’яним рельєфом і збереглася до наших днів.

 

Німецький історик Теодор Моммзен у п’ятому томі своєї «Історії Риму» так описує свої враження від цих рельєфів: «Траянова колонна залишає в нас, окрім уявлення щодо деяких туманних епізодів, лише сумне відчуття великої і бурхливої історичної катастрофи, назавжди потм’янілої для нащадків... Ми бачимо вартові вежі римлян з  конусовидними дахами, з бастіонами і верхнім майданчиком для дозорців. Ми бачимо місто на березі Дунаю і річного бога, котрий дивиться, як римляни з прапорами і значками легіонів йдуть понтонним мостом. Ми бачимо самого імператора: спочатку на військовій нараді, потім біля вівтаря під час принесення жертви перед укріпленнями римського військового табору. Розповідають, що союзні з даками бури відмовляли Траяна від війни, демонструючи латинський напис, що сам собою виник на величезному грибі; дехто впізнає цей гриб-велетень на рельєфі; він навантажений на вола, а збитий з ніг цією твариною варвар, що тримає у руці палицю, вказує пальцем на гриб імператорові, котрий наближається».

 

Цей таємничий «Траянів гриб» турбує мою уяву. Його знайшли бури, мешканці північних кордонів Декебалова царства. Можливо, вони його знайшли десь у Карпатах. Можливо, такі гігантські гриби з природніми знаками на капелюхах були об’єктами поклоніння у давніх мешканців Карпат і Прикарпаття (бурів, гетів, кельтів?). Принаймні, таке припущення пояснює, чому й досі в Карпатах переказують легенди про особливі, містичні гриби.

 

Гриб в якості священного (вівтарного) об’єкта притаманний традиціям персо-мідійців (аріан, скіфів). Деякі історики вважають, що священний напій давнього Ірану і Скіфії – хаома виготовлявся з певної різновидності мухоморів. Є неясні свідчення про те, що жерці кочових племен Євразії у давні часи споряджали експедиції в Карпатські гори. Метою цих експедицій було збирання галюциногенних грибів, з яких готували шаманські настоянки. Ці отруйні напої викликали в жерців транс і допомагали їм спілкуватися з небесними і підземними володарями.

 

Існує свідчення історика Євтропія, що відразу після перемоги аріїв-зороастрійців над парфянами у 228 році, жерці Істхара (Персеполя) отримали від причорноморських скифів (теж арієв-вогнепоклонників) срібну амфору зі святою хаомою. Цар царів Ардашир син Папака, який за сумісництвом був жерцем-мобедом священного вогню Істхара, святкуючи відновлення імперії аріїв, прийняв з тої амфори дещицю хаоми і у священному трансі (фарр-баргі) спілкувався зі своїм далеким предком – царем Дарієм Великим. Дозволимо собі припустити, що скіфи з українського степу видобули вміст срібної амфори з карпатських грибів.

 

Секрети хаоми втрачені. Можливо, вже й не знайти в наших горах тих мухоморів, які наснажували на пророчі видіння царів давнини. Адже відомо, що екологічні і клімактичні зміни викликають в грибному царстві незворотні мутації і зміни. Але досвідчені грибники, чуючи про священні гриби згаслих народів, загадково мружаться.

 

Вони, певно, щось знають.


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2530
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1193
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1119
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2300
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3739
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2733 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

978

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

832

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

782

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10463
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1317
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

352
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5462
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1171
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2964
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

554
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

406 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

847
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

735
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

787