Галицька жіноча “зона” чекає Юлю?

 

 

Жіноча виправна колонія в селі Маріямпіль Галицького району призначена для осіб, які вперше скоїли злочин, і вважається більш-менш комфортною "зоною". Це єдина в Україні виправна установа із спеціальним сектором, в якому відбувають покарання колишні працівниці силових структур. Як дізнався репортер "ГК", тутешні "зечки" впевнені, що колишня прем'єрка Юлія Тимошенко, яку нещодавно засудили до семи років позбавлення волі, відбуватиме покарання разом з ними, "на секторі".

 

 

"Багатьом з них тут краще, ніж було на свободі: думати ні про що не треба, триразове харчування з гарячими стравами, чиста постіль, гаряча вода безперебійно", - працівник охорони Галицької виправної колонії №128 для жінок, які вперше скоїли злочин, нахвалює умови утримання ув'язнених, поки ми в адміністративному приміщенні чекаємо працівниць установи, яких викликали супроводжувати репортера "ГК" на території "зони".

 

 

За словами охоронця, конституційні права громадян ніде так не дотримуються, як в місцях позбавлення волі. І температурний режим у приміщеннях колонії, і калорійність харчування ув'язнених, і санітарні норми житлової площі (4 квадратних метри на особу) - все це перебуває під постійним контролем і мусить відповідати вимогам чинного законодавства. Навіть безкоштовна медицина, про яку на свободі вже майже забули, для в'язнів все ще існує. "Головне працювати і не порушувати режим", - коротко формулює він умови тюремного щастя.

 

 

А Юля - на роботу

 

Роботи на «зоні» для всіх, щоправда, поки що не вистачає. В робочий час частина ув'язнених жінок гуртуються в дворі біля побутової дільниці, де повільно сохне під осіннім сонцем випрана білизна та одяг. У банно-пральному комплексі встановлені автоматичні імпортні пральні машинки, тож ручним пранням тут ніхто собі життя не ускладнює.

 

 

"Перш за все ми повинні працевлаштовувати тих, на кого в установу прийшли виконавчі листи, хто відшкодовує збитки за цивільними позовами, платить аліменти, - пояснює виконувачка обов'язків начальника відділення Галицької виправної колонії Світлана Іванишак. - Є серед засуджених такі, яким закон не дозволяє працювати, вони мають звільнення, але відсотків 70 працюють».

 

 

Щоб максимально забезпечити ув'язнених роботою, в колонії приймають різні замовлення - тут і конверти клеять, і похоронні вінки плетуть, і новорічні іграшки оздоблюють. В столярному цеху саме закінчили різати планки для столів. "Ось дорізали недавно, ждемо новий заказ, - жваво рапортує одна з ув'язнених, змітаючи стружку. - Я люблю фізичну працю, працюю, буду працювати і мрію піти на "удо" (умовно-дострокове звільнення за сумлінну працю і добру поведінку - авт.)".

 

 

Найжвавіше кипить робота у швейному цеху. Швачки в акуратних білих хустинах, як і всі тутешні ув'язнені, не відриваються від свого заняття і реагують на прихід журналіста настороженою мовчанкою. "Хтось уже вмів шити, когось тут навчили, - продовжує екскурсію Світлана Іванишак. - Зараз вони виготовляють таку полотняну оббивку для крісел".

 

 

Працюють ув'язнені на електричних швейних машинках "Оtex", принцип роботи якої зображено на таблиці, почепленій на стіні. Поруч з робочим місцем однієї з швачок зауважую гумористичну наклейку "Всі на пляж, а Юля - на роботу" із червоним сердечком - логотипом відомої політичної сили. Цікавлюся в ув'язнених, чи чули вони про вирок Юлії Тимошенко і що про це думають. "Чули, звичайно, - озвалася найсміливіша, - думаємо, що буде у нас сидіти, на секторі". Її сусідки відгукуються на це припущення стриманим, але радісним сміхом.

 

 

За короткий час приїзд журналіста в колонію обростає чутками: засуджені перешіптуються, що на "зону" приїхала перевірка, щоб оглянути "апартаменти", в яких відбуватиме покарання Юлія Тимошенко.

 

 

Житіє тюремне

 

"У нас тут піонерський табір "Сонечко", - відрізала одна з засуджених на надокучливі розпитування репортера "ГК" про побутові умови в колонії. Навіть поза вухами адміністрації, коли вдавалося залишитися на одинці із "зечками", ніхто з них не поскаржився на якийсь дискомфорт в умовах утримання. "Чистота, порядок - нема чого нарікати, на вихідні приїжджають віруючі, співають, молитви читають, - навперебій говорили вони. - Працівники добрі, школа є, тут нас ніхто не ображає".

 

 

Деякі трохи нарікали на те, що бракує роботи і спати вночі стало холоднувато. Однак вугілля для тутешньої котельні уже завезли, і тепер ув'язнені займаються його складуванням, задовольняючи обидві свої потреби - в роботі та теплі.

 

 

Школою "зечки" називають навчально-консультаційний центр, який діє при колонії. Зараз тут за програмою вечірньої школи здобувають середню освіту до десяти ув'язнених різного віку. Видається, що вони відвідують ці заняття радше для того, щоб трохи урізноманітнити своє перебування в ізоляції від суспільства. "Нам дуже тут цікаво, і предмети цікаві, і вчителі", - запевняла старшого віку жіночка.

 

 

Для задоволення духовних потреб ув'язнених в одному з приміщень колонії облаштували молитовну кімнату, куди щонеділі приходять правити богослужіння парафіяльні священики. Розписи на стінах цієї каплички зробили колись засуджені, які давніше відбували тут покарання.

 

 

Цікаво, що і ця молитовна кімната, і більшість приміщень житлово-побутового призначення Галицької виправної колонії розташовані в будівлях давнього монастиря капуцинів, який був заснований в Маріямполі понад два з половиною століття тому. У монастирському комплексі дотепер збереглося приміщення старого костелу, переобладнаного під клуб, в якому відбуваються розважальні заходи для засуджених.

 

 

"Ось це в нас від конкурсу "Поле чудес" залишилося", - киває Світлана Іванишак на великий різноколірний, поділений на сектори барабан, що стоїть перед сценою.

Попри ветхість більшості будівель, у житлових кімнатах засуджених доволі затишно та охайно. Вікна без ґрат, лише прикриті легкими шторками, на стінах - килимки, вазони і полички з іконками та фотографіями рідних.

 

 

"Засуджені жінки і самі намагаються охайно виглядати, - розповідала начальник локального сектору Галицької виправної колонії №128 Людмила Данилюк. - Вранці їм вистачає часу і губи намалювати, і очі підфарбувати. Косметика у нас не заборонена, крім тієї, яка містить алкоголь".

На харчування "зечки" не нарікають, зрештою, їжу вони готують собі самі під наглядом персоналу колонії. Деякі продукти закуповують, а щось мають своє - скажімо, на фермі розводять свиней, а ще на території колонії росте прекрасний яблуневий сад. "Цього року засуджені і сушили яблука, і закрутки робили - компоти", - зізналася Людмила Данилюк.

Хліб тут також печуть свій. Працює в пекарні колишня наркоманка, засуджена за зберігання наркотиків. Каже, що позбулася своєї згубної пристрасті, покаялася в гріхах і готується до нового життя на свободі, хоча до того їй ще далеко. "Ще чотири роки "зона" без пекаря не залишиться", - жартує вона.

 

 

Блатні тут не ходять

 

Серед ув'язнених Галицької виправної колонії, як переконують в адміністрації установи, немає блатної ієрархії. "Це "першоходки", які вперше відбувають покарання, - пояснює Світлана Іванишак. - Тому тут немає блатних звичаїв, неформального лідера. Декого, правда, в СІЗО навчили різних дурниць, але ми всіх однаково змушуємо виконувати встановлені правила, назначаємо днювальних і загалом контролюємо ситуацію".

Єдині ув'язнені, яких виокремлюють серед інших, перебувають на території колонії у так званому локальному секторі. Це відділення призначене для колишніх працівниць силових структур, які скоїли злочин. Зараз тут утримуються двоє засуджених - одна жінка працювала в паспортному столі, інша була державним виконавцем. Спілкуватися з журналістом бажання не виявляють, кидаючи завчену фразу про те, що все в них добре.

"Цих двох засуджених постійно утримують окремо від решти, їжу їм приносять сюди, вони мають власний, відокремлений дворик для прогулянок, - розповіла Людмила Данилюк. - Це зроблено для того, щоб не виникало конфліктів, якщо хтось із засуджених затаїв образу на діяльність правоохоронних органів".

Кажуть, серед засуджених жінок небагато тих, хто скоїв злочин з корисливих мотивів, частіше причиною стає раптовий спалах емоцій. На запитання, чому потрапили на "зону", вони найчастіше відповідають: "По дурості". Разом з тим, як зауважили працівниці виправної установи, жінки більш злопам'ятні і мстиві, тому конфлікти на жіночих "зонах" небезпечні тим, що можуть тягнутися роками. Таких конфліктів у Галицькій колонії, на щастя, досі не виникало.

"У нас між собою добрі стосунки, тут немає блатних, ми звичайні жінки, одна одну підтримуємо, - розповідала жінка, яку засудили до 9 років позбавлення волі за спробу продати псевдоіноземцеві свого 10-річного сина. - На інших лагерях мене з такою статтею могли б убити, а тут знають, що я не винна, що нас, жебраків, обдурили, підставили...".

Злочин проти дітей справді вважається на жіночих "зонах" найганебнішим вчинком. Бувають випадки, коли дітовбивцю інші засуджені силоміць стрижуть наголо, після чого голова ще довго гоїться від порізів. Але жіночку, яка продавала свою дитину, в Галицькій колонії якщо й ігнорують, то тільки через звичку палити смердючі самокрутки.

 

Богдан СКАВРОН,

Галицький кореспондент


13.11.2011 Богдан СКАВРОН 2339 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2548
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1203
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1127
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2307
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3754
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2746 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

992

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

839

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

789

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10469
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1324
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

365
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5469
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1178
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2975
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

563
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

415 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

853
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

745
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

794