Галичина: Новий міст в Пасічну «подорожчав» майже вдвоє. І завузький, і ляже криво

Будівництво мостового переходу в мікрорайоні «Пасічна» в обласному центрі знову стає топ-темою в інформаційному просторі Прикарпаття. Міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці у «Фейсбуці» періодично викладає фото з будівництва, які мають переконати франківців, що все йде за планом. Однак критично налаштовані люди взялися вивчати схему будівництва і виявили там чимало потенційних проблем. 

Міст подорожчав майже вдвоє

В Івано-Франківську відбулося чергове засідання громадської ради з контролю за використанням коштів на експлуатацію, капітальний та поточний ремонти доріг у місті. Цього разу члени ради обговорили лише одне питання: будівництво мостового переходу через річку Бистрицю Солотвинську. Голова громадської ради Михайло Панчишин почав з того, що проект будівництва подорожчав до 212 млн. грн. За його словами, ця вартість не є остаточною і буде збільшуватись, адже змін до проекту не внесено, а замість звичайних паль встановлюють більш дорогі буронабивні. 

Нагадаємо, що восени 2017 року ТОВ «Мостобудівельний загін №112» (м. Бровари) перемогло у тендері на будівництво моста. Компанія з Київщини погодилася будувати міст за 120 млн. грн. Уже тоді ця вартість виглядала нереалістичною, адже управління капітального будівництва оцінило проект у 206 млн. грн. Про неминуче здорожчання моста «Галичина» написала ще 28 листопада 2017 року у матеріалі «Міст суперечностей». «У п. 2.2 йдеться, що «ціна договору є динамічною та може бути змінена за взаємною згодою сторін». Це формулювання є «бомбою сповільненої дії», яка може вибухнути у будь-який час», — йшлося у статті. Так-от, зараз можемо констатувати: «бомба» таки вибухнула. Зростання кошторису майже вдвоє буде доволі складно обґрунтувати. 

На думку М. Панчишина, недостатньою є і ширина нового моста, який за проектом матиме лише дві смуги. Таким чином, у випадку ДТП рух по мосту фактично зупинятиметься. «Ширину моста доцільно збільшити хоча б до 14 метрів, як має старий міст, закладений ще у 1969 році, позаяк кількість транспорту в місті за останні півстоліття зросла у десятки разів. Таке збільшення призведе до незначного, але далеко не пропорційного здорожчання. Однак значно збільшить пропускну спроможність моста, фактично ліквідує можливі затори у разі ДТП, у піковий час дасть можливість перекрити існуючий міст для проведення капітального ремонту, покращить можливість маневру водіїв», — зазначив М. Панчишин.

Та поки матеріал готували до друку, на сайті Івано-Франківського міськвиконкому начальник управління капітального будівництва Роман Галіпчак спростував інформацію щодо здорожчання вартості робіт з будівництва мосту. Він запевнив, що подібні пересмикування фактів нічим не обґрунтовані. 

«Будь-які заяви щодо здорожчань — звичайна неправда. З самого початку кошторисна вартість будівництва мосту через річку Бистрицю Солотвинську та транспортної розв’язки в районі вул. Хіміків—Надрічної згідно з експертною оцінкою становила 212 млн. гривень. Усі роботи, що зараз ведуться, виконують згідно з проектною документацією. Жодних відхилень від поставлених завдань у процесі виконання робіт не відбувається. Ні про яке здорожчання не йдеться», — прокоментував Роман Галіпчак.

Також начальник управління капітального будівництва наголосив, що технічні норми нового мосту, згідно з проектом, цілком відповідають сучасним вимогам та не створять жодних незручностей для автомобілістів. А дві смуги цілком виправдані, враховуючи розв’язку з прилеглими дорогами. «На теперішній час це найкраща пропозиція за анонсовану вартість», — пояснив Р. Галіпчак та закликав не поширювати неправдиву інформацію щодо важливого для життя міста питання.

На цьому місці у питанні вартості моста можна було б ставити крапку, якби не одне «але». Журналіст «Галичини» у бюджеті Івано-Франківська на 2018 рік знайшов перелік об’єктів, видатки на які проводитимуть за кошти бюджету розвитку. У цьому документі розписано видатки на будівництво трьох черг моста через Бистрицю Солотвинську. Згідно з документом, загальний кошторис трьох черг будівництва перевищує 300 млн. грн. Причому вартість III черги оцінюється у 212  млн. грн. Найцікавіше, що на 2018 рік передбачено виділити 150 мільйонів гривень (120 млн. — III черга, 20 млн. —  I черга, 10 млн. — II черга). Тобто інформацію про здорожчання моста підтверджує офіційний документ Івано-Франківської міської ради. 

Розв’язка спровокує затори 

Члени громадської ради також стурбовані проектом транспортної розв’язки, яку планують побудувати на правому березі річки Бистриці Солотвинської. «Для лівого повороту при виїзді з моста у напрямку мікрорайону «Позитрон» треба спочатку проїхати майже півкілометра праворуч до кругової розв’язки біля старого моста, потім рухатись у протилежному напрямку, але вже вулицями Княгинин та Надрічною, оскільки широченна проїзна частина Набережної має використовуватись для руху лише в одному напрямку. 

Так само — для лівого повороту при в’їзді на міст з правого берега. Ми пропонували влаштувати на правому березі при виїзді з моста типову кругову розв’язку, яка значно простіша для водіїв. Її перевага в тому, що весь потік транспорту, який рухається Набережною від старого моста до залізничного переїзду, не треба спрямовувати обхідним шляхом через вулиці Княгинин та Надрічну. А сама розв’язка, піднята над Набережною, унеможливить затори по ній», — йдеться у зверненні.

Члени громадської ради переконані, що непродумана транспортна розв’язка, а також недостатня ширина мосту замість вирішити проблеми лише створять нові затори. Член громадської ради, проектант-транспортник ігор Лапінський зазначив, що існуючий варіант проходження моста під кутом до дамби річки призводить до збільшення його довжини на 20%, що,  своєю чергою, збільшує загальну вартість проекту. «Замість перпендикулярного напрямку переходу річки її пропонують перейти під кутом. Таким чином і шлях з вулиці Хіміків, і довжина моста значно збільшуються. То це і є така економія коштів? До речі, проект мостового переходу не погоджували служби Нацполіції, то виникає питання, як він пройшов експертизу», — зазначив І. Лапінський. 

Однак відповідальні за проектування переправи не дослухались до порад і зробили все по-своєму. Присутній на засіданні начальник Управління капітального будівництва Роман Галіпчак пояснив такий вибір траси пролягання моста відсутністю вільних земельних ділянок для будівництва повноцінної розв’язки на правому березі річки. На пропозицію членів ради провести переговори і викупити землю у приватних власників Роман Галіпчак заявив, що місто зіткнеться з тими самими труднощами, які є на проекті будівництва з’єднання Північного та Південного бульварів у центрі Івано-Франківська. Зазначимо з цього приводу, що в місті вже кілька років ведуть переговори з власниками тамтешніх земель та нерухомості і досі не змогли домовитися про розблокування будівництва. 

Землю віддали в оренду  напередодні будівництва

Варто наголосити на такому важливому моменті: земля на трасі пролягання майбутнього моста раптом стала приватною. Як таке можливо, якщо є генплан, так звані «червоні лінії» інженерних комунікацій, які не можна забудовувати за жодних обставин? На жаль, правовий нігілізм, який панує у державі, глибоко проник і у сферу містобудування та земельних відносин. Як стало відомо журналістові «Галичини», на шляху перпендикулярного пролягання моста та будівництва транспортної розв’язки розміщені дві земельні ділянки. Власника  однієї ділянки — на вулиці Надрічній (площею 15 соток) нам встановити не вдалося, оскільки такої інформації нема в кадастровій карті. Однак ділянка позначена як «зона особливого режиму забудови» і входить в охоронну зону об’єкта транспорту. 

Друга земельна ділянка — на перетині вулиць Надрічної та Церковної площею майже  7 соток належить фірмі «МСМ-ІФ». За даними Єдиного державного реєстру установ та організацій, засновниками цієї фірми є троє громадян: жителі Івано-Франківська Ясиновський Володимир Васильович та Дутка Богдан Васильович, а також житель Крихівців Сторощук Володимир Володимирович. В. Ясиновський та В. Сторощук є також засновниками приватного підприємства «Тенко», яке зводить житлові будинки в Івано-Франківську.

За даними реєстру про право власності та речові права на земельну ділянку, державна реєстрація права оренди земельної ділянки для «МСМ-ІФ» відбулась 14 квітня 2016 року. 6 травня 2016-го міський голова Руслан Марцінків заклав камінь під будівництво моста. Під час події стався інцидент, який описало інтернет-видання «Галка». «На захід завітав мешканець мікрорайону «Пасічна» Василь Миколайович, який обурений, що мешканців ніхто не питав, чи доцільний тут міст. Він вважає, що розв’язка буде ще гірша і переймається, що під час спорудження мосту частково захоплять землі людей. Вітенко (перший заступник міського голови. — Авт.) пояснив, що земельники питання вивчили і проблем не буде», — йдеться у повідомленні.

Міський голова Руслан Марцінків пообіцяв побудувати міст на «Пасічну» одразу після перемоги на виборах восени 2015 року. Тобто робота з підготовки документації та попереднє проектування почалися задовго до офіційного закладання каменю у травні 2016-го. Таким чином, профільні спеціалісти від архітектури та землевпорядники не могли не знати, що земельна ділянка може знадобитись у процесі будівництва. Аналогічно мали передбачити такий сценарій і у земельній комісії міської ради, яка віддала землю в оренду перед початком проектування будівництва моста. Наразі складно сказати, чи були ці дії звичайною недбалістю чи був умисел з боку посадових осіб?

Голова громадської ради Михайло Панчишин заявив, що звернеться по допомогу до народних депутатів від нашої області, щоб відкоригувати недоліки проекту мостового переходу.

 

Юрій Кривень, Галичина


26.02.2018 7226 1
Коментарі (1)

не хочу 2018.03.02, 18:09

старі пси гавкають - а караван іде

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2562
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1207
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1134
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2314
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3761
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2755 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

997

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

843

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

793

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

739
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10476
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1326
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

370
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5472
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1181
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2979
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

571
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

417 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

855
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

747
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

796