«Фіртка-Магус»: Політичне поле Галичини. Фрагментація

 

 

Одним із найефективніших засобів впливу на вороже політичне середовище є його цілеспрямована фрагментація. Тобто подрібнення даного середовища на межово локальні структури, які знаходяться поміж собою у стані перманентної послаблюючої ворожнечі. Аналіз останніх подій в Галичині приводить до висновку, що в політичному середовищі нашого краю відбуваються ініційовані ззовні процеси фрагментації. Вони посилюються і в найближчий час (кілька місяців, до року) вже будуть домінувати.

 

Експерти та політичні аналітики не мають поки що єдиної думки щодо перебігу механізму фрагментації у такому специфічному середовищі, як західноукраїнське. Єдине, у чому вони практично одностайні – в цьому процесі зацікавлена центральна влада у Києві. Чи ця влада є «кінцевим замовником» процесу фрагментації, чи лише проміжною ланкою та інструментом більш глобального «замовника» - питання до дискусії.

 

Аналітики виділяють два головні типи фрагментації політичного поля: інституціональний (вертикальний) і кластерний (горизонтальний). 

 

До інституціонального можемо віднести деструкцію в «місцевих парламентах» (наприклад, дворічний параліч Тернопільської обласної ради) та відмови у фінансуванні регіональних потреб і проектів центральним урядом (депутата Івано-Франківської міської ради з цього приводу навіть регулярно пікетують обласне Управління Держказначейства), до кластерного – розвал традиційних (звичних електоратові) політичних партій, створення «синтетичних» (коньюктурних) політичних брендів, спровоковані конфлікти між мерами і міськрадами, головами ОДА та облрадами тощо, розвал звичних традиційних трендів та правил в найрізноманітніших сферах – від культури та релігії і аж до ставлення до власності та соціальної проблематики.

 

Загальний аналіз цих процесів вимагає спеціальних досліджень і виходить за цільові межі даної статті. Зупинимося на деяких «свіжих» подіях, які дають нам уявлення про інструменти та механізми фрагментації.

 

До 2010 року в Галичині поступово складався цивілізований (подібний до європейського) «спектр» політичних сил, кожна з яких займала традиційну для європейської політики і зрозумілу для електорату нішу. Соціал-національна ВО «Свобода» разом з «Покликом» та реліктовим КУНом займали праву нішу, націонал-ліберальна НУНС та УНП – правоцентристську, НРУ центрував «спектр», а з лівого центру знаходилась соціал-популістська «Батьківщина». Партія регіонів в цьому розкладі участі не брала, залишаючись резидентальною, «штучно присутньою» партійною силою, яка частково (проте неорганічно) зайняла центристську нішу «Відродження». На крайньому лівому флангу до часу залишалась реліктова КПУ, але там, попри присутність пенсіонерів-ленінців, могли вільно формуватися місцеві молодіжні лівацькі політ проекти, інколи парадоксально організовуючись в незбагненну «форму» -- націонал-комунізму.

 

Власне, в Галичині вибудовувалась жива політична структура,  в якій могли б знайти свої ніші і «Собор», і «краєзнавчі» партійні проекти на кшталт Української галицької партії. Напевне, комусь така ситуація стала поперек горла. Адже при наявності адекватного політичного середовища жодні корпорації-зайди не можуть нав’язувати краю свою політику, зокрема ресурсну. Тому три роки тому під політичний «спектр» Галичини були закладені «структурні міни».

 

По перше, було зруйновано націонал-ліберальний правий центр, який був опорою місцевого політикуму. Для цього:

1)    Було дискредитовано Віктора Ющенка як найбільш харизматичного представника націонал-лібералізму;

2)    Було розгорнуто ідеологічний наступ на лібералізм і (під інформаційним сподом) на європейські цінності;

3)    Почалась невмотивовано загострена ідеологічна компанія навколо постаті Степана Бандери, яка працювала на зміцнення позицій крайнє правих націонал-радикалів. Націонал-ліберали в ній змушені були грати роль «другої скрипки», що відразу відчужило від них частину електорату;

4)    Було спровоковано розгул ксенофобії, базованої на найпримітивніших інстинктах населення;

5)    Націонал-лібералів (демократів) було позиціоновано як «жирних котів», буржуїв, гранітоїдів...

 

Наслідком руйнування правого центру став різкий «перекіс» політичного спектру в бік крайнього правого флангу. Відповідно, почалася «злоякісна» фрагментація правого центру, центру і лівого центру, які не змогли оперативно зреагувати на ситуацію. Замість чітко позиціонованих партійних ніш виник хаос, у якому «Наша Україна», НРУ, КУН, УНП та дрібніші проекти одночасно перетворилися на релікти і «суперрелікти» політичного поля.

 

Позиція «Батьківщини», яка повністю залежить від поточного стану харизми Юлії Тимошенко, стала межово невизначеною і невпевненою. «Батьківщина» почала виходити з тренду. Ця політична сила, лівоцентристська та солідаристська за своїми базовими та електоральними характеристиками, втратила в Галичині свою первинну оригінальність. Шлемко і Курпіль раптом заговорили не властивою їм мовою «радикальних націоналістів», а на виборах 2012 року «Батьківщина» раптом почала боротися з Олесем Донієм (якого підтримали Павличко і Шухевич), втрачаючи останні залишки зрозумілої електорату політичної позиції.

 

Об’єднання Яценюка, Кличка і Тягнибока в парламенті не зупинило процесу місцевої фрагментації. Навпаки, політичні партії (окрім ВО «Свободи», яка чітко декларувала свої дії як ситуативні) остаточно «втратили орієнтацію». Поки лідери націонал-лібералів та популістів у Києві демонструють незламну єдність з Тягнибоком, їхні галицькі підлеглі під тиском «свободівців» втрачають в Галичині одну владну позицію за іншою.

 

На рівні містечкової війни політичних кланів в Галичині відбувається справжня «повзуча революція». Націонал-ліберальні клани відступають по всьому «посадовому фронту». У Львові та Львівській області вони вже стали примарами політичної історії. Колись впливові на Івано-Франківщині  Ямницький, Яремчанський і Тисменицький клани, родина Шкутяків, Українська партія Насалика воленс-ноленс змушені «задкувати»  перед «свободівським бульдозером», двигун якого набирає обертів, або банально в нього інтегруватися, причому, - на другорядні ролі.

 

В той же час ВО «Свобода» не стає гарантом від фрагментації, тому що при своїй кадрово-організаційній слабкості аж ніяк не гарантує Галичині 15 або 20 років «ери Тягнибока». Адже не завжди їм допомагатиме фактор Табачника. Та й народ не можна десятиліттями тримати в стані «опору окупантам». Навіть патріотичні галичани рано чи пізно стомляться водити аркани та хороводи навколо щедро розмножених монументів і пам’ятників.  Особливо, якщо, не дай Боже, єдиним реальним наслідком хороводів стане тверда присутність в Галичині бізнесу Сім’ї та дочірніх компаній «Газпрому».

 

Галичина на початку 90-их вже пережила період фрагментації політичного поля. Тоді стрижневим трендом цієї фрагментації був розвал «Руху». Тоді декому також здавалося, що настає довготривала «ера КУНу». Але потім виявилося, що КУН був лише інструментом фрагментації, а не метою цього процесу. Так чи інакше, проте після розвалу «Руху» Галичина на ціле десятиліття випала з великої української політики.

 

Історія може повторитися, але з гіршими наслідками.

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»

 


Коментарі (4)

Депутат 2013.03.27, 19:53
Абсолютно підтримую. Руками (і горлянками) своїх же хлопців - авантюристів від прибютів, свобод та інших нових красивих брендів (а, фактично, котів у мішку)національну демократію банально закатали у асфальт на її ж електоральному полі. Надто системно спланована акція, тому поділяю тезу щодо "глобального замовника".І що далі? Невже не прозріємо?
НИК 2013.03.27, 23:47
ГАЛИЧИНУ ВСЕ ПРОСТО ВИКОРИСТОВУЛИ КИЇВСКІ НАЦДЕМИ (НРУ, ПОТІМ НУ), ЯКИХ В СВОЮ ЧЕРГУ ВИКОРИСТОВУВАЛИ ЗАМОВНИКИ З НАТО. МИ СТАНЕМ У АВАНГАРДІ, КОЛИ БИ ПОЧАЛАСІ БУДОВА СИЛЬНОЇ УССД. НЕ ВИДЖУ ТАКОГО ЗАМОВНИКА, Є ПІДОЗРИ НА КИТАЙ. ПИШЕТЕ ІСТОРІЮ?! ПОПРАВЛЮ. ЧОРНОВІЛ З 1992р "НА ЗАМОВЛЕННЯ" ПОЧАВ ДУШИТИ СТИХІЙНИЙ НАЦ-М У ЛАВАХ НРУ. У 1994р ВІН ВИКОНАВ СЕ ЗАВДАНЯ, НЕ ВДАЛОСІ ЛИШ!!! У НАШІ ОБЛАСТИ, ТУТ КУН ПОСАДИВ НА ВЛАДУ ДемПУ, ТАК ЩО ЮНІ ПОЛІТОЛОГИ, РОЗВАЛ НРУ-1998 БУВ НЕ ВІД "ФАКТОРУ КУНу", А "НА ЗАМОВЛЕННЯ" АБИ СТВОРИТИ БАЗУ ПІД ЇХНОГО ЮЩА І НУНС, ЗА НЄНАДОБНОСТЬЮ НРУ! ЖАДНІСТЬ ФРАЄРА-НАТО -ЗГУБИЛА, ТОМУ НІШУ, ЗАКАТАНУ В АСВАЛЬТ, ЗАПОВНИЛА НЕКОНТРОЛЬОВАНА НИМИ СНПУ! Я СЕ КАЗАВ ЩЕ З 2008р, АЛЕ ДЛЯ ГРАНТОЇДІВ СЕ, ЯК І ВСЕ, САТЛО НЄСПОДЗЯНКОВ! ФУТУРЕ В ІНШИХ КОМЕНТАХ
Петро 2013.03.28, 08:03
Неконтрольвана СНПУ???? То зара і Свобода в них неконтрольована????? ржу аж впісююся))))) ВСІ проекти, які є в тиливізорі - актори на пів-ставки. А особливо ціннмй актор якраз Свобода - дуже вже правдоподібно кІна грає!!!! ))))) Націнніший актор в трупі - один з небагатьох на повній ставці...
Lv 2013.03.30, 02:23
Дуже цікавий аналіз. Єдине, що розвал демократичних партій можна пояснювати не лише "рукою Москви" чи "Сім'ї", але й крайньою корумпованістю і слабкістю цих партій. "Свобода" є набагато більш організована і має значно більше волонтерів, які готові безплатно на неї працювати. Демократичні ж партії ж займались дерибаном.
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

352
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3643
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1342
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1241
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2467
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3877

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

268

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1110

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

948

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

895
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

195
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10570
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

207
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

519
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5584
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1301
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

689
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

516 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

942
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

823
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

878