Доля «Нафтогазу»: не зрадь!

Останніми тижнями питання про майбутню форму співпраці «Нафтогазу» та «Газпрому» виникало у різних контекстах: про це говорили Віктор Янукович та Юрій Бойко у Києві, це питання порушував Володимир Путін та Олексій Міллер у Москві.

 


Європейський Союз також уважно стежив за розвитком україно-російського енергетичного діалогу, особливо після оголошення 30 червня 2011 року «Газпромом» намірів придбати у Німеччині низку енергетичних компаній, які займаються виробленням та транзитом енергоресурсів у самій Німеччині та регіоні Східної Європи. Поки що це лише одностороння російська ініціатива, яка досить серйозно схвилювала Брюссель. 

 

Якщо скласти докупи принаймні ці дві стратегічні лінії поведінки «Газпрому», то стає зрозумілим: російська компанія продовжує рватися на європейський ринок для отримання монопольного становища щодо транзиту і поставок російського газу до європейських споживачів. Продавати газ і контролювати систему його розподілу у межах Євросоюзу – це справді великий куш для «Газпрому». Щоб отримати його, у хід йтимуть усі наявні в Москві політичні та економічні інструменти.

 

То чи зможе український «Нафтогаз» витримати шалений політичний тиск, а також спокуси, які, вочевидь, пропонують українським чиновникам найвищого рангу у московській штаб-квартирі «Газпрому»?

 

Теоретично, так. По-перше, Віктор Янукович вже заявив про те, що «Нафтогаз» зливати з «Газпромом» не будуть. Можливо, якусь частину акцій продадуть на IPO, а отримані кошти вкладуть у реконструкцію та розвиток української газотранспортної системи. По-друге, проти планів російської газової компанії категорично виступає Європейський Союз. По-третє, наміри Великої Британії активізувати розвиток атомної енергетики покликані стримати «цінову атаку» Газпрому, спрямовану на європейських споживачів російського газу. Про це я вже писав.

 

Звичайно, українська газотранспортна система потребує модернізації. І для цього необхідні значні кошти – вже називалися цифри близько 3-4 млрд. дол. США. Треба також пам’ятати про те, що з 2009 року «Нафтогаз» перебуває у стані так званого «технічного дефолту», а запланований дефіцит у 2011 році складає близько 1 млрд. дол. США. На це накладаються погрози «Газпрому» підняти до кінця поточного року ціну на газ для України до 500 дол. США за тисячу куб. метрів.

 

Однак, навіть незважаючи на такі обставини, ми не повинні погоджуватися на злиття двох компаній – «Газпрому» та «Нафтогазу». Таке поглинання, можливо, й принесе тимчасове полегшення для України у вигляді нижчих цін на російський газ, однак воно буде лише тимчасовим. Немає сумніву у тому, що білоруська модель тиску буде застосована й щодо України, і це триватиме поки російський монополіст не поглине усю українську газотранспортну систему. Єдиний порятунок України – міцно стояти на захисті своїх національних інтересів.

 

Тому моя діяльність на цьому важливому напрямку – енергетичній безпеці - продовжується.


14.07.2011 Олег Ляшко 2029 4
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2530
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1193
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1119
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2300
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3739
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2733 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

978

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

832

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

782

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10463
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1317
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

352
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5462
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1171
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2964
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

554
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

406 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

847
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

735
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

787