День у реанімації – 2200: Франківськ встановив ціну навчання й лікування для навколишніх сіл

Минулого місяця у Франківську затвердили вартість послуг у бюджетних закладах для тих, хто не має міської прописки. Наприклад, місяць занять спортом для дітей із навколишніх сіл оцінили у 623 грн, а день у реанімації для селян – 2200. Порахували й вартість садка, школи чи візиту до гінеколога.

Хто, скільки має платити та як бути з Конституцією, взявся розбиратися «Репортер».

Тарифи на послуги виконком встановив 21 лютого. У рішенні йдеться про те, що об’єднані територіальні громади чи інші органи місцевого самоврядування, які хочуть користуватися послугами в міських закладах, мають підписати з міськ­радою договір про міжбюджетні відносини. І перераховувати гроші за кожного свого мешканця, який цими послугами скористається.

Такі договори мають бути укладені протягом місяця. Якщо ж мешканці ОТГ, сіл чи інших міст мають намір отримувати послуги в бюджетних закладах Франківська, але договору від громади немає, їм доведеться платити з власної кишені.

Дія рішення не поширюється на села, що входять до міськради: Вовчинець, Крихівці, Микитинці, Угорники і Хриплин.

Сільський голова Вовчинця Михайло Назар каже, що оскільки село – приміське, то податок з доходів фізосіб (ПДФО) йде до Франківська, тож такі видатки фінансуються з бюджету міста. А от в інших селах цим займається район. І вже він мав би укладати той договір.

Прайс уклали, розрахувавши середню вартість послуг для франківців, – розділили загальний обсяг фінансування, передбачений у міському бюджеті, на кількість споживачів цих послуг. Так, один місяць у садку для однієї дитини обійдеться у 1838 грн, у школі – 426 грн, а ПТУ – 2215 грн.

Місяць занять спортом оцінили у 623 грн, музикою – 689, у художній школі – 915 грн, а найдорожчими виявилися танці – 1246.

Директор міського департаменту освіти та науки Ігор Максимчук каже, що повна загальна середня освіта в Україні є обов’язковою і безкоштовною. І нагадує, нині прийом до першого класу відбувається за територіальним принципом: потрапити можна лише до тієї школи, яка є найближчою до місця проживання дитини.

«Механізму відшкодування навчання ще немає, – говорить Максимчук. – Першочергове право на зарахування мають діти за місцем проживання, наступні – чиї рідні брат чи сестра вже навчаються у цій школі, а потім – чиї мама або тато працюють у школі. У нас наразі є лише угода від Угринівської ОТГ. Якщо вона буде підписана, діти, які проживають у районі шкіл № 24 чи № 18, матимуть таке ж право на першочергове зарахування, бо територіальний принцип – перш за все. Та якщо вони належать до Угринівської ОТГ, вона й оплачуватиме їхнє навчання, згідно зі встановленим нормативом».

Оцінили у виконкомі й медичні послуги. Зокрема, встановили вартість одного ліжкодня у різних стаціонарах – від 99 грн (акушерство) до 740 грн (отоларингологія). День у дитячій реанімації вартуватиме 2200 грн, а в реанімації пологового – 2460 грн. Якщо ж захочете звернутись у міську поліклініку, то прийом терапевта без укладеної з ним декларації – 21 грн, стоматолог – 14, гінеколога – 19 грн.

Очільниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко теж говорить про те, що наразі механізм відшкодувань не напрацьований. Але пояснює – у лікарні прописка й нині має значення. А згодом це мало б працювати так:

«Укладати декларацію можна з будь-яким лікарем незалежно від місця реєстрації. Але з 1 липня, наприклад, лягти до стаціонару можна буде лише за направленням лікаря. Без направлення, коли пацієнт собі вирішить, що хоче лікуватися саме там, то послуга для нього буде платною».

Якщо буде договір про міжбюджетні відносини між містом і селом, то вони й мають розбиратися з грошима. А от без договору людям доведеться платити самим – якщо саме без цієї лікарні ніяк.

«Нам доходять з цього податку копійки, левову частку ми дофінансовуємо зі свого бюджету, а дошкільне навчання фінансуємо майже на 100 %, – говорить Михайло Назар. – А на первинній ланці медицини не платимо, оскільки гроші з держбюджету ходять за пацієнтом».

А ще каже, що від утворення власної Вовчинецької ОТГ вони не відмовляються.

«Ми згідні на об’єднання з біднішими громадами, готові підкласти їм плече, але категорично проти того, щоб зробити Вовчинець районом Франківська на зразок Пасічної, Опришівців чи Княгинин, – говорить Назар. – Тим більше, що фінансово ми непогано почуваємось і готові на партнерські стосунки з будь-ким».

Платні послуги стосуються, перш за все, двох новостворених біля Франківська ОТГ – Угринівської та Загвіздянської.

В Угринові кажуть, до міжбюджетних відносин готові і минулого тижня вже подали проект угоди до міськради. Сподіваються, що цього тижня угода вже буде підписана.

«Ми згідні платити за навчання дітей у музичних та художніх школах, танцювальних студіях, а також за дошкільні нав­чальні заклади для жителів Угринівської ОТГ, – говорить голова Мирослав Вівчаренко. – Ми не закладали ці гроші в бюджет, бо кошти передбачені бюджетом держави. Є закон, і гроші йдуть за дитиною і за пацієнтом, за умови укладення декларацій».

Відповідне оголошення вже розмістили й на сайті громади. У разі вимагання грошей з батьків просять інформувати сільраду за телефонами 58-60-39 чи 58-60-29.

У Загвіздянській ОТГ таке рішення Франківська вважають незаконним. Місцевий активіст Микола Стасюк зробив запит до Міносвіти. Там відповіли, що закон стягнення додаткової плати не передбачає. Більше того, якщо сільські діти покинуть міські школи – освітня субвенція, яка розраховується на кількість учнів, для міста зменшиться. А от навколишні села, які встигнуть підписати з Франківськом угоду про спів­працю, не платитимуть нічого.

Наразі угод вже чотири – з Колодіївкою, Підлужжям, Узином та Добровлянами, днями мають зі свого боку підписати угоду Підпечери. А за ним готується і шосте село – Черніїв. Усім Франківськ обіцяє безкоштовний проїзд за карткою франківця, доступ до медичних та освітніх послуг. Натомість села не прий­мають рішення щодо об’єднання чи приєднання до будь-яких ОТГ без погодження з Івано-Франківською міськрадою. В іншому разі гроші треба буде повертати.

Таким чином Франківськ готується до створення власної ОТГ і перестраховується, щоб села не порозбігалися.

Натомість виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, міськрада має право на таке рішення, якщо йдеться саме про міжбюджетні відносини. 


23.03.2019 3054
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2561
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1207
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1133
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2314
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3761
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2754 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

997

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

843

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

793

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

739
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10476
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1326
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

370
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5472
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1181
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2979
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

571
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

417 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

855
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

747
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

796