Чорно-біле сонце. Як відпочивали на воді на заході України майже 90 років тому (фото)

 

 

 

У 30-х роках минулого століття на заході України був справжній пляжний бум. Багато пляжів тих часів збереглися лише на старих листівках.

 

Літо, сонце, пляж … А моря немає. І нічого страшного, якщо є річки. Глибокі рівнинні або дрібні гірські – неважливо. У першій третині ХХ століття спорт і здоровий спосіб життя займали значне місце: вперше в історії люди почали займатися спортом масово. І так само масово почали облаштовувати пляжі на берегах озер і річок, пише Фокус.

 

 

 

До цього замість пляжів будували купальні – дерев’яні будочки на воді, окремо для жінок і чоловіків. Плавати в них було неможливо, хіба переступати з ноги на ногу, намагаючись не впустити очіпок з голови і не дуже замочити довгий і щільний купальний костюм.

 

У купальні ходили у взутті, а часто і в рукавичках. Знамениті смугасті чоловічі купальні костюми, знайомі зі старих комедій, з’явилися тільки в останні пару років ХІХ століття.

 

Тому відкриті змішані пляжі були справжньою міні-революцією. Про нудистські пляжі, що з’явилися в 1925 році, говорити не будемо – подивимося, як відпочивали на воді в Західній Україні.

 

Один з найпопулярніших пляжів розташовувався на місці занедбаної озокеритної шахти в урочищі Помірки на південному сході курортного Трускавця. До центру можна було дійти пішки за півгодини, але про місто тут, серед хвойного лісу, швидко забували.

 

 

Вода в озерці на місці шахти була солоною, як у морі. Площу басейну штучно збільшили на початку 1930-х років – аж до 10 тис. кв. м. По ньому каталися на човнах і каяках.

 

 

Пісок і гальку для пляжу в Помірках привезли з балтійського міста Гдиня. У взутті на пляж не пускали. Щоосені озеро і його береги очищали. Влітку вода прогрівалася до 22-27 градусів Цельсія. На пляжі проводили уроки екзотичних танців і фіззарядки.

 

 

Добре облаштованими пляжами могли похвалитися і Заліщики – супермодний польський курорт міжвоєнного часу. Сьогодні в цьому тернопільському райцентрі майже нічого не нагадує про часи, коли вздовж Дністра росли акуратно підстрижені клени, стояли пальми в діжках, а між доглянутими доріжками на лежаках насолоджувалися теплом курортники.

 

 

Береги Дністра в Заліщиках в спекотні дні і сьогодні заповнені охочими відпочити. Але від колишнього благоустрою не залишилося і сліду.

 

 

Пляжі облаштовували всі курортні карпатські містечка, навіть ті, де не було затоплених шахт або великих річок. Ось цей берег річки Опір в селі Гребенів недалеко від Славського – теж пляж.

 

 

Делятин і Микуличин, Яремче та Ямна, Гребенів та Косів – охочим поплавати на Пруті та Черемоші доводилося нелегко. Спробуйте зробити заплив по Пруту на цьому пляжі в Яремче!

 

 

Гострі валуни і швидка течія не зупиняли охочих оздоровитися і охолодитися в літню спеку. А за правильного ракурсу навіть карпатський Делятин цілком сходив за море.

 

 

У Сколе люди загоряли на пляжі, засіяному камінням.

 

 

А в Косові доводилось розташовуватись на гострих валунах близько невеликої річечки – і все одно засмагали і купалися.

 


12.07.2017 2509 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2597
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1233
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1144
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2340
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3773
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2780 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1012

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

850

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

802

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

747
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

43
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10486
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

393
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5483
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1194
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2993
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

587
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

432 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

865
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

754
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

805