Чи можна самостійно призначати вітаміни дітям?

Федорів Марія Іванівна – лікар педіатр-неонатолог першої категорії

Кожна мама свідомо та підсвідомо старається дати дитині найкраще: кращу їжу, одяг, гаджети, освіту, іграшки та багато іншого. І звісно ж для кожної мами хвороба дитини – це неймовірний стрес, незалежно чи це один псих чи подряпина. Це нормально, адже це закладено нам природою – материнський інстинкт.

Тому сучасні мами приділяють безліч часу та ресурсів питанню здоров’я своїх дітей. Ми шукаємо інформацію щодо покращення якості здоров’я дитини повсюди: інтернет-статті, поради батьків та знайомих матусь, вирізки з журналів, відеоблоги педіатрів та інших людей, які вважають себе причетними до медицини. І перше, до чого вдаються батьки – йдуть у першу-ліпшу аптеку і купують полівітамінні препарати для дитини, бажано закордонні, бо це «якісніше і безпечніше». Але це рішення часто стає неправильним. Чому?

Чим можуть зашкодити банальні «вітамінки»?

Буває таке, що в якості «здачі» в аптеці фармацевт дає вам пластинку звичайних таблетованих аскорбінок. Дрібні кругленькі солодко-кислі таблетки, які ви звісно ж даєте дитині. Ніби недорого і корисного, адже вітаміни – це ж у будь-якому випадку корисно. Ви, напевне, помічаєте, що за 15 хвилин пластинка стає пустою, - результат того, що дитина посмакувала.

А ви знаєте, що навіть аскорбінова кислота має свою ДОПУСТИМУ разову і добову дозу? Тобто пластинка вітамінів за раз – це абсолютно недопустимо! Всі мами бояться страшного слова «авітаміноз», та мушу сказати, що є страшніші речі – «гіпервітаміноз», «передозування», «алергічна реакція» та багато іншого. Не хочу вас лякати,  але, чесно кажучи, тяжко дивитися на ситуації, коли мами купують цілі таблетниці для маленьких дітей, бо так було у рекламі, так порадила подруга, так сказала блогерка.

Корисна альтернатива для покращення стану дитини

Ця стаття не призначена лякати мам, навпаки хочу порадити прості речі, які в рази покращать якість здоров’я вашої дитини:

  • Налаштуйте правильний питний режим дитини. Денна доза пиття повинна становити 30 мл на 1 кг маси тіла. Але це повинні бути не соки, не солодкі води, а чиста негазована вода, несолодкий компот чи узвар. Якщо привчити пити воду змалку, в дорослому віці дитина матиме +1 корисну звичку.
  • Зверніть увагу на харчування дитини. Старайтеся давати якомога натуральніші продукти, за можливості овочі та фрукти з власного саду/городу. Якщо такої можливості нема, то старайтеся тішити дитину сезонними продуктами. Грубо кажучи, кавун в травні-червні місяці – в жодному разі. Також готуйте їжу здорово: не смажте на олії, а старайтеся запекти, не виварюйте, а готуйте на пару та ін.
  • Навчіть дитину гігієни змалку. І не просто тому що «треба», старайтеся пояснити причину адекватно. Займайтеся разом загартовуванням, прищепіть любов до ранкової зарядки.
  • Розмовляйте з дитиною. Щоб вона могла зрозуміти, що про якість проблеми з самопочуттям варто казати батькам і не терпіти.
  • Не нехтуйте щорічними профілактичними оглядами. Не просто «для печатки», а щоб дійсно мати якомога більше інформації про стан здоров’я і для профілактики захворювань.

Які симптоми вказують на те, що дитині потрібно додатково призначати вітамінні препарати?

Зауважуємо, що будь-які препарати, навіть вітаміни, повинен призначати тільки лікар і тільки за наявності відповідних показань, а саме:

  • часті застуди у дитини;
  • відставання у фізичних показниках: ріст, вага;
  • швидка втомлюваність, апатія дитини;
  • поява висипів у вигляді фурункульозу;
  • часте збільшення лімфатичних вузлів;
  • відмова від їжі, відсутність апетиту;
  • проблеми зі стільцем;
  • безсоння;
  • блідість шкіри, сухість, тріщини на шкірі.

Звернувшись до лікаря, ви отримаєте всю необхідну інформацію про стан здоров’я своєї дитини та цінні поради щодо покращення загального стану дитини. Бажаю, щоб ваше дитя було завжди активним та здоровим!

Партнерський матеріал


16.09.2020 7188
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2533
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1197
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1122
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2304
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3742
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2737 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

981

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

835

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

783

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10466
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1321
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

356
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5465
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1174
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2970
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

557
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

409 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

850
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

738
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

790