Частина населення буде сплачувати за газ вдвічі більше: кого торкнеться здорожчання

Недостатньо продумане регулювання ринку газу і відсутність контролю призвело до того, що частина найбільш незахищених споживачів з початком опалювального сезону будуть платити підвищену ціну за газ. За підрахунками експертів близько 600 тис. домогосподарств з початком опалювального сезону будуть платити за газ 16,5 грн/куб замість в середньому 8 гривень, тарифу який в своїх річних контрактах пропонували газопостачальні компанії. 

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на "БізнесЦензор".

Насамперед, це стосується побутових споживачів (населення), які після втрати свого постачальника були автоматично переведені на постачальника останньої надії (ПОН) тариф якого в жовтні в два рази вище середнього тарифу для населення.

Що таке ПОН

За останній рік в Україні збанкрутувала велика кількість постачальників газу. Їхні споживачі вимушено переходять до постачальника "останньої надії" - ПОН, у якого тарифи вищі від фіксованої ціни на газ для населення.

Функції ПОН виконує Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (ГПК Нафтогаз), яка виграла відповідний конкурс Кабміну у липні 2020 року.

Слід розуміти, що ГПК Нафтогаз існує в двох режимах. Як постачальник він має тариф 7,96 грн/куб. Його клієнтами є близько 1,2 млн домогосподарств.

ПОН – це механізм страхування споживачів, які втратили постачальника. Наприклад, у випадку банкрутства компанії, або у разі відсутності у нього номінації на газ (законтрактованих обсягів газу).

В таких випадках споживач автоматично переходить на ПОН. Далі у нього є 60 днів, щоб підписати договір з новим постачальником газу.

Тариф ПОН щомісяця встановлюється Нацкомісією з регулювання енергетики (НКРЕКП) за формулою, затвердженою постановою Кабміну №809 від вересня 2015 року. Вона враховує ризики для ПОН, фактичні ціни природного газу на європейських газових хабах та поточний обмінний курс гривні до євро.

На жовтень тариф для ПОН встановлений в розмірі 16,56 грн/куб.

Тобто, якщо абонент "випав" на ПОН, ГПК Нафтогаз постачає йому газ за цим тарифом. Щоб отримати менший тариф, абонент має обрати собі нового постачальника та подати йому заяву.

На вихід з ринку постачальників

Через відмову постачальників продавати газ населенню на ПОН перейшло 600 тисяч побутових споживачів.

Найпоширинішою причиною відмови від побутових абонентів є відсутність рентабельності постачання газу. Ще з кінця 2020 року частина невеличких постачальників, які були засновані власниками місцевих облгазів, вирішили піти з ринку.

В інших випадках причиною відмови є маніпуляції.

Так, з жовтня в Одеській області компанія ТОВ "Газ Технолоджіприпинила постачання газу населенню. В результаті, 126 тис. побутових клієнтів компанії перейшли на обслуговування до ПОН.

ТОВ "Газ Технолоджі" – київська компанія зі статутним капіталом в 1000 грн. 2020 рік закінчила зі битком 287 тис. грн. Записана на двох фізичних осіб: Юлію Тарасову з Донецька та Олександра Хамазенка із села Кочерів в Житомирській області.

У вересні припинило постачання ТОВ "Полтавагаз збут", пов'язаний з Полтавагаз Олексія Лелюка. Компанія забезпечувала газом 213 тисяч домогосподарств в Полтавській області.

В липні аналогічна історія сталася і в Донецькій області. Там пішов постачальник газу "Азовгаз", що належав Маріупольгазу Олега Іванюшенка. На ПОН було переведено 154 тисячі побутових клієнтів у Маріуполі, а також в Мангушському та Нікольському районах Донецької області.

В березні без постачальника газу лишилися мешканці Горішніх Плавнів, Кременчука та Кременчуцького району. Там газ продавали постачальники групи "Содружество" херсонського бізнесмена Віктора Попова. 138 тисяч побутових клієнтів перейшло на ПОН.

Офіційна причина переходу споживачів на ПОН в усіх випадках - "невиконання вимог Кодексу газотранспортної системи". Простими словами, компанії відмовились від постачання газу побутовим клієнтам за фіксованими цінами.

Проблема тарифу ПОН

Від початку запуск ринку газу для населення в серпні 2020 року, тарифи ПОН були меншими, ніж ціна газу для населення більшості постачальників.

Це допомогло ГПК Нафтогаз, який до літа 2021 року очолював Максим Рабинович, швидко нарощувати портфель споживачів, писав голова у серпні голова Асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мизовець. Нафтогаз мав ресурс і низьку ціну для населення. Приватні постачальники мали купувати газ Нафтогазу, який зловживав своєю монополією.

Відтак, випадіння на ПОН побутових споживачів ніяк не погіршувало їх ситуацію.

Втім, із початку 2021 року, коли ціни на газ в Європі почали зростати, тариф ПОН вже значно відрізнявся від ціни постачальників.

Школи і дитсадки купують газ по 35-45 тис грн, а частина населення буде сплачувати вдвічі більше 02

Бути клієнтом ПОН стало не вигідно. Втім, споживачі не поспішали укласти договір з новим постачальником через невелике споживання газу влітку.

Це призвело до величезної проблеми в жовтні. Тепер обсяги споживання значно зростуть. А ціна ПОН відрізняється від ціни постачальника вже в два рази.

Втім, 600 тис. абонентів швидко підписати договори з новими постачальниками не зможуть. Для частини з них, мешканців сіл, підписання нового договору, через інтернет, банк, або поштового оператора – буде неабиякою проблемою.

Вочевидь, більшості з цих споживачів під час опалювального сезону доведеться платити за газ в два рази вищій тариф ПОН.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

З шинами та транспарантами "Свобода" попіарилась на газових тарифах

Несплата комуналки: за яку послугу найбільше боргують прикарпатці

На Надвірнянщині різко зросла кількість аварійних викликів газової служби


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

2832
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1246
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1164
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2356
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3790
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2799 8

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

75

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1025

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

864

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

816
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

98
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10500
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

96
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

421
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5502
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1215
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

607
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

446 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

880
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

764
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

817