Черга за ідеями: конференція TEDx в Івано-Франківську

 

Христина Вінтонів та Романан Фіщук

 

Організатори жартують: щоб піти у велику політику, потрібно виступити на франківській TEDx – у 2013 році спікером був Петро Порошенко. Цього року на TEDx Ivano-Frankivsk можна буде послухати головну редакторку «Української правди» Севгіль Мусаєву-Боровик, керуючого партнера компанії Softjourn Сергія Фіцака, експертку з електронного врядування Яніку Меріло та інших. UFRA поспілкувалася з членами команди організаторів TEDx Христиною Вінтонів та Романом Фіщуком. 

        

З чого у вашому житті почався TEDx?

Христина: Якось суто випадково я побачила в інтернеті відео Кена Робінсона, британського експерта з освітніх технологій. Я працюю у сфері освіти і мені його підхід видався цікавим і неординарним – Робінсон розповідає, що школа вбиває в дітях креативність. Відтоді я дивилася все більше лекцій TED.

Роман: Перша конференція TED, яку я відвідав, була пов’язана з медициною. Це було в Маастрихті у 2012 році. У 2014 році, поки навчався в Англії, їздив на освітній TEDx в Оксфорді. А в Києві на TEDx зустрівся з однокласником Дмитром Романюком (голова оргкомітету TEDx Івано-Франківськ – UFRA). Дмитро – громадський діяч із досвідом, це він кинув яйцем у Януковича у 2004 році. Ми подумали, чому б не організувати конференцію в Івано-Франківську. Дмитро подав на ліцензію і почав збирати команду. Перший TEDx у Франківську відбувся у жовтні 2013 року.

 

Цього року ліцензіаткою є Христина. Наскільки просто було отримати ліцензію на проведення TEDx у Франківську?

Христина: Щоб провести TEDx потрібно заповнити заявку на сайті ted.com, яку розглядають вісім тижнів. Мені тричі відмовляли, аргументуючи тим, що тема не відповідає ідеології TED або спікери не відповідають темі. Спершу я пропонувала тему «Від мрії до дії» і вона здавалася занадто широкою. Хоча й остаточна тема «Від минулого до майбутнього» так само широка. Також по скайпу я мала півгодинне інтерв’ю.

 

Як взагалі конференції TEDx прийшли в Україну?

Христина: У 2009 році TEDx вперше організували в Києві, і на сьогодні відбулося 63 конференції в різних містах України.

Роман: Ці конференції бувають досить різноманітні. Є університетські TEDx, є тематичні – освіта, Київ, жінки. У Франківську TEDx із широкою назвою і ми запрошуємо різних спікерів, щоб висвітлити тему з різних точок зору. Мотто TED – ідеї, варті поширення. А вони є в різних галузях.

 

Чого чекати від TEDx у Франківську?

Роман: Треба брати до уваги особливості розвитку TEDx в Україні. За кордоном TED – це бренд. Люди можуть не знати, хто буде спікерами, але все одно куплять квитки, бо знають, що вони зустрінуть однодумців, прослухають цікаві доповіді, знайдуть когось для співпраці. У містах як Франківськ мало хто знає, що таке TED. Тому ми робимо різні заходи, розповідаючи, що це таке. Але все одно, аби залучити побільше людей, потрібно знайти спікерів з відомим іменем. Щонайменше одного-двох. Ось на перший TEDx в Івано-Франківську приїздив Петро Порошенко.

Цього року одним зі спікерів буде Сергій Добрянський, про якого ніхто, окрім фахівців, не знає. Він бере участь в конкурсі Google з відправки ракети на місяць. Команди, що є учасницями конкурсу, мають відправити ракету на місяць, проїхати 500 метрів і відправили знімки на землю. Якщо вони якісні – команда отримує 30 мільйонів доларів.

Українці беруть участь в цьому конкурсі, але в нас про це ніхто не знає! Нехай вони подали заявку від Канади, але частину дослідів роблять в Дніпропетровську.

Ми вибирали загальну тему TEDx «Від минулого до майбутнього», щоб можна було запросити різних спікерів. Українці з Канади розповідатимуть про дослідження космосу, Сергій Фіцак, директор компанії  Softjourn, говоритиме про IT-напрямок. Міністр освіти Сергій Квіт підтвердив участь (на момент публікації інтерв’ю Сергій Квіт скасував участь – UFRA). Кожен розповідатиме, куди рухається світ в його сфері. Світ комплексний і що ширшу ми маємо картину, то краще розумітимемо, куди ми рухаємося, і чи правильно.

Христина: Ще однією спікеркою буде головна редакторка Української Правди Севгіль Мусаєва-Боровик, яка розповідатиме про майбутнє кримських татар.

 

Яким має бути максимальний ефект від TEDx конференції у Франківську?

Христина: Для мене найважливіше на TEDx – це зустріч з новими людьми, обмін. Під час кава-брейку люди зможуть поспілкуватися як зі спікерами, так і зі слухачами.

Роман: Слухачі винесуть з конференції ідеї, позитив, натхнення, нову інформацію.

 

Всього лиш інформацію?

Роман: Я б не применшував її роль. Люди йдуть за якісною інформацією. Якщо хтось з Франківська, хто цікавиться космосом і технологіями, захоче долучитися до команди і його візьмуть – це буде найкращий результат. Якщо хтось домовиться про стажування в Українській Правді – це вже буде добре.

Для того і є TED – щоб створювати можливості. А від слухачів залежить, чи будуть вони ініціативні.

Я б хотів, щоб люди думали не про проекти, бо це щось обмежене в часі, а про те, аби започаткувати щось на довготривалу перспективу.

 

За якими критеріями ви обираєте спікерів?

Роман: У спікера мають бути ідеї, варті поширення.

 

Але існує думка, що спікер на TED має обов’язково вміти добре говорити. Якщо спікер – не дуже гарний оратор?

Роман: Стівен Гокінг теж не вміє говорити, але важливі його ідеї – вони варті поширення. Якщо людина має ідеї, вона зуміє це донести аудиторії.

Христина: Ми працюємо зі спікерами. На репетиціях підказуємо, як гарно виступити, тому людина виходить на сцену підготовлена.

Роман: Якби ми відштовхувалися від вміння людини говорити, ми б запрошували політиків. А людині, яка має конкретні ідеї, достатньо двох хвилин, щоб донести їх суть. Ми шукаємо зміст, а не обгортку.

 

Як ви розумієте тему «Від минулого до майбутнього»?

Роман: Ми не є цензорами, не говоримо спікерам, про що розповідати. Маємо головну тематику і згідно з нею спікер будує свою доповідь. Тема не має бути надто загальною, але й не обмежувати, щоб спікер міг розкритися.

 

Які існують обмеження в темах доповідей на TED-конференціях?

Христина: Не чіпати політику, релігію та війну.

Говорячи про майбутнє важко уникнути теми війни. Як це регулювати?

Христина: На репетиціях.

Роман: Згадаємо Стіва Джобса, виступи якого всі слухали із захопленням. Він дуже багато разів тренувався, знав, як він рухатиметься, який жарт скаже. Хороший експромт – це підготовлений експромт.

 

Який TED talk вам найбільше запам'ятався?

Христина: Я вже говорила, що я кілька разів подавала заявку на ліцензію. Що мене мотивувало не спинятися? Я пригадую відео з відомою спортсменкою, котра хотіла переплисти протоку з акулами, а їй не вдавалося це зробити декілька разів. Але вона її таки переплила і встановила рекорд. Людина змогла це зробити, попри небезпеку. І це захоплює. 

Роман: Я багато кому розповідаю про виступ параолімпійської чемпіонки зі спринту, якій ампутували ноги до колін. Вона розповідала, що дизайнери зробити їй протези у вигляді чобіт – різьблені з дерева, силіконові, абсолютно різні. І от подруга їй каже – це ж несправедливо, ти можеш коригувати свою висоту! Сам факт, що людина, в якої є нормальні руки, ноги, голова, вуха, очі каже людині, в якої немає ніг, що це несправедливо, змушує трохи інакше поглянути на життя. На свої недоліки можна поглянути під іншим кутом і перетворити на переваги. Життя коротке, і такі виступи допомагають тримати свою ціль попереду. Нагадують, що не варто витрачати час не непотрібні речі.


05.06.2015 1472 1
Коментарі (1)

Соломія Чир 2016.11.07, 00:47
короткий опис найцікавіших виступів на TEDx на тему освіти можна прочитати у №11 психологічного журналу "Експеримент"
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

2829
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1246
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1164
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2356
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3790
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2799 8

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

72

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1025

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

864

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

816
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

97
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10500
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

96
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

421
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5502
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1215
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

606
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

446 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

880
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

764
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

817