Автобусна реформа. Як зміняться пасажирські перевезення

За даними Департаменту патрульної поліції, минулого року сталося 3043 ДТП за участю громадського транспорту, у результаті яких було травмовано 955 осіб.

Серед найпоширеніших порушень, які зафіксували поліцейські, – незадовільний технічний та санітарний стан машин, відсутність необхідних документів, аптечок і вогнегасників, технічні несправності.

В уряді запевняють, що незабаром така техніка має зникнути з вулиць, адже в Україні запрацювали нові правила конкурсного відбору автобусних перевізників. Як вони позначилися на пасажирах і транспортниках, з’ясували експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Конкурс перевізників

Нові правила набули чинності 17 березня і поширилися на міжміські, приміські, внутрішньорайонні та внутрішньообласні напрямки. Ключові зміни торкнулися системи нарахування балів під час проведення конкурсів серед перевізників. Щоб визначити компанію, яка отримає право обслуговувати маршрут, ввели жорсткіші вимоги до автобусів та їхнього стану. За словами урядовців, якщо раніше вирішальним фактором у визначенні переможців була кількість працівників і машин в автопарку, то тепер найвищі бали нараховують за безпечність транспорту і відсутність порушень. Перевагу також отримали підприємства, які використовують «зелений» транспорт: електробуси, гібриди, а також марки, що працюють на паливі високого екологічного стандарту якості, наприклад Євро-5, Євро-6. Найбільші українські автовиробники позитивно оцінили реформу.

«Нові вимоги стимулюватимуть перевізників переходити на сучасні, комфортабельні автобуси великого та надвеликого класу, які мають кондиціонери, Wi-Fi-зв'язок, пандуси тощо. Це важливий та довгоочікуваний крок для поліпшення безпеки та якості обслуговування пасажирів в Україні», – зауважили в прес-службі автомобільної корпорації «Богдан».

У результаті на ринку повинні залишитись ті компанії, які мають сучасні автобуси або готові вкладати кошти в оновлення автопарку. У цьому разі вони зможуть автоматично продовжити договір на обслуговування маршруту, якщо не порушуватимуть ПДР та пункти попереднього договору. Чиновники впевнені, що нововведення сприятимуть появі нових гравців на ринку, які надаватимуть якісні послуги. Втім, деякі експерти прогнозують, що зміни можуть спричинити суттєвий ріст вартості проїзду у громадському транспорті, а неприбуткові напрямки взагалі ризикують залишитися без перевізників.

«Компанії будуть здійснювати обслуговування високорентабельних маршрутів, вони не будуть працювати на маршрутах з низьким пасажиропотоком», – зауважив спеціаліст з транспортного права, адвокат Олександр Вишневий.

Ще одна глобальна зміна у системі нарахування балів – це курс на доступність транспорту для людей з особливими потребами. Тепер під час конкурсу компанії одержують додаткові бали за низькопідлогові автобуси з пандусами і кріпленнями для інвалідних візків. Кабмін зобов’язав перевізників на міських та приміських напрямках збільшити кількість таких машин до 35% з 2019 року і до 50% – з 2020 року.

«Вперше за останні 10 років ми відходимо від застарілих рудиментів та впроваджуємо норми, які, в першу чергу, спрямовані на покращення безпеки та якості перевезень», – підкреслив міністр інфраструктури Володимир Омелян.

А на міжобласних напрямках запрацював заявницький принцип, тобто вийти на маршрут можуть усі компанії, які відповідають закону України «Про автомобільний транспорт», мають ліцензію та подали заявки. За словами урядовців, вільна конкуренція відсіє ті підприємства, які не можуть забезпечити належний рівень послуг.

«На маршруті може працювати декілька перевізників, тобто якщо на маршрут Київ-Одеса подається два перевізника, то два перевізників і буде їхати. Це дасть право вибору для пасажира й адекватну ціну», – пояснив директор Департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку Мінінфраструктури Віктор Сасін.

Закінчення ери маршруток

Урядовці прогнозують, що завдяки новим правилам у містах збільшиться кількість сучасного муніципального транспорту, натомість кількість маршруток знизиться. Тим паче, що в багатьох регіонах уже почали рухатися в цьому напрямку. Так, нещодавно Львівська міськрада підтримала петицію місцевих мешканців щодо відмови від маршруток. А Вінниця ще з 2012 року взяла курс на розвиток міського електротранспорту – трамваїв і тролейбусів. З того часу кількість маршруток тут зменшилася удвічі, а левову частку перевезень здійснює комунальний транспорт.

«Якщо брати режим маршрутного таксі, то в багатьох містах уже від цього відмовились, і зупинка на вимогу вже не відбувається. Маленький автобус, який часто ходить, – теж неефективний. І ми бачимо, що з’являються нові автобуси із частково низькою підлогою, але містам потрібно ще над цим працювати», – вважає експерт з транспортного планування Дмитро Беспалов.

За оптимістичними прогнозами Міністерства інфраструктури, автобуси середнього, великого та надвеликого класу можуть витіснити маршрутки з доріг вже за 3-5 років. Однак, за словами експерта у сфері транспорту Олександра Кави, успіх справи значною мірою залежатиме від дій та активності місцевих органів влади. Для цього їм потрібно суттєво збільшити та модернізувати рухомий склад автопарків. Кошти на це Україні надають європейські інвестори у рамках проекту «Міський громадський транспорт». Відповідну угоду з Європейським інвестиційним банком ратифікував Президент України Петро Порошенко ще у травні 2017 року. Вона передбачає залучення 200 млн євро для закупівлі нових автобусів, тролейбусів і трамваїв. Ще 200 млн на умовах співфінансування виділяє Європейський банк реконструкції та розвитку.

Низка міст уже скористалася програмою і придбала сучасну техніку. Наприклад, у Києві у квітні нові перевізники із оновленим автопарком з’явилися на 8 маршрутах. Ще на 7 маршрутах невдовзі проведуть конкурс.

 «Перемогли перевізники, у яких є нові машини, які повністю відповідають основним умовам конкурсу та нормам екологічної безпеки «Євро-5», або перевізники, що взяли на себе інвестиційні зобов’язання щодо оновлення рухомого складу», – зауважив директор департаменту транспортної інфраструктури КМДА Сергій Симонов.

Протягом травня конкурси серед перевізників планує провести Івано-Франківськ, Львів,  Олександрія тощо. Урядовці кажуть, що жорсткіші правила автобусних перевезень – це лише перший етап реформування галузі. На черзі – розробка та ухвалення нового закону «Про автомобільний транспорт», адаптація системи автостанцій до потреб громадян та створення загальнодоступного реєстру мережі автобусних сполучень по всій Україні.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю


04.06.2018 4090
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2577
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1220
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1140
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2322
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3765
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2764 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

999

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

845

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

797

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

741
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10478
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1329
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

381
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5477
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1185
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2985
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

578
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

425 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

858
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

749
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

799