Андрій Романчук: Необхідно провести амністію нетрудових доходів

 

img

фото:gk-press.if.ua
 

 

Боротьба з корупцією в Україні - одне з першочергових завдань, які декларує нова влада.

 

Для  искоренения взяточничества предлагается масса способов - от контроля за расходами госчиновников до финансовой амнистии с последующим жестким мониторгингом доходов должностных лиц. О возможных эффективных путях борьбы с коррупцией в интервью изданию "Деловая Столица" рассказал Андрей Романчук, управляющий партнер юридической фирмы Moris Group, принимающей участие в разработке пакета антикоррупционного законодательства.

 

- Какой должна быть, по вашему мнению, антикоррупционная политика государства?

- Бороться с коррупцией можно только комплексом мер, которые должны быть внедрены одновременно. Например, ограничение обращения наличных средств. Как правило, нетрудовые доходы получают в наличной форме. Конечно, можно вспомнить о взяточничестве в особо крупных размерах, об оффшорах и счетах за границей, но если речь идет о массовом сегменте - это все же наличные. Поэтому порог по безналичным расчетам нужно снизить с нынешних 150 тыс.  до 10-15 тыс. грн.

 

- Сам по себе отказ от наличных вряд ли позволит побороть коррупцию. Какие еще шаги будут фигурировать в проекте стратегии?

- Необходимо ввести презумпцию вины. Если есть подозрение, что человек получил деньги незаконно, он должен будет доказать обратное. Этот пункт очень спорный, но без него двигаться дальше нельзя. Эта мера в первую очередь должна распространяться на тех, кто совершает дорогие покупки и не может объяснить происхождение доходов. Санкции могут быть совершенно разные - от штрафа до конфискации имущества и уголовного преследования. Я не вижу ничего плохого в том, чтобы все граждане, а не только чиновники, декларировали свои доходы и расходы.

 

- Государственная служба финансового мониторинга и сейчас следит за чистотой происхождения средств. Вы считаете этот механизм неэффективным?

- Госфинмониторинг не имеет права применять какие-либо санкции. Сегодня в Украине действует презумпция невиновности в этом вопросе. И если у госорганов возникают сомнения в происхождении вашего капитала, то именно они должны обосновать свои обвинения. Но в 98% случаев доказать факт взяточничества невозможно. Нельзя и сразу применять санкции. Именно по этой причине еще одной мерой должна стать финансовая амнистия. Похожий механизм в свое время применялся, например, в Бельгии и Ирландии. В Украине речь может идти о трех видах амнистии: налоговой, амнистии капитала и легализации нетрудовых доходов. Главной для нас является амнистия нетрудовых доходов. Я более чем уверен, что у большинства госслужащих есть средства, полученные в виде не совсем законных доходов. Эти деньги должны вернуться в экономику. Легализовать средства обязаны все украинцы. Но особое внимание нужно уделять тем, кто находился на госслужбе более полугода. С легализированных средств необходимо уплатить налог. Размер ставки может быть и 30, и 50% в зависимости от суммы. По моим оценкам, таким образом в банковскую систему можно вернуть порядка $5 млрд, из которых около $1 млрд поступит в бюджет. 

 

- Когда в Украине может появиться антикоррупционное законодательство?

- Думаю, максимум с 1 января 2015 года в Украине нужно сделать три вещи - ограничить оборот наличных, ввести презумпцию вины и провести амнистию нетрудовых доходов. На втором этапе следует запретить чиновникам бесплатно пользоваться чужим имуществом: квартирами, домами, дачами, автомобилями. Эта мера лишит их возможности регистрировать имущество на подставных лиц. Отчасти данную проблему мог бы решить налог на роскошь, о котором много говорилось, но эффект будет только в комплексе. Кроме того, мои коллеги предлагают запретить топ-менеджерам и владельцам бизнеса занимать руководящие должности в государстве, под запретом будет и обратный процесс. Хотя мне кажется, что топ-менеджеры, особенно те, кто управлял крупным бизнесом, были бы очень полезны в управленческой структуре. 

 

-  Что делать с теми, кто не захочет добровольно легализировать свои сбережения? Ведь существует риск того, что экс-чиновники просто вывезут свои средства за границу.

- Вывезти средства можно. Намного сложнее ими потом воспользоваться. Например, можно перевести средства на Бали или в Панаму - так называемые «черные» оффшоры, но что там с ними делать? Если впоследствии попытаться завести эти деньги в цивилизованные страны, привычные для украинского бизнеса - Швейцарию, Кипр, Нидерланды, они сразу попадут под контроль. Сейчас банковская тайна приобрела совершенно другой смысл. Даже если чиновники станут открывать счета на подставных лиц, то воспользоваться ими будет невозможно. Поэтому рано или поздно сбережения придется раскрыть.

 

-  Опыт других стран вы изучали?

- Безусловно. Но прецедента, который мы могли бы полностью использовать, нет. В каждой из стран были свои особенности, соответственно, решались свои конкретные  проблемы. Например, в Израиле в свое время шла борьба с анонимными банковскими счетами. В Грузии к вопросу амнистии подошли очень жестко, пообещав, что никаких санкций и преследований не будет. И хотя очень немного граждан задекларировали свои доходы, коррупцию в Грузии все-таки удалось искоренить.


10.04.2014 1329 6
Коментарі (6)

бб 2014.04.10, 14:39
Если нельзя побороть-то нужно возглавить,то что в нас и делаєтся.
Василь 2014.04.11, 10:16
1 ший злодій ще один герой майдану 2004 року Всі схеми знає !!!!!
До Василя. 2014.04.11, 11:45
Не треба розкидатися словами. Той факт, що людина мала відношення до майдану 2004, ще зовсім не означає, що вона злодій. А то таке враження, що Україну можуть врятувати тільки учасники майдану 2014. А що будеш казати, коли і вони почнуть красти? Україну врятують не люди в балаклавах і з автоматами, а ті хто вміє думати і знає, що робити. А Романчука я знаю особисто. Дуже розумна людина і не треба навішувати ярлики.
Тізер 2014.04.11, 13:35
Цікаві ідеї, Андрієві респект. Я теж знаю його особисто. І до речі, щодо Майдану-2014 - він також і його учасник, як і багато працівників компанії. При чому ці хлопці не лише на віча і концерти ходили. А те, що не виставляється і не хвалиться цим - взагалі величезний респект. Бо тут якось надто багато героїв і люстраторів розвелося, які з франківської сцени покричали трохи, похороводили, а до Києва якось не встигли. Зате в коментах героїчно сруть.
удар 2014.04.11, 19:27
не амністію. зробити а конфіскацйю.тоді почати з нового листа...
оксана 2014.04.13, 21:17
Що стосується корупції, то панові Романчуку А. і його "команді" перш за все необхідно почати із своєї "правничої діяльності". І це не секрет для усіх правників Івано-Франківська, та клієнтів ТОВ "Моріс Груп".
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

413
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3952
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1367
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1263
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2502
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3904

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

295

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1135

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

969

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

914
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

215
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10591
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

240
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

545
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5609
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1339
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

710
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

532 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

963
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

836
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

895