Аналітична група «Фіртка-Магус». Вишиванки під піджаками: Галицький варіант політичного кітчу

 

 

Кожна країна і кожний регіон мають свій різновид політичного кітчу. Тобто таку іміджеві подачу політики, яка – навмисно (або ж ненавмисно), – створена для представників нижчих прошарків населення – яких дехто ще називає «маленькими» (українцями).

 

Україна відома у світі політичного кітчу в першу чергу завдяки політтехнологам Юлії Тимошенко та дівчатам з FEMEN. Коровайні зачіски, плаття з буфами та поєднання віночків з голими жіночими торсами вже невіддільні від міжнародного тренду тої дивної історичної субстанції, яку називають «українською політикою».

 

На цьому тлі галицька політика виглядає не настільки яскраво та екзотично. Галицький політичний кітч архаїчний, з відчутними присмаками літературщини та містечкової фальшивої клерикальності (бо ж в неділо з церкви – «на сто грам»!). Його  своєрідним символом є поєднання української етнічної сорочки – вишиванки з піджаком лапсердачного типу. Несміливі нагадування модельєрів про те, що етнічний одяг принципово не поєднується з чиновницьким, на Галичині ніколи до уваги не бралися. Ані в кінці ХІХ століття, коли тодішні галицькі політики почали носити вишиванки в комлекті під гімназійними сюртуками, ані кінці ХХ-го, коли вишиванку вже одягали в комплекті з циганськими джинсами та двобортними «блюзками» покрою доби «пізніх шестидесятих», ані у ХХІ, коли політики теперішні носять їх навіть під «плащовками» та під костюмами шитими за кредитними лекалами «від кутюр».

 

Власне, у цьому поєднанні можна знайти певну рацію. Адже галицькі політики завжди намагалися поєднати щиру етніку з чиновницькою «солідністю». Типу: я хоч і влада, але «свій хлоп».

 

Прагнення здаватися «своїм», «народним», «місцевим» є нормальним прагненням для кожного політика. Мотиви вулично-кухонної естетики зустрічаються в політичних трендах від Венесуели до Індонезії. Для того, щоби сподобатися «політичній вулиці» претенденти на любов електорату намагаються не носити окуляри (щоби не виглядати надто «вумним»), розмовляють «по простому», одягають дешеві «лахи» та вставляють до свого іміджу якусь родзинку згідно з місцевими особливостями.

 

За наївної доби дев’яностих місцевому політику достатньо було значка з тризубом та кепки в «упівському» або ж «стрілецькому» стилі, щоби забезпечити впізнаваність за народно-вуличною дихотомією «свій-чужий». Тепер вимогливість електорату зросла. Народні маси прагнуть чогось цікавішого. Не виходять з моди «фото з ксьондзами», на яких поряд з галицьким політиком локалізована сакраментально-поважна постать в рясі (Це щось із серії фото з подорожей – «Я і мавпа з тайського зоопарку»). Також пристойним тлом для політика вважаються діти і монументи («Я і піраміда Хеопса», «Я і Ейфелева вежа»).

 

Радикалізація політичного поля додає свої корективи. Колись знакова синьо-жовта символіка поступилась місцем червоно-чорній, вишнево-чорній та різноманітній партійній. Пишні зачіски, розраховані на шляхетну сивину, та «козацькі» вуса відійшли у минуле. Тепер, в «кризовий час»,  політик має носити коротку мілітарну зачіску, що підкреслює важку потилицю та добре гармонує з вузьким чолом та розвинутими надбрівними валиками. Просторі піджаки натякають на готовність взяти участь у бійці та можливу наявність зброї. Навіть улюблені довгоносі черевики втратили в тренді і замінюються моделями зручнішими для копання політичних супротивників.

 

Стиль виступів і промов, натомість, залишається незмінним. Стандартна кітчева промова починається з нагадування про «окупацію» та чергові витівки «окупаційного режиму» і «п’ятої колони», продовжується апеляціями до Бога і померлих героїв, а закінчується або присягою боротися до перемоги, або ж резолютивними тезами, спрямованими до «вирію» (предків, Бога, народного віче, прогресивного людства, послів демократичних держав… тощо). Найбільш вправні оратори-кітчовики вставляють до своїх промов щось сльозогінне: про страждання політичних в’язнів, живих і ненароджених дітей та про подорожчання ліків в аптеках і овочів на базарі.

 

Добігає до кінця (й все ніяк не добіжить) хвиля перейменувань вулиць та громадських об’єктів. Неприбраним брудно-сірим «бомбленим» вулицям присвоюються імена римських понтифіків та померлих поетів. Це також політичний кітч на догоду тим, хто за звичкою готовий сприймати назви окремо від названих об’єктів.

 

Головною проблемою місцевого політичного кітчу залишається його набридлива ОДНОМАНІТНІСТЬ, використання одних й тих самих передбачуваних символів та прийомів. Від цього символи та прийоми девальвуються. «Заюзаний» політиками Тарас Шевченко поступово перетворюється на «загальне місце», щоденні розмови про «народне повстання» викликають лише позіхальну реакцію…

 

В Галичині політика завжди була рясно наповнена «ужитковим культурництвом» найпримітивнішого штибу. Це зіграло злий жарт і з культурою, і з політикою. Першу звикли сприймати лише як гарнір до вічної «боротьби з окупантами», а друга стала чимось на кшталт безупинної святочної академії.

 

Освічена молодь, відлякана таким політично-культурницьким гібридом («Просвіта» вже може лише злякати і відштовхнути), тікає до віртуальних світів. Її місце в політиці займають кар’єристи та представники люмпену, для яких кітч і фальш є звичними форматами сприйняття та споживання дійсності. Люмпенізація політики є не лише джерелом, але й наслідком політичного кітчу. На жаль, Галичина є одним з лідерів цього процесу в Україні.

 

 

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Національна ідея України - Духовно-мілітарна мобілізація

 


22.04.2013 1185 11
Коментарі (11)

Сергій Чирва 2013.04.22, 16:23
А мені чомусь нагадалась публікація Олександра Кривенка "МАРГІНАЛЬНА МОЯ УКРАЇНА" . Ну вже його ніхто в один ряд з Олесем Бузиною не поставить, також і до донецьких не приєднає... Треба мати самокритику, як у накс кажуть - ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД. А відсутність самокритики це вже синдром ..... тривожний...
україн 2013.04.22, 20:20
шо правда то не гріх. вишиванки, писанки, сапа, рискаль... - це наше. не мислимо ми модерно, літати на марси не мріємо. і тому ми в дупі. це хфакт. але коли в світі все впаде, - їх індустріалізація і інхформатизація, - то в нас на горді якраз достигне бульба.... слабкість є сила....
ник 2013.04.22, 18:59
А НАЩО НАМ САМОКРИТИКА І САМОЇДСТВО. МИ ЙДЕМ, А ПСИ ТІПА БЕЗІМЕННОЇ АНАЛІТИКИ І чирви ГАВКАЮТ. А МИ ШО ШЕ МАЄМ ВАМ ДЄКУВАТИ?
До НИКА 2013.04.22, 20:43
"МИ ЙДЕМ". "ПСИ ГАВКАЮТЬ". Серед карт Таро є одна. Називається "Блазень". Там такий собі фацет звіздує до прірви,веселий, нічого не поміча. А поряд гавка пес - хоче того блазня попередити про прірву. А тому - пофіг. Він йде.
Таня 2013.04.22, 21:35
бульба це даааа -- сииила... а передостанній дятько чорно-білий це хто, Брежнєв?
ник 2013.04.23, 08:32
НУ ТИ ЗНАЄШ - СТРАШНА ПРІРВА - НЕ ТАК ВБИРАЄМСІ ЯК БИ КОМУСЬ ХТІЛОСІ, А МАЄМ ПРО РАКЕТИ ДУМАТИ. ЯК МОЯ ТЕЩА - ШНУРКИ НА МЕШТАХ НЕ ТАК ЗАВЇЗАВ, І ВЖЕ Я ПОГАНИЙ. НІКОЛИ ЇЇ НЕ ВГОДИШ. АЖ КОЛИ Я ПІШОВ ВІД НИХ, ТОГДИ ВСПОКОЯЛАСІ. ТАК І ВИ, ЧУЖАКИ ТУТ, СО ВСЄМІ ВИТЄКАЮЩІМІ.
+1 2013.04.23, 18:23
Нехай пси гавкають, і мекають (як НИК), Фіртка правду написала. У нас прийнято добиватись великих цілей дешевими та примітивними засобами, таке враженя, що в місті розумних людей меншає з кожним роком. Ми перетворюємся на колгосп з дірявими дорогами та загаженими тротуарами, населений нашвидкоруч зробленими мавпами. Шкода, колись було інакше
До +1 2013.04.23, 18:28
Підтримую 100% ! За радянських часів з півшостої ранку поливальні машини і двірники шурували як у німців. Місто було чистісіньке. А тепер порохи такі, що сто метрів пройдеш а мешти як у юзя з пациківа. забичили франківськ
Lv 2013.04.23, 18:29
Не розумію, чим вам ся не сподобала вишиванка. Кічовість ідеологій, політичних програм -- оце так. Але вишиванка тут ніц не завинила.
хе-хе 2013.04.23, 18:31
НІКУ, а шо теща в тебе міська була? І видала доньку за колгоспного утопіста? Ото з тобов намучилисі люди))))))))))
До Lv 2013.04.23, 18:34
Читай уважніше. Мова не про вишиванку, а про те, що її не можна поєднювати з лапсердаком. Це все йдно, що до бальної сукні одягнути кросовки "пума" й так вихилятися на балі
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

419
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3996
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1368
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1264
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2503
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3905

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

297

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1136

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

977

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

915
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

217
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10592
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

242
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

546
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5610
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1341
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

713
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

535 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

964
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

837
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

899