Аналітична група «Фіртка-Магус»: Репліка вдячності Філармонії

 

 

 

Вчора, 18 квітня, обласна філармонія влаштувала чергове музичне свято. Загалом, якби це не стосувалося музики як найнеобхіднішого елементу ще античного навчання в сімці Королівських мистецтв (поряд з музикою до цієї сімки входили, здається, ще й граматика, риторика, логіка, математика, геометрія-архітектура та астрономія) то можна було б сказати, що ці свята стають вже «буденно-звичними»... Але класична музика це одна з не багатьох сутностей цього світу, яка в якісному живому (а не пластмасово-оцифрованому-«лохівському»-МР-3) виконанні за визначенням «буденною і звичною» бути не може.  

 

«Quattro Corde» (чотири скрипки, два альта, віолончель...)

 

...На цей раз був струнний ансамбль «Quattro Corde» (чотири скрипки, два альта, віолончель). В компанії з клавесином, гітарою-лютнею та неймовірним сопрано Ірини Ключковської виконавці та гості відмітили 335-річчя композитора Антоніо Вівальді розкішним концертом. Кілька днів раніше було феєричне «Весілля Фігаро» Вольфганга Амадея Моцарта... Чернівецький симфонічний оркестр, чардаш Монті з Познані, "Прикарпатська весна-2013", виконавці з Європи...

 

Посеред сірого буття звиклих до електронного мелосу наших краян в Філармонії (на диво) розквітло щось Справжнє, а не «замінне» - більш звичне для наших часів планетарного згіршення егоїстичних часів Калі-Юги. Енергетика живого звучання – умовно, – «від-скрипки-до-вуха» (без посередництва мембран-дротів-оцифровувачів-CD-плеєрів-декодерів-електросигналів-пастикових-колонок….), - незрівнянна…

 

Кілька сотень івано-франківців близько двох годин насолоджувалися вибіркою з концертів та оперних партій майстра італійського бароко. Стихія венеційського бароко захоплювала і створювала інший світ і переносила в нього. Той світ, де звуки клавесину, скрипок і альтів  кружляють навколо срібних голосів гітари і лютні, сопрано. Така музика – це медитація, відсторонення від калейдоскопу думок-мавп, що скачуть з дерева на дерево в наших мізках. І концентрація тільки на музиці – «hic et nunk» («тут-і-тепер»).

 

Ми тішимося тим, що в Івано-Франківську – вельми «не балуваному» культурною класикою світового рівня – нарешті виник той «золотий осередок» високого мистецтва, який, як один з необхідних елементів, і робить місто містом у повному розумінні цього слова. Півтора століття тому роль такого локусу в Станиславові зіграв театр, який тоді розміщувався у тій самій будівлі, яка тепер є резиденцією обласної філармонії.

 

Людям з мистецьким смаком, з бажанням справжнього, тепер є де збиратися. Провінційність і «просвітність» в місцевій культурі тепер вже, на щастя, не такі щільні та фронтальні, як ще навіть кілька років тому.

 

Громадськість Івано-Франківська, очевидно, ще не повністю оцінила той культурний прорив, який на наших очах зростає й міцніє в концертному залі на площі Міцкевича. А от в ще до кризові часи, коли ми подорожували європами і світами, бачили ми добрі приклади, коли не тільки влада, але й громада опікується високим мистецтвом. Для прикладу – в Парижі при «Гранд ОперА» організувалася Фундація з місцевих бізнесменів та аристократів, які за честь мають допомагати в постановці вистав. Бюджет – сотні мільйонів євро. До речі, ця Фундація – досить закрита «тусовка» - потрапити туди – стоїть черга… Цікавим є ще й те, що заступником керівника Фундації є українка – Наталка Горішня, екс-балерина, як виступала на сцені «Гранд ОперА» з легендарним Нурієвим… Та ж картина в Ліоні – там подібні Фундації підтримують Ліонську картинну галерею та театр… Це тільки де були, і що бачили...:)

 

Не буде зайвим створити Раду меценатів й для нашої обласної філармонії. Принаймні, це буде реальним кроком назустріч митцям-ентузіастам, яким вдаються реальні проекти пристойного світового рівня.

 

Але от чи варто про це говорити в нас. «Лохи» ж здебільшого слухають (дивляться, споживають...) «пластмасове»:)

  

Аналітична група «Фіртка-Магус»

Читайте також:

Був сьогодні в Філармонії (Івано-Франківській обласній)…

 


19.04.2013 2305 1
Коментарі (1)

88 2013.04.22, 18:25
молодці
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

11836 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1394
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

740
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5876
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1614
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1466

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

537

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1356

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1176

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1078
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

425
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

532
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1464
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

503
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

770
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5813
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12036
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

397
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

389
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

708 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1159