
Сестра української льотчиці Надії Савченко, яку незаконно судять в Росії, пришла до Апеляційного суду Києва на засідання з розгляду скарги захисту голови політради УКРОПу Геннадія Корбана на рішення Дніпровського райсуду столиці про його арешт, щоб висловити політику слова своєї підтримки та подяки за допомогу у справі Надії.
«Я виключно з людськими почуттями тут на суді. Особисто Геннадію Корбану я, Віра Савченко, дуже вдячна. Вже коли Надя була в полоні, про неї ніхто не знав і не говорив. А чомусь ці люди (команда Дніпропетровської ОДА), і Геннадій Корбан, завжди відгукувалися і допомагали потрапити в Адміністрацію Президента. І навіть коли ця справа (Надії Савченко. – Ред.) вже набула розголосу, і я їздила збирати докази її непричетності на території, які виявилися непідконтрольними Україні, але які Надя відбивала, знову від Геннадія Корбана була допомога. Тому я сьогодні висловила йому слова підтримки», – сказала Віра Савченко в коментарі журналістам.
Сестра льотчиці нагадала, що Надія написала листа політикові та як народний депутат передала клопотання про взяття Геннадія Корбана на поруки. Це було в грудні минулого року, коли в Печерському районному суді Києва розглядалося клопотання адвокатів про зміну йому запобіжного заходу з цілодобового домашнього арешту з зобов’язанням носити електронний засіб контролю.
Віра Савченко також зазначила, що їй би дуже хотілося побачити на лаві підсудних колишніх регіоналів, але вони й досі на свободі.
Нагадаємо, під час виступу на одному з судових засідань Геннадій Корбан розповів, що після того, як Надія Савченко потрапила в полон, він разом з Володимиром Рубаном домовився про її обмін. «Я зв'язався з Ігорем Безлером (один з лідерів терористів. – Ред.), і він був готовий обміняти її на якусь Наталію Іванову. Я особисто за руку привів сестру Савченко – Віру в Адміністрацію Президента», – розповів політик. Він уточнив, що президент не прийняв Віру Савченко, однак вона змогла поспілкуватися з іншою людиною в АП. Але обмін не відбувся, тому що «Порошенко не дав добро».
-----
На початку засідання захисники заявили відвід колегії суддів у складі Дениса Масенка, Віктора Глиняного та Валерія Лашевича. За словами адвоката Олексія Шевчука, колегія не дотрималася та не виконала низку вимог чинного КПК. «Навіть ще не почавши слухати справу, не розглянувши сторінки матеріалів, фактично ще їх не отримавши, колегія суддів вчинила низку грубих процесуальних порушень, я сказав би, навіть махінацій... Я прошу прийняти цю заяву про відвід колегії суддів Апеляційного суду міста Києва у складі голови Масенка, Лашевича та Глиняного», – заявив адвокат.
Правозахисник пояснив, що колегія не мала права починати розгляд апеляції, не отримавши матеріалів справи, однак, як відомо, 5 січня суддя Масенко відкрив засідання, заявивши потім про необхідність його відкладення через відсутність цих самих матеріалів. Окрім того, станом на 13 січня, ніхто з адвокатів, присутніх на засіданні, досі не отримав жодного офіційного документа про те, коли відповідні матеріали були надіслані з Дніпровського райсуду до Апеляційного суду, що є грубим порушенням процесуальних норм. За словами адвоката, раніше він отримав лише усну відповідь про те, що документи були відправлені до суду ще 5 січня, однак їхнє місцезнаходження наразі невідоме. «Обставини, пов'язані з тим, що справа загубилася і 5 годин їхала з Дніпровського суду, дають мені підстави вважати, що колегія є заангажованою», – підкреслив Олексій Шевчук.
Також на початку засідання суду адвокат Олександр Мірошник заявив відвід судді Валерію Лашевичу через ймовірність того, що він має родинні зв’язки з працівником суду з таким самим прізвищем, який здійснював автоматичний розподіл справи щодо апеляційної скарги на арешт Геннадія Корбана. «У нас є підстави вважати, що автоматичний розподіл виконано необ'єктивно та упереджено», – наголосив Олександр Мірошник.
Крім того, адвокат Оксана Томчук заявила, що правозахисники не мають сумнівів у сторонньому втручанні в автоматизовану систему розподілу справ, яка дивним чином обирає одних і тих самих суддів, коли йдеться про фігурантів «справи Корбана». За її словами, під час розподілу справи Геннадія Корбана у Дніпровському суді з цього процесу було штучно виключено всіх суддів, крім судді Чауса, а дані про автоматичний розподіл справи в Апеляційному суді відсутні в мережі Інтернет, попри те, що вони мають бути оприлюднені.
Сам Геннадій Корбан також наголосив, що вважає колегію суддів у складі Дениса Масенка, Валерія Лашевича та Віктора Глиняного нелегітимною і такою, що не може розглядати його справу. «Я підтримую позицію моїх захисників. І ще раз хочу зазначити, що судді зі складу цієї колегії нелегітимні та не можуть виконувати свої професійні обов’язки, зокрема, здійснювати правосуддя в цій справі, оскільки мої адвокати обґрунтували їхню упередженість у цьому процесі», – підкреслив голова політради УКРОПу в залі засідань Апеляційного суду столиці.
Нагадаємо, під час засідання 5 січня адвокати заявили відводи двом іншим членам колегії – Денису Масенку та Віктору Глиняному, яких також підозрюють в упередженості.
Завершальний виступ Геннадія Корбана в Апеляційному суді Києва 13 січня 2016 року:
«Чи вважаємо ми, українці, сьогодні себе європейським народом? Не знаю. Багато хто вважає. Я поки не бачу (підстав). Чи вважаємо ми себе азіатами? Певно що ні. Ми туди не хочемо. Чи маю я як громадянин країни, яка прагне до європейських цінностей, перебувати у цій клітці? Я, та людина, яка підставила плече нашій країні у складний час. Чи маю я перебувати у цій клітці, а корупціонери сидіти на свободі? Не знаю.
Оскільки я раніше говорив, що українці стали такою нацією, яка в своїх грудях має левове серце, то сьогодні я, ваша честь, маю право, сидячи у цій клітці, «рикати» від імені усіх патріотів. Тому я покладаюся на розсуд суду: чи маю я перебувати у клітці, чи маю я в цій країні такі самі шанси, як і корупціонери, які сидять навпроти мене», – сказав він, вказуючи у бік прокурорів.