Відстрочка від служби у війську: хто має право бронювати сто відсотків працівників

Для уникнення дефіциту кадрів на підприємствах та робочих місцях, деякі установи мають право тимчасово бронювати своїх працівників від призову на військову службу.

Так, згідно з чинними правилами, підприємства, установи й організації можуть подати запит на бронювання своїх працівників через Кабінет електронних сервісів Мінекономіки, пише Фіртка.

Бронюванню підлягають лише ті працівники, які працюють у компаніях, включених до переліку критично важливих для функціонування країни. Серед критеріїв — обсяги сплачених податків, кількість працівників, наявність оборонних чи гуманітарних контрактів.

Процедура відбувається повністю онлайн. Підприємство формує список кандидатів і подає його разом із пакетом документів. У випадку схвалення, дані про бронювання передають до ТЦК.

За словами представників Мінекономіки, із 2024 року процес значно спростили: скоротили перелік документів і зробили прозорішим розгляд заяв. Також з’явилась можливість подачі індивідуальних звернень для ФОПів, які мають критичне значення.

Водночас юристи наголошують: бронювання не означає повного звільнення від військового обліку. У разі загрози державі заброньовану особу можуть мобілізувати, якщо її спеціальність необхідна в армії.

Водночас деякі підприємства в Україні мають право бронювати від мобілізації до ста відсотків своїх працівників. Це стосується структур, які забезпечують критично важливі процеси для економіки, енергетики, оборони та міжнародного співробітництва.

Зокрема, повне бронювання можливе для:

  • підприємств паливно-енергетичного комплексу — за погодженням із Міністерством енергетики;

  • підприємства, що виконує функції технічного адміністратора Порталу «Дія»;

  • оборонних підприємств — за рішенням Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості;

  • спортивних установ, до складу яких входять штатні збірні команди з олімпійських, неолімпійських видів спорту та спорту осіб з інвалідністю — за рішенням Міністерства молоді та спорту;

  • спеціалізованих установ ООН, міжнародних організацій, іноземних дипломатичних представництв — за погодженням з МЗС;

  • міжнародних судових або неурядових організацій, членом чи спостерігачем у яких є Україна.

Крім того, поза загальними лімітами можуть бронюватися окремі категорії працівників, незалежно від того, де вони працюють. Це:

  • медики, для яких робота в медзакладі є основною;

  • працівники аварійно-відновлювальних бригад, що забезпечують зв’язок та газорозподільні мережі;

  • фахівці, які будують стійкі до знеструмлень телеком-мережі, зокрема за технологією xPON або мобільного зв’язку.

Такі правила дозволяють забезпечити безперервну роботу критичних секторів економіки, енергетики й зв’язку в умовах воєнного стану — без зайвого бюрократичного навантаження.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2511
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1181
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1111
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2290
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3731
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2710 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

969

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

825

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

777

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10454
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1306
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

337
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5452
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1163
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2954
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

541
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

399 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

839
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

726
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

778