В Україні з'явилися проблеми з ненавистю. Монолог Юрія Андруховича

 

 

Юрій Андрухович, публіцист і популярний письменник в Україні та Європі, - про ненависть, яка вразила українське суспільство, і потужному зброю, здатному її знищити.Юрій Андрухович - особистість майже легендарна. На початку 1990-х його перші романи викликали в Україні захоплене здивування: настільки вільних героїв тоді народжувала лише західна література.



Згодом його книги взяли і оцінили за кордоном: сьогодні, крім української, романи Андруховича читають на 12 мовах світу, а західна критика порівнює їх з творами Умберто Еко.



Серед отриманих українцем багатьох літературних нагород є навіть престижна премія імені Ханни Арендт, яку присуджують інтелектуалам, які відстоюють ідеї демократії в тоталітарних та авторитарних суспільствах.

 

В останні роки Андрухович рідко випускає романи і все частіше виступає в якості колумніста і публічного інтелектуала - він, часто і довго живе в Європі, гостро переживає те, що відбувається в Україні. Причому сам стверджує, що став кимось на кшталт альтернативного посла України в Європі, і в бесідах з європейськими дипломатами проводить не менше часу, ніж з читачами.



Втім, громадська та публіцистична діяльність Андруховича не обходиться без скандалів. Найгучніший стався в 2010-му, коли він припустив, що, якщо до влади в Україні повернуться демократичні сили, Крим і Донбас потрібно буде відпустити, інакше конфлікту не уникнути. На письменника посипалися звинувачення в сепаратизмі, однак сьогодні навіть найгарячіші його опоненти визнали, що він лише передбачив події.



Тепер Андрухович приїхав до Києва, щоб взяти участь у міжнародній видавничому ярмарку Книжковий арсенал, і тут же домовився зустрітися з НВ для інтерв'ю.



Після довгих пошуків тихого місця для бесіди Андрухович зупинився біля самої великої і галасливої ​​презентаційної майданчика.



"А знаєте, хай краще буде шумно, цей шум - найбільше культурне досягнення року, і тут він набагато цінніше тиші", - посміхаючись, він дав зрозуміти, як високо цінує ажіотаж навколо Книжкового арсеналу. Втім, слідом за цією фразою літературну тему Андрухович залишив.

 

Головний підсумок боротьби за свободу в тому, що ми усвідомили свою первинність - не суспільство для влади, а влада для нас. Це розуміння, якого не було десятиліттями, дуже вдало вмістилося в одне слово - гідність. Зараз у нас особливий період - перехід до якісних поняттях вже відбувся, а реалізація ідеалів йде дуже складно. Коли патріотизм зашкалює, рівень довіри до влади різко падає. А це дуже небезпечний шпагат - там, де немає довіри до держави, реформи рідко бувають успішні.



Причина в тому, що ми звично відділяємо себе від влади - країна у нас прекрасна, а держава погане, і це зовсім не ми. Я і сам частина недовірливого суспільства. Мені складно вибрати, кого я підтримую у владі, але при цьому я точно знаю, проти кого я. Це морально розкладає. Ми вже навчилися ефективно тиснути, і це непоганий крок, щоб подолати відчуженість. Але тепер важливий пошук взаєморозуміння між нами і державою.

 

Коли кажуть: "Ми не за це на Майдані стояли", я відразу розумію, що людину на Майдані не було. Всі, хто там стояв, знають, заради чого вони це робили, і це знання так легко не зруйнує.



Я не вірю, що восени можливий якийсь третій Майдан. Для таких подій потрібен серйозний суспільний договір, спільність цілей. А я бачу, що реформи йдуть, інакше, повірте, Захід не дав би нам і 20 центів. Для мене важливий показник, що Захід виступає гарантом наших змін. Тут громадянське суспільство України і уряд США повинні об'єднувати свої зусилля впливу на владу.



Поки діє загроза з боку Росії, масштабні протести неможливі. Нам більше варто думати про час, коли вдасться підвести лінію і стане зрозуміло, що війна закінчилася. Якщо у людей виникне відчуття, що ми капітулювали, втратили дуже багатьох, а економічні показники на тлі депресії підуть вниз, тоді можливий колективний протест, і ми повинні бути готові, що на нього вийдуть люди зі зброєю і досвідом війни.



Українець у Європі хоче залишатися невидимим - це комплекс нелегала. Мій іспанська видавець якось запитав мене, як відрізнити в Барселоні українця від росіянина, адже багато українців теж говорять по-російськи? Я відповів, що, якщо він чує російську мову, значить, він чує росіян. Українці кажуть так тихо, що їх не почуєш. Навіть на такому елементарному рівні видно особливості нашої комунікації зі світом. Українців багато в Італії, Іспанії та Португалії, але вони не говорять про Україну.

 

Європа зараз готова відкривати для себе Україну. Але нам не вистачає великих явищ культури, якими ми могли б захоплювати і дивувати. Наприклад, поетичний фестиваль у Чернівцях Meridian Czernowitz. У німецькомовних країнах серед літераторів він перетворився на легенду. Вони часто запитують мене, що потрібно зробити, щоб потрапити на цей фестиваль? Ми самі повинні вчитися широкого погляду на Україну: не боротися за те, що Микола Гоголь - український письменник, а Пауль Целан - український поет, це провінційно. Важливо говорити про Україну як про колиску найбільших талантів Європи XX століття - Бруно Шульца, Казимира Малевича та Анни Ахматової.

 

 

Soft Рower [м'яка сила] грає з Європою злий жарт. В аеропорту Лондона висить плакат: "Тут заборонена ненависть". Боячись проявити ненависть, бути неполіткоректними, європейці втратили здатність до розуміння насильства, яку проявляють інші.



Німецька травма дуже впливає на сприйняття того, що відбувається в українсько-російському кризі. Німці пишаються тим, як багато вони зробили в справі засудження свого минулого. При цьому у них вважається некоректним акцентувати увагу на злочини комунізму. У курсі шкільної історії вони вивчають, що 1 вересня 1939 Адольф Гітлер напав на Польщу, але вони воліють не помічати, що 17 вересня СРСР зробив те ж саме. Їх переможене Зло з великої літери настільки зло, що поряд з ними не можна поставити інше зло, інакше воно його виправдовує.



Крім того, вони ставлять знак рівності між радянським і російським. Тобто від націонал-соціалізму їх звільнили росіяни, і для багатьох стає великим відкриттям, коли їм кажуть, що в радянській армії було безліч українців. Тому так складно переконувати німецьке суспільство в необхідності жорстких санкцій проти Росії і надання Україні військової допомоги.



З іншого боку, є велика образа канцлера Ангели Меркель на Володимира Путіна. Її лютеранська етика не виносить брехні, а брехня російської пропаганди все більш помітна в Німеччині, і німці все більш схильні підтримувати Україну як жертву російської агресії.

 

В Україні з'явилися свої проблеми з ненавистю. Мова повсякденного спілкування став дуже брутальним. У соціальних мережах українці обіцяють один одному "намотувати кишки Сепар на гусениці танків", "вибити всіх москалів" і так далі. Це може стати великою проблемою після війни. Тому так важливий сплеск гумору в соціальних мережах: всі ці Мережеві вислови на кшталт # четамухохлов? - Це протиставлення гумору насильству. Так ми знімаємо найнебезпечніші прояви ненависті в суспільстві. Адже висміяти когось - це вбити символічно, а не реально.



Одночасно в суспільстві помітні і спроби до діалогу і примирення. Наприклад, я думаю, вже в найближчому майбутньому нас очікує поява текстів, написаних одночасно російською та українською мовами - тобто не суржиком, а на чергуванні двох мов, як це часто відбувається в українській реальності. Це буде цікавий досвід і визнання нашої особливої ​​мовної ситуації на шляху до національного примирення.

 

Якою жахливою не була війна, вона дає можливість появи фундаментальних літературних текстів. Досвід війн ХХ століття нас в цьому переконує. Перша світова сталася в 1914 році, а вже в 20-х роках з'явилися кращі романи Річарда Олдінгтона і Ремарка.



В України зараз мало своїх великих текстів-осмислень про глобальні темах - життя і смерті, любові, самопожертву. Але тепер, я думаю, вони неминучі, і це нова можливість розкрити світові Україну та зрозуміти самих себе. Вже сьогодні ми бачимо цікаві документальні фільми про події в Україні, поезію Сергія Жадана та інших вітчизняних поетів. У мене є питання до себе: чи готовий я написати такий роман? Це особливий стан зосередженості, при якому ти відмовляєшся від інших проектів і поїздок по світу. Тому я поки відкладаю його написання.

 

5 питань Юрію Андруховичу:



- Яка подія у своєму житті ви вважаєте головним?

- Можливо, це банальна відповідь, але воно ще не сталося.



- Ваше улюблене місто?

- Вроцлав - це місто дихає свободою і пофігізмом. Люди там дуже легкі, тому що практично всі вони переселенці - раніше це був німецький місто. У моїй особистій історії це місто, де я працюю з моїми друзями-музикантами, гуртом Karbido, проводжу там багато часу і рідко лягаю спати раніше четвертої години ранку.



- На чому ви пересуваєтеся по місту?

- По рідному Івано-Франківську я люблю гуляти пішки. А у великих містах, оскільки я не вожу автомобіль, користуюся таксі або їжджу на метро.



- Який ваш місячний прожитковий мінімум?

- Думаю, 20 тис. Грн, не менше.



- До чого ви прагнете в житті?

- Прагну формулювати українською мовою думки та ідеї, які по-українськи ще не звучали.

 

Новое время


14.05.2015 1120 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

638
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1902
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3384
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1233
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1249
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1316 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1275

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

391

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1040

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1207
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

416
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2578
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1304
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1414
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

612
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15267
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7556
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

414
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1064 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

548
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

451
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

532