У Карпатах створять добровільну рятувальну службу

Професійні і громадські гірські рятувальники, представники державних служб з надзвичайних ситуацій Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької областей, волонтери та члени громадських організацій, спортивних і туристичних клубів України; інструктори з водного та лижного туризму об’єдналися під час інавгураційної конференції проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» задля співпраці.

Про це інформує Івано-Франківщина туристична.

Мета зустрічі, яка відбулася 27 лютого в Івано-Франківську -  опрацювання механізму залучення волонтерів для пошуку та порятунку людей в Карпатах, опираючись на досвід польських колег з Гірського добровільного загону рятування Група Криніцка (GOPR).

З вітальним словом до учасників конференції звернувся начальник Управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Стебницький, котрий акцентував увагу на важливості даного проєкту, враховуючи туристичну привабливість Івано-Франківської області та зростання кількості активних туристів у регіоні. Про необхідність співпраці, актуальність теми безпеки в Карпатах, під час свого виступу, зазначив і перший заступник начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Ігор Оксентюк.

Під час конференції менеджер проєкту Любов Горбацьо ознайомила присутніх із основними завданнями, цілями та заходами проєкту і запросила усіх небайдужих до активної участі.

«Одним із заходів проєкту є створення та облаштування регіональних громадських навчальних центрів для гірських рятувальників. Діяльність таких центрів допоможе навчати волонтерів і підвищувати кваліфікацію вже існуючих гірських рятувальників. Окрім того, в рамках проєкту заплановано проведення восьми спільних навчань гірських рятувальників», - розповіла Любов Горбацьо.

«Якщо ми подивимося на ситуацію в Україні, то побачимо, що в останні роки відбувається зростання кількості людей, що йдуть в гори. Щороку Карпати відвідують близько 4 млн туристів, щороку в Карпатах губляться люди, щороку маємо 2-3 летальних випадки. Проблема полягає в тому, що нашим рятувальникам із теперішнім матеріальним забезпеченням та нормативною базою важко оперативно і якісно реагувати на всі форс-мажорні ситуації. Щоб не зростала кількість нещасних випадків, потрібно розвивати рятувальну службу, виводити її роботу на вищий рівень. Вихід є - створити Карпатську добровільну рятувальну службу. Аналогом є польський «GOPR», де під керівництвом працівників державної служби працюють волонтери, - зазначив Олег Ковтун, Голова правління ГО «Гірський рятувальний центр».

Сьогодні державні гірські пошуково-рятувальні служби в Україні належать до Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДДНС). ДДНС може залучати органи місцевого самоврядування та громадські організації до подолання наслідків надзвичайних ситуацій, але нормативно-правова база щодо участі громадських організацій, волонтерів у надзвичайних ситуаціях і пошукових роботах в Україні недосконала. Особливості гірських пошуково-рятувальних робіт вимагають нових підходів та можливостей. Впровадження досвіду ЄС, зокрема Польщі, реформування рятувальної служби в горах в Україні, створення нових структур, що забезпечують безпеку, можливе завдяки підтримці Європейського Союзу, оскільки проєктом «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» передбачено підвищення кваліфікації та технічних можливостей громадських гірських рятувальних команд за допомогою спільних навчальних програм і семінарів з обміну досвідом, створення мобільного додатку та інноваційних ІКТ.

«Життя - це найцінніше, що є у суспільстві. Тільки це повинно не просто декларуватися, а підтримуватися справою, - зазначив Михайло Косило директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який є партнером проєкту.

Участь у конференції взяли польські колеги з Гірського Добровільного Загону Рятування (GOPR). Система гірських рятувальників у Польщі опирається на волонтерів. До неї залучено близько 1300 працівників і лише 100 з них працюють на платній основі. Саме цей підхід, в рамках проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа», ми плануємо передати колегам з України, - розповів Томаш Влох, координатор проєкту від Гірського Добровільного Загону Рятування Група Криніцка (GOPR).


Довідка:

Проєкт «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» стосується питань особистої безпеки місцевого населення (до 4 млн) і туристів Карпатського регіону. Щорічно в регіон з туристичною метою прибуває понад 4 мільйони людей. Піші походи, мандрівки на велосипедах, рафтинг на байдарках стають все більш популярними. Недотримання правил безпеки в горах, зміна погодних умов, недостатнє покриття телефонних мереж призводять до надзвичайних ситуацій, пов’язаних із пошуком та рятуванням людей. Мережа підготовлених громадських пошуково-рятувальних груп у Карпатах, оснащена необхідним обладнанням, слугуватиме для подолання загальних проблем та швидкого реагування на надзвичайні ситуації; підвищення безпеки на всій території Карпатського регіону.

Ініціаторами проєкту є ГО «Асоціація гірських провідників «Ровінь» (Львівська область, Україна) у партнерстві з ГО «Гірський рятувальний центр» (Івано-Франківська область), Івано-Франківським обласним державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді (Івано-Франківська область) та Гірським Добровільним Загоном Рятування Група Криніцка (Республіка Польща).


01.03.2020 902
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1019
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

403
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14243 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1643
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

921
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6262

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

687

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1517

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1320

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1204
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

564
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

701
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1623
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

641
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

930
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5975
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13890
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

306
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

600
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

534
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

848 2