У Франківську пройде міжнародний фестиваль культурного обміну MitOst

 

З 23 по 27 вересня у Франківську пройде 13-й міжнародний фестиваль культурного обміну MitOst. Хто організовує його і для чого, розповіла UFRA локальна координаторка фестивалю Іванна Чупак.

 

Іванна Чупак, фото: UFRA

 

MitOst-фестиваль – що це?

 

Це чотириденна культурна й освітня подія. Ми називаємо її фестивалем, тому що протягом неї намагаємося запропонувати членам спілки MitOst різноманітні культурні події в країні, яка приймає фестиваль.

 

Цього року MitOst-фест відбуватиметься втринадцяте, а  в Івано-Франківську – вперше. Він подорожує Європою – щороку одне з міст на конкурсній основі приймає фестиваль. На подію приїздять близько 300 спілчан, але разом із тим програма пропонується населенню міста, усім, хто зацікавлений в міжкультурній комунікації, в міжнародному обміні.

12-й MitOst-фестиваль, фото: Uta Protzmann 

 

Чим займається спілка MitOst?

 

Це спілка культурного і мовного обміну у Східній і Центральній Європі, заснована в 1996 році. Ми займаємося не тільки культурними проектами. Багато проектів спілчан спрямовані на розуміння мов інших народів. Спілку заснували в Берліні, і спершу робочою мовою була тільки німецька, але тепер ними є англійська та російська. Є багато програм іншими мовами, зокрема українською (Майстерня громадської активності, Студії живої історії, Майстерня сільських ініціатив). Окрім того, багато заходів спрямовані на порозуміння незалежно від того, чи знаєш ти мови, чи ні.

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Хто є членами Спілки MitOst?

 

Зараз у Спілці понад 3500 членів з країн Європейського союзу та з-поза ЄС, зі Східної, Південної Європи. Членами спілки стають ті, хто зацікавлений в культурному обміні між країнами і хотів би у цій сфері реалізувати свої проекти. MitOst надає можливості, в тому числі й фінансові, для цього. Стати членом Спілки можна, заповнивши заявку на сайті MitOst.  

 

Де вже проходив фестиваль і як він змінюється від міста до міста?

 

За мого членства у Спілці я бувала на фестивалі у Вроцлаві, у польському містечку Зґожелець на кордоні з Німеччиною, в Ляйпциґу, Новому Саді та Чеських Будейовіцах. 2008 року я організовувала фестиваль в Ужгороді. 

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Фестиваль змінюється залежно від колориту міст. Звісно, є схожі теми, які члени спілки опрацьовують, наприклад, історія чи багатоетнічність. На кожному фестивалі є так звана Штаб-квартира фестивалю або ж німецькою Festival Zentrale, де проходить більшість подій. І багато залежить від того, чи ця штаб-квартира – гарне і справді центральне місце. В Ужгороді такою штаб-квартирою був замок. Це історична пам'ятка 16 століття, куди ужгородці доти заходили тільки на екскурсію. А тут раптом – з’їхалися іноземці, проходили літературні читання чи музичні концерти. Це було шість років тому, але цей фестиваль досі згадують.

 

Напевно є спільні цінності, які об'єднують фестивалі у кожному місті?

 

Основне, що пропагують члени  MitOst – цікавтеся іншими країнами, культурами, незалежно від політичних подій у світі, не цурайтеся спілкуватися з сусідами. Я дуже сподіваюся, що на фестиваль в Івано-Франківську приїдуть і росіяни, щоб у нас відбувся діалог хоча б на рівні Спілки. Щоб ми зрозуміли, як може відбуватися далі культурна співпраця в країнах, які перебувають в стані конфлікту. Для мене важливо донести те, що завдяки культурі й діалогу може існувати мир.

12-й MitOst-фестиваль, фото: Uta Protzmann 

 

Розкажи більше про концепцію фестивалю у Франківську.

 

Ідея фестивалю в тому, що він є місцем зустрічі. Ми звертатимемо уваги на мирний діалог, на урбаністику і руралістику, тобто розвиток громад на селі і в місті, сталий розвиток та екологію. Звичайно, буде презентація міста. Я би хотіла, щоб члени MitOst  пройшли слідами франківської і станиславівської історії, зокрема єврейської. Про неї небагато говорять, а, як на мене, єврейська історія тут є доволі сумною. Відбудеться декілька подіумних дискусій політичного спрямування, куди запросимо акторів з громадської сфери, українських та європейських політичних діячів. Плануємо презентувати українську та європейську сучасну культуру у музичному, театральному та мистецькому вимірах.

11-й MitOst-фестиваль, фото: Laura Werling

 

Мешканці міста будуть переважно глядачами чи зможуть долучитися до співтворення подій фестивалю?

 

Значна частина заходів фестивалю – це майстер-класи, де можна чомусь навчитися або самому щось робити. Вони проводитимуться мовами, зрозумілими для мешканців міста. Тому франківці зможуть не тільки споглядати виставу чи прийти на концерт. Часто члени MitOst пропонують короткі курси вивчення іноземної мови, скажімо, чеської чи болгарської. Популярними стали й кулінарні майстер-класи надворі, утому числі й з приготування вегетаріанських страв, екологічні майстер-класи або заходи зі сталого розвитку, де кожен зможе створити своїми руками корисну річ зі вторинної сировини тощо. Програма фестивалю для членів Спілки та мешканців міста наразі планується і буде формуватися у каталог заходів протягом літніх місяців. Стежити за розвитком програми можна на нашій сторінці у Facebook.

 


18.05.2015 570 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

617
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1875
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3358
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1216
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1233
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1301 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1126

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

368

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1029

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1192
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

404
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2564
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1289
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1399
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

600
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15253
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7540
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

401
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1015 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

537
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

437
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

521