Секрети фінської школи: як там викладають математику дітям

Упорядкування та принципи фінської освітньої системи є зразковими для багатьох країн світу. У 2022 році, згідно з рейтингом PISA, Фінляндія увійшла в десятку провідних країн за рівнем математичної грамотності. А за підсумками опитування OECD Education at a Glance, 88% фінських учнів заявляють, що люблять ходити до школи і не бояться математики.

Фінські школярі майже не потребують додаткових занять. А от для українських дітей репетитор з математики є досить часто затребуваним. Адже математика до того ж є одним з обов’язкових предметів НМТ. Проте не варто думати, що для хороших знань з цього предмету потрібні якісь особливі здібності.

Фіни знають, як мотивувати дітей математикою. Про ключові методи викладання цього предмета у Фінляндії і поговоримо далі.

Навчання через гейміфікацію

Понад 95% усіх вправ та завдань мають ігровий характер, що вже саме по собі може зацікавити дітей. У кожній із вправ є елемент змагальності, цікавий сюжет або ж мотиваційна нагорода. Відтак дитина буде повністю залучена у процес.

Ігри для старших учнів мають більш інтелектуальний характер. Вони спрямовані на дослідження, креативне мислення та пошуки різних варіантів розв’язань. Діти можуть змагатися між собою, взаємодіяти в команді чи представляти свої проєкти по одиниці.

Водночас фіни не надто фокусуються на комп’ютерних програмах та додатках. Наприклад, в одному з інтерв’ю українським виданням вчитель з Фінляндії Макке Леппенен наголосив, що в школі популярною є математична платформа Eduten, яку, однак, використовують лише раз на тиждень. Це робиться з метою убезпечити здоров’я дітей від перевантаження цифровим навчанням.

Математичні ігри онлайн

Вже згадана нами платформа містить понад 20 тисяч різноманітних (близько 150 видів) математичних завдань для учнів початкової і середньої школи. Школярі обирають завдання за рівнями: це вкрай важливо. Учень проходить поступовий шлях розвитку та може відстежувати свій прогрес на кожному кроці.

Цей освітній майданчик є не просто тренажером, а й інтелектуальною системою, яка підлаштовується під кожного учня і стимулює інтерес до математики. Платформа аналізує відповіді – й рівень складності адаптується автоматично. Учень отримує миттєвий фідбек: коли помиляється, система дає чітке пояснення правила.

Платформа на 90% гейміфікована. За правильно виконані вправи учень отримує бали, нагороди, віртуальні значки, що мотивує краще за звичайні оцінки. Є внутрішні «челенджі» та рівні складності, як у грі.

Навчання через практику і життєві ситуації

Ще один головний аспект вивчення математики за фінськими стандартами. Будь-яку математичну тему діти розглядають через конкретні життєві ситуації. Наприклад, дроби вивчаються через приготування їжі (вирахування пропорцій), відсотки – через покупки, геометричні фігури – через конструювання моделей тощо.

Це формує усвідомлення користі математики у реальному житті. Вийшовши у світ, дитина зможе за допомогою прикладних знань справлятися з різноманітними побутовими труднощами.

Замість звичного навантаження задачами фіни надають перевагу регулярній груповій роботі, проєктам, креативному мисленню. Це дозволяє з легкістю включатися у професійні завдання та адаптуватися до робочого колективу.

Персоналізація навчання та індивідуальна підтримка

Фіни не орієнтуються на загальні стандарти, а враховують особистість й інтелектуальні дані кожного учня. Це відбувається через персоналізовані завдання та пояснення матеріалу. Як сказав би Макке Леппенен, до учнів не застосовується так зване фіксоване мислення, а значить:

  • дітей не порівнюють, а мотивують
  • вчителі наголошують на якості процесу, а не результату
  • школярів намагаються зацікавити – природно й без тиску
  • якщо хтось відстає, працює асистент учителя, який пояснює додатково
  • якщо учень випереджає інших, отримує завдання на логіку і стратегічне мислення

Кожна дитина працює у звичному для неї темпі, отримуючи завдання свого рівня й достатньо уваги від педагога. А тому вона хоче й далі навчатись та виконувати навіть більше вправ, ніж того вимагає шкільна програма.

Акцент на якості, а не на кількості

Фінські учні у порівнянні зі школярами багатьох країн світу вивчають менше тем, однак розглядають їх більш ґрунтовно. Виконання великої кількості практичних завдань дозволяє дуже добре засвоїти матеріал.

Фінські учні, між іншим, мають найменшу кількість домашніх завдань. В цілому на домашню роботу вони витрачають не більше 30 хвилин. Адже в основі вивчення математики лежить розуміння суті законів, а не механічне розв’язання задач. Водночас діти не перевантажені зубрінням і теорією.

Реклама


13.05.2025 1047
28.07.2025
Павло Мінка

Фіртка розповідає, як незаконні заправки та контрафактне виробництво пального загрожують економіці й безпеці регіону.  

515
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

663
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3278
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21363
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2140
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1621 1

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

477

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

298

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

892

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2299
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

308
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

587
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1135
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

289
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

911
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

880
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

786
23.07.2025

Програма промоції читання «Текстура» спільно з «Видавництвом Старого Лева» запрошують на розмову довкола абетки-енциклопедії «Антонич від А до Я» — книжки, що розповідає про поета, закоханого у світ, сонце й слово.  

152
25.07.2025

263 народні депутати підтримали законопроєкт, зокрема — дев’ятеро з Івано-Франківщини. Хто і як голосував, і якою була їхня реакція згодом — розповідає Фіртка.

1617 1
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

487
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1450 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2320 4