Російська влада звинуватила скульптора з Городенки в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі

 

 

Уродженець села Острівець Городенківського району скульптор Микола Янчак упродовж багатьох років живе й творить у російському місті Сургут.

 

Він – член спілок художників України і Росії. Його роботи виставлені в багатьох країнах світу та Європи, в рідному селі стоїть пам’ятник Шевченку, пише ЗК.

 

Нещодавно Микола Янчак повернувся на Батьківщину, щоб взяти участь у конкурсах на встановлення пам’ятного знаку Героям Небесної сотні в обласному центрі та Городенці. Російська влада звинуватила скульптора в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі, заблокувала всі його рахунки, через що він навіть не зміг прибути на відкриття власноруч виготовленого бюста Кобзаря в рідному селі. «Я був на рік відсторонений від життя», – зізнається митець. Чому сургутянин упав у немилість до тамтешньої влади, детальніше розпитуємо в Миколи Янчака.



– Як так трапилося, що вас звинуватили в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі?
– Під час подій на Майдані в одному сургутському виданні написали, що на Грушевського, мовляв, зібралися одні «бандиты» і «бандеровцы». В січні 2014-го, повернувшись із Києва в Сургут, я дав місцевій газеті «Новый Город» коментар, де прямо сказав, що такого роду інформація є цілковитою брехнею, що діюча влада вже всіх дістала і довела Україну до крайності.
Відтак до мене в майстерню завітав молодий чоловік. Він прекрасно розмовляв українською і, як виявилося, був із «органів». Приніс мені розпорядження про заборону покидати територію Росії на рік згідно з 282-ою статтею «Разжигание межнациональной розни». Сказав, якщо по закінченню річного терміну я й надалі продовжуватиму висловлювати свою позицію в такому ж дусі, то мене можуть взяти під варту: спершу на три місяці, далі – на півроку, а потім – і довгостроково. Словом, розписав мені до нюансів.

 

– Як ви російсько-український кордон перетинали?
– Як минув рік після висунення мені звинувачення, я, аби вберегти себе від імовірних конфліктів на російсько-українському кордоні, вирішив добиратися через Білорусь, сподіваючись, що на російсько-білоруському кордоні білоруси не отримали наказ, що Миколі Янчаку заборонено покидати територію РФ. Так, зрештою, і було. Я щасливо перетнув кордон, поїхав на Брест і – в Україну. Єдине спитали, що я з собою перевозив? А віз я одяг бійцям АТО, який на всяк випадок прикрив домашніми речами.

 

– Після цього інциденту не замислювалися над тим, аби перебратися в Україну назавжди?
– Так, помалу буду переселятися поближче до рідного дому – до Києва, де маю свою майстерню. А почну – з книжок – у мене в Сургуті велика бібліотека.

 

– А якщо вам не дозволять?
– Це вже не вперше мене не хотіли випускати з Росії. Так що у крайньому випадку попрошу політичного притулку в України і на цій підставі стану її повноцінним громадянином за короткий термін часу.

 

- На завершення, розкрийте основну думку ваших робіт на тему «Небесної сотні»?
– Ще раніше в Києві я робив на замовлення скульптуру янгола. Цей образ мимоволі злився із побаченим мною на одній світлині ангела зі щитом і мечем. Десь на основі такого поєднання я виліпив композицію із зображенням вісників Бога на фоні розірваного кола – символу обірваного життя. Герої не вмирають, вони стають янголами – такою є провідна ідея моєї роботи.


09.05.2015 450 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

640
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1903
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3387
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1235
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1250
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1318 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1277

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

392

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1041

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1209
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

418
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2579
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1306
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1415
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

613
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15269
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7558
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

415
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1068 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

550
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

452
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

533