
Вчені з європейської обсерваторії ESO виявили в сузір'ї Риб гарячу гігантську екзопланету, де йдуть дощі з крапель розплавленого заліза.
На денній стороні цієї надгарячої гігантської екзопланети температура перевищує 2400 градусів Цельсія. Цього достатньо для випаровування металів, відзначають астрономи, пише Фіртка з посиланням на НВ.
Сильний вітер переносить пари заліза на більш холодну нічну сторону, де вони конденсуються в залізні краплі.
«Можна сказати, що на цій планеті дощові вечори, ось тільки дощик там залізний», — говорить Давид Еренрайх, професор Женевського університету у Швейцарії, керівник дослідження незвичайної екзопланети WASP-76b, яка знаходиться на відстані близько 640 світлових років.
Настільки дивне явище відбувається тому, що «планета залізних дощів» постійно звернена до своєї материнської зірки однієї «денною» стороною, а інша, «нічна» її сторона занурена у вічний морок.
Подібно Місяцю, який таким же чином пов’язаний з Землею, планета WASP-76b знаходиться в стані приливного захоплення своєю зіркою: вона обертається навколо своєї осі рівно за стільки ж часу, за скільки обертається навколо зірки. На денний бік планети обрушується в тисячі разів більше випромінювання від її материнської зірки, ніж Земля отримує від Сонця.
Там так жарко, що молекули розпадаються на атоми і метали на кшталт заліза випаровуються. Екстремальна різниця температур між денною та нічною сторонами планети призводить до того, що в металевій атмосфері дмуть сильні вітри, які переносять залізні пари з гарячою денної на більш холодну нічну сторону — на ній температура падає приблизно до 1500 градусів. Але WASP-76b відрізняється не тільки незвичайною різницею між денною та нічною температурою.
Нове дослідження показує, що у дні і ночі на цій планеті ще і абсолютно різна хімія. За допомогою нового приймача ESPRESSO на телескопі ESO VLT в чилійській високогірній пустелі Атакама астрономи вперше зареєстрували на надгарячому газовому гіганті хімічні зміни: сильні лінії залізних парів на термінаторі, кордоні, яка розділяє денний і нічний боки планети.
«На наш подив, однак, ми не бачимо залізних парів в „ранковій“ зоні планети», — говорить Еренрайх. Причина цього, на його думку, в тому, що «на нічній стороні дивовижної екзопланети йдуть залізні дощі».
«Спостереження показують, що кількість залізного пара в атмосфері WASP-76b велика на гарячій денній стороні планети. Частина заліза переноситься на нічний бік завдяки осьовому обертанню планети і атмосферних вітрам. Там залізо потрапляє в значно більш холодне середовище, конденсується і випадає у вигляді дощу» , — додає Марія Роза Сапатеро Осоріо, астрофізик з Центру астробіології в Мадриді.