ОТГ Калуського району є аутсайдерами в Україні

На урядовому сайті, присвяченому децентралізації в Україні, опубліковано рейтинг об’єднаних територіальних громад України за підсумками виконання місцевих бюджетів у 2019 році. Його на підставі даних Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Державної статистичної служби України та даних веб-порталу openbudget.gov.ua підготували експерти Програми «U-LEAD з Європою» Віктор Венцель та експерт проекту SKL International Ігор Герасимчук.

Рейтинг базується на основі оцінювання окремих фінансових показників бюджетів 806 ОТГ України, повідомляє Фіртка з посиланням на "Вікна".

За 2019 рік оцінювання проводили за вісьмома індикаторами: доходи загального фонду бюджету ОТГ на одного мешканця без трансфертів; видатки загального фонду бюджету на одного мешканця;  видатки на утримання апарату управління у розрахунку на одного мешканця; капітальні видатки бюджету громади на одного мешканця; рівень дотаційності бюджетів (без урахування субвенцій з державного бюджету); співвідношення видатків на утримання апарату управління із фінансовими ресурсами ОТГ — доходами загального фонду без урахування трансфертів з державного бюджету; питома вага заробітної плати у видатках загального фонду бюджету ОТГ (без урахування трансфертів, перерахованих з бюджету ОТГ до інших бюджетів); питома вага капітальних видатків у загальному обсязі видатків.

У дослідженні 806 ОТГ згрупували за критерієм чисельності населення. До першої групи включили ОТГ з чисельністю населення понад 15 тис. жителів, до другої — з чисельністю населення від 10 до 15 тис. жителів, до третьої — від 5 до 10 тис. жителів, до четвертої — ОТГ з чисельністю населення менше 5 тис. жителів. У окрему, п’яту, групу виділили ОТГ — міста обласного значення.

У рейтингах усіх груп представлені об’єднані територіальні громади Івано-Франківської області (а їх станом на початок минулого року було 30). Причому більшість громад області посідають місця у «хвості» відповідних рейтингів.

Так, до першої групи загалом увійшло 95 ОТГ України, в тому числі й три прикарпатські. І всі вони — у останній третині рейтингу:  від 68-го місця і нижче.

У другій групі — 128 об’єднаних територіальних громад. Серед них вісім — із Івано-Франківської області. За винятком Брошнів-Осадської ОТГ (45 місце),  Вигодської ОТГ (53 місце) і Яблунівської ОТГ (79 місце), усі інші — розташувалися в «хвості» рейтингу. У тому числі і дві громади Калуського району, а саме:  Верхнянська ОТГ — на 123-му місці, а Новицька ОТГ — на останньому, 128-му місці в своїй групі.

До третьої групи включили 268 громад. З них 14 — прикарпатські. Причому, всі вони, окрім Ямницької ОТГ, яка посіла високе третє місце, — замикають рейтинг. Серед них і Войнилівська ОТГ Калуського району — на 262-му місці.  

Четверта група є найчисельнішою і включає 288 громад. З них п’ять — із Івано-Франківської області. Лише Угринівська ОТГ посіла високе 46-те місце, інші — в останній сотні рейтингу. До п’ятої групи увійшли 27 міст обласного значення, які станом на початок минулого року були центрами об’єднаних територіальних громад. Тут представлена Коломийська ОТГ, яка посіла десяте місце.

Фінансові показники ОТГ Калуського району

У середньому по Україні  громади з чисельністю населення від 10 до 15 тис. осіб торік отримали доходи загального фонду бюджету без трансфертів в розрахунку на одного мешканця на рівні  близько 4 388 гривень.  Доходи об’єднаних територіальних громад Калуського району є суттєво нижчими і становили: у Верхнянській ОТГ — близько 1 465 гривень, а в Новицькій ОТГ — майже 918 гривень на одного мешканця.

Видатки загального фонду місцевого бюджету на одного мешканця в ОТГ другої групи торік в середньому складали майже 6 116 гривень. У Верхнянській ОТГ —  близько 4,7 тис. гривень, а в Новицькій ОТГ — 4,3 тис. гривень на одного мешканця. За цим показником ОТГ Калущини посідають 107-ме та 113-те місця серед 128-ми аналогічних за чисельністю населення громад України.

На утримання місцевої влади громади з другої групи торік витрачали в середньому 945,3 гривні на одного мешканця, а питома вага витрат на утримання апарату управління в доходах загального фонду без врахування трансфертів склала 21,5%.

У Верхнянській ОТГ на утримання апарату управління торік витрачали 765,4 гривні в розрахунку на одного мешканця і це складало 52,2% усіх доходів загального фонду без урахування трансфертів.  Новицька ОТГ на утримання влади торік витрачала більше коштів — 801,9 гривні на одного мешканця, а, зважаючи на невеликі доходи місцевого бюджету, вийшло, що на утримання апарату управління громади торік пішло 87,4% усіх доходів загального фонду без трансфертів. Це найвищий показник не лише серед усіх 128-ми ОТГ другої групи, але й серед усіх ОТГ України в цілому.

У середньому 71% у видатках загального фонду місцевих бюджетів громад другої групи становить заробітна плата. У громадах Калуського району на зарплату йде ще більша частка загального фонду місцевих бюджетів: у Верхнянській ОТГ — 79,3%, а у Новицькій ОТГ — 85,8%.

Чим більше бюджет витрачає на зарплату, тим меншими є можливості для розвитку. По Україні капітальні видатки місцевих бюджетів громад другої групи торік становили в середньому майже 1462 гривні на одного мешканця, що в півтора рази більше, ніж, наприклад, витрати на утримання влади. У Верхнянській ОТГ капітальні видатки торік склали 795 гривень на одного мешканця, і це трохи більше, ніж пішло на утримання влади. Натомість, у Новицькій громаді капітальні видатки на одного мешканця значно поступаються видаткам на утримання влади — всього 350 гривень на одного мешканця за минулий рік. Відповідно, якщо по Україні в цілому питома вага капітальних видатків у загальних видатках місцевих бюджетів ОТГ другої групи склала  18,9%, то у Верхнянській ОТГ — 14,1%, а у Новицькій ОТГ — всього 7,4%.

Лише п’ять громад із 128-ми ОТГ групи торік мали показник дотаційності вище за 50%. Серед них і Новицька ОТГ з показником 56,4%. Показник дотаційності Верхнянської ОТГ торік склав 42,3%. 

Щодо Войнилівської ОТГ, то тут  доходи загального фонду бюджету без трансфертів торік склали всього понад 1 266 гривень на одного мешканця (середній показник для громад з чисельністю населення від 5 до 10 тис. осіб — близько 4,4 тис. гривень). Зате Войнилівська ОТГ може похвалитися відносно невеликими видатками на утримання апарату управління —  555,7 гривень на одного мешканця за підсумками минулого року (середній показник для громад третьої групи  — 1 075 гривень), а питома вага на утримання влади в доходах загального фонду бюджету без врахування трансфертів тут становить 43,9%. Це більше, ніж по Україні в цілому — 24,4%, але суттєво менше, ніж витрачають на утримання влади інші ОТГ Калуського району.

Видатки загального фонду бюджету у Войнилівській ОТГ торік склали 5036 гривень на одного мешканця (середній показник для громад третьої групи становить 6169 гривень).  Капітальні видатки в розрахунку на одного мешканця у Войнилівській ОТГ торік були відносно скромними — майже 467 гривень на одного мешканця (по Україні середній показник склав 1 645 гривень), а питома вага капітальних видатків у загальних видатках бюджету — всього 8,3% (по Україні – 20,7%).

Показник дотаційності Войнилівської ОТГ торік склав 43,4%, а на виплату зарплати пішло 81,6% коштів загального фонду бюджету (по Україні — 70,9%).

Таким чином, якщо порівнювати фінансову ситуацію ОТГ Калуського району, то можна зробити висновок, що найкращою вона є у Верхнянській ОТГ: тут збирають найбільше податків з розрахунку на одного мешканця, найменше залежать від дотацій та найбільше вкладають у розвиток. Натомість, показники Новицької ОТГ є найменш оптимістичними: доходи на одного мешканця громади тут є найменшими. Це ж стосується й інвестицій у розвиток. А на утримання апарату управління ця громада, навпаки, витрачає найбільше відносно своїх доходів.


09.03.2020 1437 3
Коментарі (3)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1409
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

419
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14365 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1659
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

938
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6298

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

705

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1528

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1333

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1219
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

573
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

723
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1634
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

653
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

943
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5989
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13961
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

327
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

619
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

545
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

860 2