Як хронічні недосипи впливають на нервову систему

На жаль, сучасні люди часто страждають від нестачі сну. Пов'язано це може бути з великим обсягом робіт, перезбудженням через проблеми, підвищену тривожність. Здоровий повноцінний сон дозволяє організму відновити сили та підготуватися до нового дня. І це зовсім не розкіш, а необхідність для нормального самопочуття. Як відомо, ми третину життя проводимо уві сні, і це норма.

А ще це важливий профілактичний захід. Під час відпочинку нормалізується робота нервової системи, зміцнюється імунітет, відбувається відновлення після різних захворювань (саме тому, коли ми хворіємо, ми більше спимо). Мозок, що відпочив, може обробляти більшу кількість інформації, а людина швидше приймає рішення, легше вирішує завдання.

Щоб повноцінно відпочивати, лікар може призначити заспокійливі препарати. Вони заспокоюють нервову систему, тим самим дозволяючи швидше та міцніше заснути.

Вплив недосипів на організм людини

Насамперед страждає нервова система. Коли людина недостатньо відпочила, не виспалася, вона стає нервовою і дратівливою, не може справлятися з щоденними завданнями, псує відносини з оточуючими. Особливо це проявляється, якщо відсутність сну стає хронічним явищем.

Добре допомагають таблетки для сну, які може призначити лише лікар, щоб не було шкоди здоров'ю. Приймати їх слід у разі, коли вже є такі наслідки для здоров'я:

  1. Зниження пам'яті, уваги, уповільнення реакції. Під час сну мозок обробляє отриману протягом дня інформацію і відкладає їх у короткочасну пам'ять. Але якщо людина погано спить, у неї починаються проблеми із запам'ятовуванням чогось. Це ж відбувається з увагою та реакцією — складно сконцентруватися та зробити правильно, коли мозок не відпочив.
  2. Нервова система буде виснажена від хронічного недосипання, а тому людина роздратована і агресивна. Особливо це стосується підлітків, у яких і так психіка на межі, а неякісний сон може призвести до серйозних проблем, як депресія чи суїцидальні думки. Тут важлива правильна терапія та гарне заспокійливе для дітей. Цікаво те, що в зонах мозку, що відповідають за позитивне мислення, активність знижується, але підвищується у відділах регуляції негативних асоціацій — це призводить до поганого настрою, нервового роздратування. Люди, які мало сплять, у чотири рази частіше страждають на психічні розлади.
  3. Нервова перенапруга від недосипів впливає і на лібідо, що взаємопов'язане. Порушується робота гормональної системи, що безпосередньо сприяє зниженню сексуального потягу.

Важливо розуміти, що процеси можуть стати незворотними — слід якомога раніше починати боротися з недосипами:

  • потрібно звернутися до лікаря за консультацією та підбором ліків;
  • слід відмовитись від шкідливих звичок;
  • більше перебувати на свіжому повітрі;
  • менше сидіти за комп'ютером або у телефоні, особливо безпосередньо перед сном.

Треба створити в спальні простір, що підходить для міцного сну. Штори повинні бути щільними, а ліжко зручним. Провітрюйте приміщення - свіже повітря сприяє швидкому засинанню.

Реклама


11.03.2025 337
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3274
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1268
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1184
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2393
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3814
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2849 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

158

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1041

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

894

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

836
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

130
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10523
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

136
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

449
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5528
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1240
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

635
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

465 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

897
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

781
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

838