Так, громадський активіст Андрій Назаренко запропонував свій варіант наповнення вільного простору. А саме замість паркінгу облаштувати зелену зону. Подаємо текст повністю:
Наше місто унікальне тим, що його громадські простори, які найчастіше проявляють себе у майданах міста, утворюють систему. Так, Стометрівка, Вічевий майдан, майдан Міцкевича, Шептицького та Ринок, а також сквер на Низовій сполучені між собою пішохідними провулками, що і робить наш центр «центром». Саме в цих зонах зосереджена основна міська активність. Наперед додам, що якісними громадськими просторами можуть і мають бути також Старий ринок (в межах вулиць Шпитальної та Старозамкової); територія комплексу палацу Потоцьких та Вали. На перспективу — вулиця Грюнвальдська, привокзальний майдан, а далі, на ще більшу перспективу — парк на Молодіжній і територія навколо Бистриці Надвірнянської (про ці ідеї можна було почути на презентації СANactions School. Studio #1).
Територія позаду адмінбудівлі (над бомбосховищем) — це дуже перспективна територія, бо вона може суттєво розширити вищезгадану систему громадських просторів, сполучивши те, що ми звикли називати центром, з перспективними громадськими просторами. На карті-схемі нижче показано пішохідну частину міста (зелений колір) та перспективні пішохідні зв’язки та простори (в червоних межах). Як бачимо, якщо віддати громадськості територію над бомбосховищем — вулиця Вірменська перетворюється на транзитний пішохідний зв’язок, який сполучає міські Вали з площею Ринок. Таким чином, межі того, що ми звикли називати «центром», розширюються аж до вулиці Василіянок.
В червоних межах — перспективний громадський простір
На фото нижче, за які дякую Slavik Doroshenko, наочно видно, яке значення цей коридор може мати для міста. Особливо, якщо розглядати його як зв’язок з палацом Потоцьких.
Зеленим кольором виділено вулицю Вірменську, ділянку над бомбосховищем та вхід на Вали
Зеленим кольором виділено Стометрівку, майдан Міцкевича, Шептицького, Ринок, вул. Вірменську, територію палацу Потоцьких та Вали.
Найцікавіше, що територія почне «працювати», якщо просто прибрати сміттєві баки та зайву огорожу позаду адмінбудинку.
Ось так виглядає стіна між Валами і пл. Ринок
Півроку тому ми провели міжнародний конкурс Child-friendly public space, який мені випала честь координувати. Конкурс мав на меті отримати якісні проекти дружніх до дітей громадських просторів в середмісті Івано-Франківська. В рамках конкурсу, який залучив 685 учасників з 75-ти країн та приніс місту 80 проектів, конкурсанти розробляли пропозиції і для цієї ділянки — загалом аж двадцять один проект. До теми ділянки позаду адмінбудинку торкалися проекти архітекторів з України, Китаю, Індонезії, Італії, Польщі, Угорщини, Японії, Ірану, Тайваню, Чехії та Румунії. Всі проекти можна переглянути на сайті конкурсу http://www.child-friendly.org знизу.
Проект, що посів третє місце
Проект учасника з Італії
Робота польських архітекторок
Також варто зауважити, що в місті є дуже багато простору для паркування автомобілів, який, проте, не є врегульованим. В квітні минулого року разом з командою фотографів ми знімали спорожніле після Великодня місто. На фото за посиланням можна побачити всі перспективи.
Ось так, наприклад, насправді виглядає вул. Міцкевича
Якщо почати з правильного та грамотного регулювання ситуації з паркуванням у місті, може виявитися, що багаторівневі паркінги або непотрібні зовсім, або потрібні в інших місцях.
Жодним чином не хочу закликати до боротьби, а скорше до діалогу. Тому що вірю в нову команду і не можу не помічати великої кількості справді корисних для міста ініціатив.
Насамкінець, пропоную пригадати, як виглядав сквер поблизу пл. Ринок і який зовсім не сприймався як «центр». Важко забути, чим смердів цей паркан і як сприймалися хащі позаду торгових халабуд. Сьогодні цей невеликий трикутник звично став частиною громадського простору. Не без помилок, але все ж. Зараз десь такою ж є територія вглиб Вірменської.