Євген МАРЧУК: Практично завершується формування на сході України замороженого конфлікту

 

В ексклюзивному інтерв’ю «Дню» досвідчений державний діяч дає відповіді на гострі питання, головним чином, - чому він погодився взяти участь в переговорах?

 

 

- Євгене Кириловичу, відомо, що ви, як і багато експертів, скептично оцінювали ефективність Мінських домовленостей. Чому ви погодились прийняти пропозицію Порошенка і очолити одну із робочих груп, зокрема з питань безпеки? 

- Від самого початку було зрозуміло, що «нормандський» формат (Україна, Німеччина, Франція і Росія), який призвів до Мінських домовленостей, був більше вигідним Росії, ніж Україні. Нам тоді не вдалось вийти на «женевський» формат з участю України, Росії, США і ЄС. Зараз уже важко сказати, чому так вийшло. Не хотіли чи не могли. 

Німеччина і Франція - це давні політичні та економічні партнери Росії. У цих країнах є могутнє російське лобі. В економічному сенсі в Європи було нібито більше механізмів тиснути на Росію, але санкції були пов’язані і з власними економічними втратами, які з часом почнуть трансформуватися і у внутрішні політичні незадоволення. Це великий бізнес, робочі місця, електорат. Як відомо, в Росії є медійний механізм значно більшого впливу на європейську аудиторію, ніж на американську. Це добре відомі телеканали Russia Today та Lifenews, численні агенти впливу в різних політичних сферах, впливові партнери крупного бізнесу, не кажучи вже про газовий чинник. Думаю, коли б Захід зразу ж застосував відносно Росії широкоформатні чутливі економічні санкції і почав нарощувати їх діапазон, тоді нормандський формат, можливо, міг би бути більш ефективним. Адже ми знаємо, що Мінські домовленості не працюють головним чином тому, що їх не дотримується Росія, а фактично їх ігнорує.

Але сьогодні іншого погодженого міжнародного механізму для припинення російської агресії немає. Створення чотирьох профільних робочих груп у рамках Мінських домовленостей, на чому наполягали Німеччина, Франція та ОБСЄ і, що важливо, погодилась Росія, можливо, це чи не єдиний сьогодні шанс домогтися хоч якогось прогресу в рамках цього формату. Хоча б вдалося домовитися про всеохопне припинення вогню, відвести на погоджені відстані всі види важкого озброєння і запустити реалізацію гуманітарних, соціально-економічних та політичних програм. Чи вдасться це зробити - зараз важко сказати. Але не використати такий шанс було б неправильно. Особливо зараз, коли, на жаль, ситуація набуває дуже загрозливого характеру. Саме тому я і погодився очолити робочу групу з питань безпеки. 

 

- Але Вам тепер доведеться співпрацювати, сидіти поруч з Кучмою, який доклав чимало зусиль, щоб Вас дискредитувати, з одіозним Медведчуком...

- Так, я нічого не забув і все пам’ятаю. Моє ставлення до них не змінилося. Але знаєте, хоча в країні де-юре і не введений воєнний стан, я його ще в минулому році ввів для себе особисто. А це значить, що в умовах реальної воєнної загрози я приймаю рішення на основі логіки воєнного, а не мирного часу. Я, можливо, як ніхто розумію, яка надзвичайно серйозна небезпека насувається зараз на країну. Мої прогнози 2014-2015 років по розвитку подій навколо Криму і Донбасу, як Ви знаєте, на жаль, збувалися. Тому особисті стосунки при прийнятті рішення я зараз перемістив на задній план.

Мені телефонували декілька моїх друзів і виражали також нерозуміння: «…Для чого тобі підключатися на такій запущеній фазі і в такій компанії, адже окрім неприємностей тебе там нічого не чекає. До твоїх своєчасних професійних застережень і рекомендацій в найбільш критичні моменти ніхто не прислуховувався… Що тобі це дає…» Дійсно, мені особисто це нічого не дає. Ніяких посад, ніяких зарплат… Я, фактично, волонтер, який уже 11 років не має ніякого відношення ні до влади, ні до державної служби. Я добре розумію, що досягти позитивного результату буде неймовірно важко. А якщо не вдасться - уявляю майбутні коментарі. Тобто з побутової точки зору і з точки зору особистої репутації краще було б не погоджуватись Але сьогодні наростаюча реальна загроза і найменший шанс її відвернути, який з’явився, є для мене головними домінантами. Я переконаний, що потрібно цей шанс використати.

 

- Ви говорите про якусь нову наростаючу загрозу?

- Я маю на увазі дві обставини. По-перше, у нас на очах практично завершується формування на сході України того, що називається замороженим конфліктом. Тільки він у нас буде не заморожений, а «зажарений». Це буде найгарячіший і тривалий конфлікт в Європі – найнебезпечніша стратегічна загроза для майбутнього України. Якщо ми запізнимося, заплутаємося і наші зарубіжні партнери не усвідомлять того, що це потім стане небезпекою для них самих і не задіють весь арсенал протидії цьому процесу, то в найближчий час може відбутися завершення формування такого гарячого агресивного новоутворення на території України. Не хочу зараз розтлумачувати, що це означає. Скажу тільки, що це стане для нас найважчим викликом для майбутнього України.

По-друге, Росія на сьогодні практично завершує формувати на окупованій українській території Донбасу і в своєму прикордонні величезне військове з’єднання, яке по своїй структурі свідчить, що воно може бути використано для наступальних операцій. За деякими даними, там зараз танків більше, ніж в Німеччині і Великобританії. І насичення цього району важким озброєннями і військовим персоналом продовжується. Кількість обстрілів української території збільшується. Тобто де-факто відбувається серйозна ескалація конфлікту. 

Ці два фактори і ще багато чого дають мені підстави передбачати можливий серйозний розвиток подій. 

 

Микола СІРУК, «День»


10.05.2015 812 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

491
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

663
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1964
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3429
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1262
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1261

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1450

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

415

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1059

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1225
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24189
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

439
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2596
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

496
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1437
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

627
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15300
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

427
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

140
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1160 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

566
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

465