Чому огірки хворіють і як їх вилікувати

Огірки – це така культура, яка або радує вас хрусткими зеленими плодами до самої осені, або псує всі нерви своїми капризами. Здається, що може бути простішого: посадив, поливаєш, збираєш врожай. Але реальність часто виявляється іншою. Вчора листя було зеленим і здоровим, а сьогодні вкрилося підозрілими плямами. Позавчора огірочки наливалися соком, а тепер жовтіють і опадають. І це при тому, що ви робили все “як завжди” і “як всі”. Проблема в тому, що огірки – одні з найвразливіших овочів на городі. Вони реагують на все: на погоду, на полив, на сусідів по грядці, і особливо – на різні хвороби. Але якщо знати, з чим маєш справу, більшість проблем можна швидко вирішити.

Основні причини хвороб огірків

Перш ніж хапатися за ліки, треба зрозуміти, чому огірки взагалі стають хворими. Адже хвороба не з'являється з нізвідки – завжди є причина, яка її провокує. Огірки – це як маленькі діти: якщо за ними неправильно доглядати, вони одразу починають “капризувати”. Ось головні винуватці їх хвороб:

  • Огірки люблять воду, але не переносять крайнощів. Поливаєте холодною водою по листю – створюєте ідеальні умови для грибків. Переливаєте – корені гниють. Недоливаєте – рослина слабшає і стає легкою здобиччю для хвороб.
  • Вдень спека, вночі холод – і рослина в стресі. А стрес знижує імунітет. Особливо це помітно в теплицях, де вдень може бути +35, а вночі +15.
  • Висока вологість + погана вентиляція – це рай для всіх грибків. Якщо в теплиці душно та волого, а повітря не рухається, чекайте біди. Грибкові спори в таких умовах розмножуються блискавично.
  • Загущені посадки – коли огірки сидять “один на одному”, вони конкурують за світло, воду та поживні речовини. Слабкі рослини – легка мішень для хвороб.
  • Як нестача, так і надлишок добрив роблять огірки вразливими. Особливо небезпечний надлишок азоту – від нього листя стає м'яким і соковитим, що дуже подобається шкідникам і хворобам.

Але це лише причини, які провокують проблеми. А самі хвороби бувають дуже різні – грибкові, бактеріальні, вірусні. У кожної свої особливості, свої симптоми й свої способи лікування. Тому важливо не просто знати, чому вони хворіють, а й розуміти, з якою саме хворобою маєте справу. Адже що добре для грибка, може зовсім не підійти для бактеріальної інфекції.

6831f5d5dca6c.webp

Найпоширеніші хвороби огірків та як з ними боротися

Тепер переходимо до головного – конкретних хвороб, які найчастіше атакують огірки. Кожна з них має свій “почерк” і свої улюблені умови. Навчившись їх розпізнавати, ви зможете швидко зреагувати та врятувати врожай.

Грибкові хвороби

Альтернаріоз – теплична хвороба, яка любить жару (до 30°С) і вологість. Починається з рослин біля входу, потім поширюється далі. На нижніх листках з'являються великі коричневі плями (2 см), які засихають посередині. Лікуйте Бордоською сумішшю (1%) або препаратами Фітал, Скор.

Антракноз – не зупиняється на листі, переходить на стебла та плоди. Спочатку невеликі округлі плями, потім справжні виразки. Грибок “прогризає” тканини, стебла ламаються, молоді огірочки гинуть. Розносять вода та комахи. Використовуйте Квадріс, Медян Екстра, Бордоську суміш.

6831f5fc5392f.webp

Антракноз (мідянка) огірків

Аскохитоз – може знищити до половини врожаю. Атакує ослаблені рослини через стебло. Плями спочатку зелені, потім коричневі, наприкінці білішають. Грибок ховається на стінах теплиці, насінні та рослинних рештках. Боріться Квадрісом, Фундазолом, Триходерміном.

Біла гниль – атакує на всіх етапах розвитку огірка. Починає з коренів, потім стебла. Листя жовтіє, буріє і покривається білим нальотом. Має приховану форму – огірки виглядають здоровими, але непридатні до їжі. Профілактика: Триходермін, Світч, Квадріс.

6831f626e1a81.webp

Біла гниль

Бактеріальні інфекції

Бактеріоз – цей “товариш” особливо активізується у дощові роки. На листі з'являються плями дивної форми з олійним блиском, які згодом темніють, засихають і просто випадають, залишаючи дірки. Може позбавити вас половини врожаю. Найгірше, коли поруч росте гарбуз – тоді біда гарантована обом культурам. Лікується погано, тому краще використовувати мідні препарати (Медян Екстра) і біозасоби на основі сінної палички.

Вірусні захворювання

Мозаїка огірків – теплична напасть, яка може "скосити" половину врожаю. Розпочинається на розсаді – листочки стають строкатими, викривляються. Листкові пластини деформуються, зморщуються і скручуються донизу. У прохолоду на листі навіть з'являються бородавки, а на самих огірках – незрозумілі цятки. Профілактика тут головна: обробляйте землю Фітоспорином до посадки.

Як зазначає аграрний сайт agropioneer.com.ua, головне правило: не чекайте, поки хвороба пошириться. Дійте при перших симптомах!

Реклама


26.05.2025 301
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

646
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3256
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21349
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2134
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1614 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2492

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

451

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

290

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

887

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2294
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

302
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

582
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1129
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

285
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

900
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

875
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

781
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8365
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

458
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1359 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2307 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1016