Чому діти крадуть та як на це реагувати: пояснює івано-франківська психологиня Ірина Волощук

фото: ілюстративне


Часто до психологів батьки звертаються із запитом про крадіжки, які здійснюють їхні діти. Така проблема є досить поширеною. 

Як з цим боротися та як реагувати на подібні ситуації, журналістці Фіртки розповіла психологиня Ірина Волощук.

Зі слів фахівчині, причини, через які дитина може вкрасти якусь річ:

  1. Необізнаність дитини. Вона не завжди розуміє різницю між діями "взяти" і "вкрасти".

  2. Недостатньо розвинена вольова сфера. Дитині складно втриматися і не зробити бажаний предмет своїм.

  3. Відсутність кордонів. Якщо дитина не несе відповідальності за свої вчинки, вона може сприймати взяття чужого як норму. Батьки, які виправдовують такі дії фразами "він ще маленький", "він не хотів" не допомагають сформувати правильне розуміння наслідків.

  4. Бажання мати частинку чужого життя. Дитина може хотіти річ людини, яка має для неї щось дуже цінне (увагу мами, турботу тата, улюбленого вихованця).

  5. Демонстрація протесту або помсти. Вкрадені гроші чи речі можуть бути способом покарати батьків, змусити їх почуватися винними.

  6. Інфантильність. Дитина може знати, що красти не можна, але виправдовувати себе: "Я просто взяла помалювати", "Жуйка така смачна".

  7. Вплив компанії. Підлітки можуть красти, щоб бути частиною групи та отримати схвалення однолітків.

"Крадіжка може бути способом задоволення прихованих потреб дитини. Вона може хотіти отримати певні емоції або частину життя іншої людини. Іноді це прояв незрілості або брак розуміння наслідків".

Психологиня радить батькам, як правильно реагувати:

  1. Зберігати спокій. Перш ніж робити висновки, варто розібратися в причинах вчинку.

  2. Не ігнорувати проблему. Крадіжка може бути симптомом психологічних труднощів, особливо у підлітків.

  3. Допомогти дитині виправити ситуацію. Важливо повернути річ або гроші, попросити вибачення перед власником. При цьому слід похвалити дитину за сміливість визнати свою помилку.

  4. За потреби звернутися до спеціаліста. Психолог допоможе зрозуміти причини такої поведінки.

Чого не варто робити батькам:

  1. Робити поспішні висновки, що дитина стала злодієм або виховання провалилося.

  2. Залякувати покаранням або погрожувати.

  3. Застосовувати фізичне покарання.

  4. Позбавляти дитини уваги, любові чи кишенькових грошей.

  5. Ігнорувати ситуацію. Краще обговорити вчинок, пояснити наслідки та знайти шляхи його виправлення.

"Якщо ситуація повторюється або є серйозні передумови для хвилювання, важливо звернутися до психолога, щоб зрозуміти глибші причини такої поведінки", — підкреслила Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

402
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3868
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1361
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1259
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2491
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3896

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

287

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1123

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

963

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

907
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

208
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10587
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

234
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

538
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5598
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1332
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

704
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

528 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

957
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

832
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

890