Волонтер показав життя гірських рятувальників на Піп Івані (ФОТО)

Закарпатець Олег Григорєв на п'ять днів поселився на Чорногірському гірському пошуково-рятувальному пості - найвисокогірнішому в Україні, який знаходиться на висоті 2022 метри над рівнем моря на горі Піп Іван у приміщенні старої польської обсерваторії, яку ще називають "Білий слон". 

Враження від перебування на горі чоловік описав на Фейсбук-сторінці, передає Фіртка.

На цій висоті взимку часто панують екстремальні умови: ураганний вітер просто зриває схили, сніг і шматки льоду літають у повітрі й обстрілюють обличчя, важко дихати, погана видимість, підстерігають різкі обриви, вітри надувають хуртовинні дошки. За короткий час тут легко можна отримати обмороження.

Василю Фіцаку 38 років, він рятівник. Все своє життя ходить у гори - і взимку, і влітку за будь-якої погоди. Себе він не уявляє без гір. За 2019 рік він провів на Чорногірському хребті 140 днів.

"З 2015 року ми з іншими волонтерами маркували туристичні маршрути в горах та чергували в обсерваторії на випадок, якщо туристам знадобиться порятунок. А вже через рік ми стали офіційним загоном рятівників Державної служби надзвичайних ситуацій. Туристи тут відмічаються, повідомляють про свій маршрут, можуть знайти укриття, коли умови стають небезпечними. Ми регулярно інформуємо про погодні умови в горах", - розказує Василь.

Василь заходить до кімнати з вулиці, сідає біля каміна і жар починає огортати руки. Кінчики його пальців пощипують. Це після обмороження під час минулорічних рятувальних робіт. Тепер щонайменший холод відкликається у пальцях болем. За вікном не стихає вітер. Його чути навіть через пластикові вікна, особливо вночі. Швидкість вітру тут може досягати 30 метрів на секунду, що на рівнинах прирівнюється до урагану, який зносить дахи будівель і викорчовує дерева. Коли Василь починає говорити про безпеку в горах, його обличчя враз стає серйозним.

"Туристи часто переоцінюють свої фізичні можливості, недооцінюють небезпеку, а їхнє спорядження й одяг нерідко не відповідають сезонності. Скорочуючи маршрути, люди спускаються траверсом з хребта, тим самим можуть спровокувати лавину. Та багато чого залежить від керівника групи, який приймає рішення", - ділиться Василь.

Він розповідає історії. Деякі з них забути неможливо.

"Коли рятівник намагається врятувати іншу людину - він має знати свою межу і знати, коли може не повернутися назад. Інколи за цю межу доводиться заступати, коли на карту поставлене людське життя. В альпінізмі є таке поняття, як червона лінія - лінія неповернення. Рятувальники для себе її відчувають інтуїтивно, - розказує Василь. - Минулого року стався фатальний випадок, коли замерзло двоє туристів. Під час сходження почалася снігова буря, вітер збивав з ніг. Нам довелося рятувати групу туристів за кількасот метрів від рятівного посту. Останні метри просто доповзали. При тих умовах більше години залишатися на сильному вітрі і при поганій видимості - без перебільшення смертельно. Руки швидко замерзають навіть у рукавицях, немає чим дихати, а ще і тягнеш потерпілого. Тоді ми і самі дістали обмороження".

Попри небезпеку й ізольованість, ця робота для них - улюблена. Навколо - гори, пейзаж за вікном змінюється щохвилини, а погляд тікає далеко за горизонт.

 

Фотогалерея


05.02.2020 7867
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

833
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

395
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14196 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1632
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

915
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6254

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

682

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1508

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1316

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1201
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

555
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

695
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1619
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

638
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

927
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5970
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13840
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

301
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

596
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

842 2