
Як вже стало відомо, евакуація українців з Уханю стала гучною та неоднозначною подією, що спричинила сутички з поліцією, масову паніку та бунтівні протести.
У четвер, 20 лютого, завершилася евакуація українців з Уханя, столиці коронавірусу. Літак приземлився у Харкові об 11:50. На борту перебували 45 українців (сім’я з 8-річним сином, молода пара, 20-річні студенти) та 27 іноземців, а також екіпаж та лікарі.
Пасажири зробили фото того, як проходив евакуаційний рейс, та розмістили їх у соцмережах:
Попередньо зазначено, що всі, хто повернувся назад додому, спершу обов'язково пройдуть 14-денний карантин у медичному центрі Нацгвардії "Нові Санжари" у Полтавській області.
Це викликало бурхливу реакцію місцевого населення, мешканці Нових Санжар, блокували міст через Ворсклу, щоб не пропустити до санаторію транспорт з евакуйованими з Китаю українцями.
Протестувальники розводили багаття, підпалювали шини, будували барикади, блокуючи рух транспорту та вступали в сутички з поліцією. За фактом цих подій у Санжарах відкрито два кримінальні провадження, поліція веде цілодобове пильне спостереження. 24 протестувальники затримані.
Голова Харківської ОДА Олексій Кучер зазначив, що після посадки, всім пасажирам надали спеціалізовану медичну допомогу, проводились огляди, дезінфекція та з’ясовувався стан кожної людини.
"Усі оглянуті, все добре. Ніяких ризиків немає. На борту були й діти – дякувати Богові, все нормально. Усі в задовільному стані", - повідомив заступник голови Харківської ОДА Михайло Черняк.
Медики зазначають, що в разі підозри коронавірусу, їм буде необхідно ізолювати людину ще на 14 днів з моменту першої ізоляції. Проте на даний момент, симптомів ні в кого не виявлено.
Не зрозумілою для багатьох залишалася реакція українців на евакуацію. Навіть Президент України Володимир Зеленський закликав «бути людяними», зазначивши, що в інших країнах таких проблем не виникало.
В Європі своїх евакуйованих приймають привітно та спокійно. У Франції, до прикладу, про евакуйованих співвітчизників дбали та допомагали. Тим часом, у Великій Британії своїх людей поселили у звичайний готель неподалік від головного летовища Лондона. У США частину евакуйованих громадян поселили на карантин у готелі Сан-Франциско.
Не було перекритих доріг та барикад, палаючих шин. Все пройшло мирно, без сутичок. Ба більше, місцеві жителі долучаються до допомоги евакуйованим, займаються волонтерством та пропонують доглядати за можливо інфікованими під час карантину.
Нам варто просто подякувати за те, що українці мали змогу повернутися додому та радіти за них. Адже, більшості пасажирам немає й 30 років.
Проте, на жаль, не тільки в Україні влаштували такий «теплий прийом»:
- прибуття індонезійців на острів Натун теж не обійшлось без підпалених шин, бунтів та протестів через страх заразитися вірусом;
- в Австралії людей, евакуйованих з Китаю, відправили на віддалений острів Різдва. Це місце, куди раніше відправляли нелегальних мігрантів до 2018 року, воно знаходиться за 1500 км від материка. Загалом були вивезені до 300 людей зусиллями Австралії та Нової Зеландії. Дізнавшись про це, населення острову (1843 людини) було проти розміщення на ньому евакуйованих громадян Австралії, оскільки це може нашкодити туристичній галузі острова.
Єдиною країною, яка відмовилась евакуювати громадян, став Пакистан через «неможливість надати належну медичну допомогу на території їхньої країни». Самих пакистанців лише в Ухані близько 800 людей. Зараз вони описують свій стан, перебування в Китаї як «моральні тортури».
Все ж, в моменти біди, народ повинен об’єднуватися, не панікувати та головне - залишатися людьми. Адже евакуйовані зараз і так «морально вбиті», виснажені та збентежені. Ніхто не очікував такого «теплого прийому». Пасажири поділилися фото, на якому видно його наслідки.
”Розумію: стара політика протягом десятків років робила звичним ділити українців на "правильних" і "неправильних". Але ця епоха закінчилася. Ми будемо боротися за кожного українця, який потрапив у біду, - де б він не знаходився. Рятувати, евакуювати, обмінювати. Україна не буде здавати своїх", - сказав Зеленський.
Не зрозумілою для багатьох залишалася реакція українців на евакуацію. Навіть президент України, Володимир Зеленський закликав «бути людяними», зазначивши що в деяких інших країнах таких проблем не виникало. В Європі своїх евакуйованих приймають привітно та спокійно.
У Франції, до прикладу, про евакуйованих співвітчизників дбали та допомагали. Близько 180 французьких громадян перебувають на приморському курорті з волейбольними майданчиками, уроками мистецтв та консьєрж-сервісом. Італія розмістила своїх громадян на військових базах, а Канада у мотелях. В Іспанії, в лікарні Гомез Улла, військового медичного закладу в Мадриді перебуває 21 іспанець з постійним доглядом.
Тим часом, у Великій Британії своїх людей поселили у звичайний готель неподалік від головного летовища Лондона. У США частину на карантин у готелі Сан-Франциско.
Не було перекритих доріг та барикад, палаючих шин. Все пройшло мирно, без сутичок. Ба більше, місцеві жителі долучаються до допомоги евакуйованих, займаються волонтерством та пропонують доглядати за можливо-інфікованими під час карантину. З двох баз в Каліфорнії вже вивезли 160 людей.
Люди стверджують, що карантин був більше схожим на відпустку: «Хороший готель, триразове харчування. Все, що ми робили — міряли температуру два рази в день. У загальному, добре відпочили». Завершили «відпустку» на карантині американці символічно, як випускники підкидують магістерську шапочку, так і вони підкинули у повітрі одноразові маски.