"Не захоплюйтеся величезними "факелами", – прикарпатський священик про Стрітенську свічку

15 лютого, християни святкують Стрітення – одне з найбільших християнських свят. Традиційно, в цей день люди в храмах освячують свічки. 

Чому люди вірять, що вона захищає від грому? Наскільки важливо мати  її в оселі? Чи можна свічку посвячувати двічі?

Про це та інше Правда.іф. розпитала в прессекретаря Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ, резидента храму Стрітення Господа нашого Ісуса Христа, о. Володимира Лукашевського.


Отче Володимире, що людям потрібно знати про Стрітенську свічку?

15 лютого ми святкуємо празник Стрітення Господнє. Це свято являє собою неначе вінець цілого періоду літургійного року, який розпочався ще з Різдвом Христовим. Власне, й характер цього давнього християнського свята багато в чому споріднених зі самим Різдвом Ісуса, і з подією Його найменування і обрізання, і з Його Хрещенням у Йордані. Адже всі ці літургійні святкування об’єднує ідея явлення Бога в людському тілі, Його приходу у світ задля спасіння людини. У нашій церковній традиції цього дня благословляють свічки. Ця традиція сягає XVII століття. На наших землях цієї традиції дотримуються всі: і православні, і католики. Римо-католики цього дня здійснюють похід зі свічками. Адже свічка – символ світла. Знаємо, що хоч би якою сильною була темрява, коли ми запалимо свічку, вона щезає. Власне, ця свічка повинна символізувати самого Христа, який і сам сказав, що прийшов на землю як «Світло для світу». Як бачимо із самого змісту свята, празник Стрітення продовжує ідею боговтілення; Ісус прийшов на землю, несучи людині Правду. Тому освячені свічки є знаком світла Христового.

На скільки важливо мати таку свічку в оселі?

В нашому народі, Стрітенську свічку заведено запалювати під час складних ситуацій. Її також називають громницею, оскільки ще з дитинства нас вчать, що якщо грім, град чи буревій – палімо Стрітенську свічу. Однак, варто пам’ятати, що суть полягає не у свічці. Важливою є наша віра. У Євангелії ми завжди бачимо, що Господь «дає по вірі людей» не через вживання того чи іншого предмету, а через нашу християнську позицію. Тому неважливо, чи маємо ми Стрітенську свічку, чи ні. Питання в нашій довірі до Бога і в нашому розумінні, що Він є «Світлом для світу». Однак не заперечую важливості значення цієї свічки. Бо вона є знаком присутності Божого світла.

В церкві можна побачити людей, які приносять освячувати минулорічні свічки. Чи не заборонено так робити?

Ну тут треба дивитися з практичної сторони. Насамперед, виходячи з логічних міркувань, якщо свічка була освячена минулого року, для чого її ще раз освячувати? Хіба що ми не віримо в те, що мали в домі протягом року вже освячену свічку. Тобто, свіча не стане благодатнішою від того, що ви виллєте на неї більше свяченої води: і однієї каплі вистачить.

Якщо свічка, яку освятили минулого року не згоріла, чи потрібно купувати нову і йти посвячувати її?

Особисто я б рекомендував все ж дати можливість свічці згоріти. Дивіться, свіча – це символи Божої присутності серед нас. Чому ж вона, якою би великою не була, не може згоріти аж протягом цілого року?! Тут просто має місце все те ж вчення наших бабусь, які казати палити її в екстрених ситуація. І воно й десь має теж зміст в тому, але, якщо бачите, що вже скоро буде празник Стрітення – постарайтесь допалити свічу. Це не складно: клякніть до спільної молитви, запаливши її, або ж коли є Святвечір – теж можна її запалювати.

Тобто, якщо я маю минулорічну свічку, то вже не обов’язково купляти нову?

Ну дивіться – гріха не буде, якщо ви не захочете собі мати свічку. Але знаючи наших людей, яким важливо і кількість, і розмір свічі, це складно буде зробити. Я б просто рекомендував, не захоплюватися величезними «факелами», але купити собі нормально маленьку свічку, яка за рік спокійно вигорить і не буде жодних проблем.

Чи правда, що свічка має певну силу?

В нашому побожному народі ходять чутки, що Стрітенська свічка має чудодійну силу. І якщо з нею зробити те і те, то буде те і те. Одначе, хотілося б застерегти всіх християн, що так думають. Бог і магія – то трохи різні речі. Свічка, яка була, така й залишається. Вона освячується нашою молитвою та благодаттю Святого Духа через молитву церкви та благословення свяченою водою. Стрітенська свічка сильна тим, що є символом просвіченості нашого серця самим же Духом Святим. Символ має зближувати до Бога, а не віддаляти. Якщо цього немає і свічка сприймається просто як обряд або традиція, її ставлять на видному місці і не запалюють для молитви, або й кладуть десь у скриню, то вона втрачає свій зміст і перетворюється на магізм. Магізм віддаляє від Бога і цілої духовності.

Шукаймо в цьому святі найперше особистої зустрічі з Богом, нашого особистого «стрітення» з Ним. Це і буде нашим святом, нашою переміною, особливо тепер, коли вже стоїмо на порозі Великого Посту.


15.02.2020 2635
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

359
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13932 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1598
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

886
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6176
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1738

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

654

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1483

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1290

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1179
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

537
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

677
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1597
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

617
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

901
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5940
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13724
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

272
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

566
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

498
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

808 2