
Зустрічі співвласника та директора «Стриганецького кар’єру» з жителями сіл через протести з приводу початку будівництва нового виробничого комплексу з випалу вапна відбулися в селах Довге і Стриганці Тисменицького району, на території яких пролягає кар’єр.
Окрім керівництва та близько двох сотень жителів сіл в обговоренні взяли участь екологи та власник аналогічного підприємства з Італії., пише Фіртка з посиланням на Суспільне. Карпати.
На початку зустрічей в Довгому та Стриганцях представники керівників кар’єру розповіли жителям сіл про те, як працюватимуть печі та фільтри на підприємстві.
Житель села Стриганці Михайло Корженовський виступив із заявою, що селяни категорично проти будівництва печей на території сіл.
«Якщо якийсь населений пункт погоджується на таке будівництво, допоможіть їм, хай дадуть їм ділянку, хай вони там побудують, а звідси тільки вивозять. Витягніть 74 сваї, приберіть за собою, що ви отут наскладали, і тоді можемо нормально працювати. Ви вивезете, ми до вас не маємо жодних претензій», - каже місцевий житель Михайло Корженовський.
Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко каже, що при дотриманні жорстких екологічних вимог, робота кар’єру не буде наносити шкоди здоров’ю населенню.
«На підприємстві вже по проєкту ми побачили дуже потужну систему фільтрів, яка буде вловлювати пил. Це найбільша загроза саме від цього виробництва. І таким чином ми бачимо, що найголовніша загроза для довкілля — потрапляння цього пилу в навколишнє середовище буде мінімізоване і повністю все це залишиться на підприємстві», - розповідає Тетяна Тимочко.
На запрошення керівництва кар’єру з Італії приїхав власник аналогічного підприємства у своїй країні Карло Челла, який розповів про специфіку роботи сучасних фільтрів.
«Фільтр має 3 тисячі шарів-прошарків, які абсорбують усі викиди. Фільтр завжди працює. Проте, якщо сталася якась помилка і фільтр зупиняється, то піч теж зупиняється і не через те, що це заборонено законодавством, і не через те, що оператор вирішив зупинити піч, просто технологія збудована таким чином, що без роботи фільтра не працює піч», - повідомив Карло Челла.
Інвестор та співвласник ТОВ «Стриганецький кар’єр» Ілля Марчевський каже, що готовий інвестувати гроші не тільки в кар’єр, а й в інфраструктуру села: «Ми хочемо зробити закритий повний цикл виробництва на місці, тим самим збільшити і покращити культуру виробництва самого кар’єру, покращити і придбати нові дробарки, побудувати нову піч та всю систему распірації. Ми зробили повністю новий проєкт кар’єру. Ми готові інвестувати гроші в те, щоб зробити завершений цикл від А до Я виробництва тут, на місці».
Незважаючи на аргументи дирекції та співвласника кар’єру, жителі села Довге та Стриганці виступали категорично проти будівництва нового виробничого комплексу з випалу вапна на території кар’єру, зокрема, зауваживши, що немає на те відповідного дозволу, проте Ілля Марчевський сказав, що є дозвіл на підготовчі роботи і показав документ.
Наприкінці інформаційної зустрічі, яка загалом у двох селах тривала понад 3 години, голова Тисменицької районної ради Тетяна Градюк запропонувала, щоб з позицією двох сторін ознайомилися юристи.
«Очевидним стало одне, що громада категорично проти будівництва печей. Я правильно розумію? Можливо, не знаю, чи ви підтримаєте таку думку: потрібно ініціативну групу, яка б могла в юридичному руслі правильно рухатися, що стосується саме печей, про те, щоб були підписи людей», - каже Тетяна Градюк.
Жителі села Стриганці кажуть, що продовжать перекриття дороги, поки питання з будівництвом на території кар’єру не вирішиться остаточно.
До слова, 27 січня жителі села Стриганці заблокували рух п'яти автомобілів-бетономішалок, які їхали з місцевого кар’єру. Тоді вони розпочали перекриття дороги і продовжують перекривати до сьогодні.
Довідка:
Стриганецький кар’єр розташований на межі сіл Довге та Стриганці Тисменицького району Івано-Франківської області. Початок видобутку вапна на кар’єрі розпочато у 2011 році. З 2017 року ТОВ «Стриганецький кар’єр» змінив власників, які у 2018 році запустили нову лінію з виробництва вапнякового меліоранту для сільського господарства.
Задля підвищення ефективності виробництва та якості продукції, наприкінці 2019 року на території кар’єру розпочато реалізацію інвестиційного проекту з будівництва нового виробничого комплексу з випалу вапна, обладнаного печами італійської компанії QualiCal, продуктивністю 800 тонн на добу. Загальна вартість проекту становить 22 млн євро, його реалізація розрахована на три роки і передбачає три етапи будівництва. За даними інвестора, новий комплекс значно підвищить рівень технологічності видобутку та переробки вапна відповідно до світових стандартів, а також розширить цикл виробництва, що дозволить створити понад 100 додаткових робочих місць.
ТОВ «Стриганецький кар’єр» є одним з найбільших платників податків у Тисменицькому районі. У 2019 році компанія сплатила 9 540 000 грн податків, в тому числі понад 7 млн грн у місцеві бюджети сіл Довге та Стриганці. За угодою про соціальне партнерство зі Стриганецької сільською радою від 7.04.2019 року, товариством виконано капітальний ремонт дороги Стриганці-Довге, відновлено свердловину для подачі води для загального користування, а також додатково виділено 120 тис грн допомоги на реалізацію соціально-економічних програм.
Читайте також:
На Прикарпатті мешканці села блокують дорогу до місцевого кар'єру (ФОТОФАКТ)