
Щороку понад 100 тисяч українців їдуть за кордон для того, щоб отримати медичні послуги.
В Україні послуги медичного туризму стали набирати популярність близько десяти років тому.
Як повідомляє Bookimed — міжнародна платформа для підбору клінік та організації лікування — найчастіше пацієнти з України їдуть на лікування до Ізраїлю, Німеччини, Туреччини, Австрії, Польщі та Чехії. Також набирають популярність країни Прибалтики, Угорщина, Індія, Таїланд.
На відміну від жителів розвинених країн, які прагнуть зекономити, лікуючись у країнах третього світу, українці їдуть за кордон через недосконалість методик і недостатню технічну оснащеність вітчизняних лікарень.
Які хвороби українці лікують за кордоном
За підрахунками Української асоціації медичного туризму, щороку кількість пацієнтів з України, які їдуть на діагностику та лікування за кордон, зростає приблизно на 20%. 40% з них вважають за краще лікуватися в інших країнах, тому що їм не змогли допомогти вдома. Це в основному люди з онкологією і хворобами крові.
За статистикою сервісу Bookimed, що працює на світовому ринку, для українських пацієнтів найбільш актуальними є запити на лікування різних видів раку. На друге місце вийшла неврологія, випередивши традиційно затребувані кардіологічні втручання (протезування клапанів, стентування, аорто-коронарне шунтування тощо).
На четвертому місці — ортопедія, в тому числі ендопротезування суглобів. Також затребувані такі напрямки, як:
- трансплантація кісткового мозку і органів;
- офтальмологія;
- діагностика генетичних хвороб;
- лікування безпліддя;
- пластична і реконструктивна хірургія.
Причини популярності медичного туризму серед українців
- Недостатнє фінансування вітчизняної медицини, через що у клініках не вистачає або зовсім немає сучасних препаратів (наприклад, для таргетної терапії при онкозахворюваннях) та обладнання.
- Довготривалий пошук фахівців, великі черги та бюрократія віднімають у пацієнта час, від якого часто залежить успішність боротьби із захворюванням.
- Велика кількість як помилково негативних, так і помилково позитивних або спірних результатів діагностики, що отримують українці. Через це виникає необхідність отримати «другу думку», щоб переконатися у правильності поставленого діагнозу та призначеного лікування.
- Обмеженість проведення малоінвазивних та органозберігаючих операцій в українських медичних установах. У країнах, де медичний туризм розвивається як галузь економіки, обладнання оновлюється раз на 1-3 роки. До того ж, зазвичай усе необхідне для комплексної діагностики та лікування знаходиться на території однієї клініки, у той час як в Україні пацієнту часто доводиться звертатися до лікарень та лабораторій, розташованих у різних кінцях міста або навіть області.
- Мультидисциплінарний підхід та високий рівень обслуговування в іноземних клініках. Перше місце у світі за якістю сервісу належить Ізраїлю. Крім того, саме ця країна стала першою, де відносини у сфері медичного туризму регулюються окремим законом.
Наявні проблеми вітчизняної медицини почасти пояснюються тим, що система охорони здоров’я перебуває на етапі трансформації. За оцінками експертів, щоб досягти вищого рівня у цій сфері, Україні знадобиться ще як мінімум п'ять років. А зважаючи на безвізовий режим і інтенсивний розвиток інфраструктури медичного туризму, попит на лікування за кордоном серед українців зростатиме й надалі.
партнерський матеріал